מדריך

Scuba-Man

שדרן הרדיו, המפיק ודי ג'יי הטכנו-דאססטפ החלוצי סקובה, בתקלוט בכורה בישראל. יחחמו: יוגו ונאור דיין

בלוק, סלמה 157, תל אביב, 14-11-2013 23:30

תגיות: יוגו, בלוק, סקובה, Scuba

Scuba::

הלייבל-בוס של "הוטפלאש", שהתחיל את דרכו כדי.ג'יי, מפיק ופרומוטר של ג'אנגל וטכנו בלונדון של תחילת העשור הקודם, הצטרף בהמשך לשידוריהן של תחנות רדיו פירטיות ולקח חלק בערבי הדאבסטפ המוקדמים של העיר, כאחד ממובילי התנועה בשנים הראשונות שלה.
מאוכזב מהכיוון המוזיקלי והמסחרי שהז'אנר לקח, החליט סקובה לוותר על מקומו כמנהיג מהפכה שכבר לא האמין בה, ולפתוח את הספקטרום המוזיקלי שלו כמפיק וכתקליטן לאופק רחב הרבה יותר. הוא חזר להפקת טכנו, אך הפעם בשילוב עם ההשפעות שרכש בסצינת הבייס האנגלית, כדי לרקוח תמהיל פוסט דאבסטפי ועתידני של בייס-טכנו, ביחד עם מפיקים אלכימאים נוספים כמו ג'וי אורביסון ואנטולד, ובהמשך החל גם לשלב אלמנטים מסאונד ההאוס האמריקאי של תחילת שנות ה-90, בדומה למפיקים כמו ג'וליו באשמור, טאלבוט, טנסנייק, ג'יימי ג'ונס ומייסאו פלקס.

במטרה להתחבר עוד יותר לשורשי הטכנו שלו, עשה סקובה את המעבר מלונדון לברלין ב-2007. ואכן, החורפים הקרים והנוף הפוסט-תעשייתי של הבירה הגרמנית, ניכרים היטב בשני האלבומים הראשונים שהקליט שם, אלבומים ששילבו יותר ויותר השפעות של טכנו, בתוך הסאונד המולטי ז'אנרי והכבד בבאס שלו, ושהקפיצו את שמו לתודעה בינלאומית רחבה.

מסלול ההמראה של סקובה המשיך עם רזידנסי במועדון הברגהיין, שם הנהיג את הליין הקבוע Sub:Stance, ליין שפעל במשך חמש שנים רצופות ושהשפיע על סצנת הטכנו הגרמנית, לא פחות מששאב ממנה השראה. ב-2010 הוציא אלבום מיקס בלייבל של הברגהיין, אוסטגוט טון, ונכנס לרשימת הדי.ג'יים הטובים בעולם של הרזידנט אדוויזר במקום ה-25 המפתיע. ב-2011 הוציא אלבום סט נוסף, הפעם במסגרת סדרת האוספים המיתולוגית DJ-Kicks, שהראה את היכולת הוירטואוזית שלו לשלב בין ז'אנרים שונים ושזכה לביקורות מעולות.
תוך כדי כל אלה, הפך הלייבל שלו "הוטפלאש" לתופעה נדירה ובלתי ניתנת לעצירה, עם ריליסים שהתפרשו על ספטקרום רחב ומגוון, מטכנו (סיגהה, סקוט פיטסג'רלד) ועד לחלק מהמוזיקה הנסיונית והחשובה ביותר של השנים האחרונות, עם אמנים כמו ג'וי אורביסון, מאונט קימבי, אנטולד וסקובה עצמו, שהוציא בשנה שעברה את האלבום השלישי שלו: Personality. האלבום החדש מציג את העולם העשיר והמרגש של המפיק הבריטי המחונן, עולם המתפרש על קשת רחבה של סגנונות, מהאוס פרוגרסיבי, לדראם אנד בייס, רטרו שנות ה-90 ולטכנו, מגובה בארסנל מרשים של באסים שמנים, סינטים ומלודיות עשירות, ומצופה בברק של סאונד עתידני, עמוק וחם. מדובר באלבום גדול, חצוף ולעיתים מבריק, המוכיח שוב את מקומו של רוז בחוד החנית של הסצנה.

אל הבלוק הוא מגיע יום לפני גיג לוהט בפנורמה בר עם ריאן אליוט ורדשייפ, ושבועיים לפני שהוא נוסע לפסטיבל וורהאוס במנצ'סטר, לנגן לצד לוקו דייס, מאיה ג'יין קולס ומרסל דטמן. סקובה רותח וזה לא פלא - מעטים המוזיקאים שהשפיעו כמוהו על חיבור הסאונדים הפלאי שהפך את דור ילדי הדאבסטפ לדור צעירי הטכנו, החיבור המוזיקלי הרענן והמרתק ביותר של השנים האחרונות, שמוכיח כי שילוב בין תת-תרבויות וז'אנרים שונים, הוא בדיוק מה שהסצנה זקוקה לו כדי להתקדם קדימה, ושבאופן מפתיע, או לא, נשמע כמו הסאונד של העתיד.

יפתח בבלוק יוגו, שנמצא בכושר שיא ובלאונג' ינגנו נאור דיין + אורח סודי מיוחד.

הנה טעימה מסקובה:

תגובות