מדריך

Legend night With Joey Negro

אחד ממפיקי ההאוס המצליחים בעולם, ג'ואי נגרו, מגיע למסיבת הלג'נדס האחרונה לשנת 2013. יחממו: עמיחי מטיאס ויוגו

בלוק, סלמה 157, תל אביב, 19-12-2013 23:30

תגיות: בלוק, Joey Negro, ג'ואי נגרו

Joey Negro::

לא כל יום מגיע לארץ גאון מוזיקלי בסדר גודל של דייב לי. אם זה בהפקות הדיסקו האוס הוירטואוזיות שלו כג'ואי נגרו וכמנהיג להקת Sunburst Band, שזכתה לכינוי "ה-Earth, Wind & Fire של המאה ה-21", ואם בדיפ האוס ההיפנוטי או באסיד האוס האלקטרוני, הבועט והאפל יותר שהוא מפיק כ-Akabu ובסטים הארוכים והנפלאים שהוא עורך בצורה מופתית כדי להוביל את הקהל לקטרזיס רגשי ופיזי מחשמל ברחבה, לי הוא אחד מהמפיקים והדי.ג'ייז הפוריים והמחוננים ביותר שידעה הסצינה מאז ומעולם.

בשנת 1988, בשיאו של קיץ האהבה מבושם האסיד בבריטניה, הצטרף דייב לי, שהיה אז אספן תקליטים לונדוני צעיר, לחנות התקליטים/חברת ההפצה Rough Trade, והקים את חטיבת הדאנס שלה. זמן קצר לאחר מכן הקים את הלייבל Republic, באמצעותו הציג לאומה הבריטית את הפן השחור והאמריקאי יותר של צליל ההאוס שרק נולד. האוספים שערך והקטעים ששחרר בלייבל הם מהמשפיעים ביותר על התהוות תרבות המועדונים הבריטית של אותה תקופה. 
עם הצלחת הלייבל, לי החל לעסוק גם בהפקה. אך הייתה לו בעיה מרכזית אחת - השם השלו. המפיק הצעיר, שגדל על הכוכבים הנוצצים של הדיסקו והפופ האמריקאי, חיפש שם מעט יותר אקזוטי על מנת למשוך את תשומת ליבם של די.ג'ייז ואספנים, והחליט על הכינוי Raven Maize. הוא הוסיף לעטיפת הסינגל תמונה של גבר שחור עם משקפי שמש, אילוסטרציה של קו הרקיע הניו יורקי, וכדי להשלים את המתיחה, הוא אפילו נתן ללייבל אמריקאי את זכויות ההפצה וייבא את התקליט בעצמו חזרה לאנגליה. כך למעשה גרם למאזינים להאמין שמדובר ביוצר אמריקאי חדש ומסתורי. אבל גם זה לא הספיק ללי, שהוסיף לאלטר אגו שלו גם ביוגרפיה מזוייפת, בה מסופר סיפור חייו כאסיר לשעבר שמנגן בלהקת הבית של דיסנילנד.

ב-1990, כשחתם על הוצאת אי.פי בלייבל הניו יורקי Nu Groove, נדרש לי להמציא שם חדש תוך פחות מ-24 שעות. שני תקליטים היו מונחים במקרה על רצפת אולפנו באותו יום - האחד של יוצר ההאוס Pal Joey והשני של גאון הפ'אנק J Walter Negro. וכך, בהחלטה של רגע, כמחווה לשניים מהיוצרים המוערכים עליו, נולד Joey Negro. ״ג׳ואי נגרו נשמע לי כמו שם של היספני מגניב מניו יורק," הוא מספר בראיונות, "לא חשבתי שאני אענה לשם הזה 25 שנה אחר כך״. שיטת הזהויות החלופיות הפכה לאהובה על לי ובהמשך הקריירה יחקור אינספור כיוונים מוזיקליים תחת כינויים שונים ומשונים כמו ג'אקאטה, אקאבו, דאג וויליס ועוד, אך "ג'ואי נגרו" הפך לכינוי המוכר ביותר של המפיק הבריטי המחונן. הסינגל השני שלו תחת השם הלוהט החדש, סימן את תחילת הרומן הארוך עם מצעדי הטופ 40 האנגלים ועורר את תשומת ליבה של חברת התקליטים Virgin שמיהרה להחתים אותו כרמיקסר בכיר, עם רמיקסים בלתי נשכחים לברנד ניו הביז, דיאנה רוס, פט שופ בויז ועוד. אפילו להקת הבנים Take That נעזרה בכישוריו, כשהפיק עבורם את הקאבר ללהיט "Relight My Fire", והגיע איתו למקום הראשון במצעד הבריטי.

ב-1993 ראה אור בוירג'ין 'Universe Of Love' אלבום הבכורה של ג׳ואי נגרו שהגיש לעולם צליל האוס חדש ומרשים: מתוזמר, מלודי, חם וג'אזי. האלבום שזכה לאהדה גדולה מן העיתונות הבריטית, עורר לראשונה את המונח 'דיסקו האוס' בתור הטרנד הגדול הבא. נגרו הפך לאחד מהתקליטנים העסוקים בלונדון עם ערב קבוע משלו במיניסטרי אוף סאונד והקים לייבל עצמאי חדש בשם Z Records בו טיפח אמנים מקומיים כמו Basement Jaxx, הוציא קטעים מקוריים וערך סדרות אוספים מיתולוגיות שביססו את מעמדו כקובע טעם עולמי.


לקראת סוף המילניום, בזמן שנבואת ה'דיסקו האוס' של העיתונות הבריטית התחילה להתגשם עם תנועת ההאוס הצרפתי, לי החליט ללכת שוב נגד הזרם, ובז'אנר שרק הולך ונעשה מסונתז יותר, הקים את ה-Sunburst Band, להקה חיה בת שישה נגנים, המנגנת דיסקו, סול וג'אז פ'אנק ושהשוותה ללהקת Earth Wind & Fire בגרסה עתידנית. האלבום הראשון שלהם שיצא ב-98' ריגש את הסצינה העולמית כולה, הלהיב את וותיקי הדיסקו וצעירי ההאוס כאחד וזכה לתמיכה מבכירי התקליטנים. כיום מתקלט נגרו בכל פסטיבל מכובד בעולם מסאות'פורת ועד גלסנטברי וממשיך להופיע ולהקליט חומרים חדשים עם ה-Sunburst Band. הפרויקט האחרון שלו, "Remixed With Love", הוא אלבום רמיקסים מרגש לקלאסיקות דיסקו של לוליטה הולוואי, רוי איירס, אשפורד וסימפסון ועוד, שנעשה מתוך האהבה הגדולה שלו לצליל החם של הדיסקו והסול. בו זמנית, ממשיך לי להפיק קטעים מקוריים תחת שמות הבמה השונים שלו בסגנונות שנעים מדיסקו האוס לאלקטרוניקה אפלה יותר של אסיד וטק-האוס.

הערב יתקלט נגרוס לראשוה בישראל. יחממו:עמיחי מטיאס ויוגו.
צילום: פייסבוק. 

הכינו עצמכם:

תגובות