מדריך

החוג לתולדות המוסיקה פותח את עונת העשור

החוג חוזר לעונה חדשה עם בית חדש וחוגג עשור של הרצאות. יפתח את העונה סגול 59 על עצבותו של דני סנדרסון

פסאז', אלנבי 94, תל אביב, 22-10-2013 21:00

תגיות: החוג לתולדות המוסיקה, סגול 59, ישיב כהן, פסאז'

החוג נולד באוקטובר 2003 (עשור!) בבית הקפה התל אביבי המיתולוגי קפה תם, ולמשך כחצי שנה אפשר היה לשמוע בו הרצאות של אנשי מוסיקה כגון ארי קטורזה, לירון תאני, ניב הדס ורבים אחרים. מאחורי החוג עמדו – אז כמו היום – ישיב כהן (יועץ מוסיקלי, סולן להקת מן אוף נורת' קאנטרי, די.ג'יי וממייסדי TASC – תל אביב סול קלאב) וגיל אהרנסון (אדריכל ביום, תקליטן בלילה).  
הסמסטר השני החל ביולי 2006 באותו מקום (ששינה מאז את שמו ל"גורדון 17"), ארך גם הוא כחצי שנה, ובו אפשר היה לשמוע הרצאות מפי יודעי ח"ן מיומנים כמו ערן סבאג, דנה קסלר, יהודה נוריאל, אורי ב"ש, אמיר אגוזי ועוד. 
לאחר הפסקה של שנתיים חזר החוג ביולי 2009 לקבץ סביבו קהילת מאזינים ומרצים, נושאים ונותנים, בביתו החדש בבר הקוזה נוסטרה. העונה השלישית גילתה לעולם כוכבי מיקרופון כגון אורי משגב, ערן סרג'ון ועידן אלתרמן.
העונה הרביעית עברה בלידת האימפרסיוניזם הצרפתי במוסיקה, דרך האנרכיזם של אתניקס, נגעה בתאוריות פילוסופיות ובמוטיבים נאציים, צפתה את רציחתם של לנון וביגי, חזרה לילדות עם הביץ' בויז ו-TMBG, וקינחה בעשרת מכות מצריים. חתיכת טיול.
ביולי 2011 החוג חזר לסיבוב חמישי, עם הרצאות מרתקות על הקלאש, ברט ג'אנש, מהפכת הסמפלינג, הרוקומנטרי, מפגש מרגש לציון עשור למותו של ג'ורג' האריסון זצ"ל ודיון אקדמי-עממי בשאלה הרת הגורל מה החביאה אום כולתום במטפחתה. כדרכם של מספרי 5, העונה שברה שיא כשהוכרזה כסמסטר הארוך ביותר אי פעם (11 חודשים!).
העונה השישית היתה בסימן נדודים, ולאחר שהקוזה נסגר (ותודה לעיריית ת"א), החוג התמקם בקפה קלמנטיין ויזכר בעיקר הודות להרצאה סוחטת הדמעות במלאת עשור (!) למותו של ג'ו סטראמר, הביקור האקזוטי בסן-רמו וחגיגות ה-30 לאלבום הנמכר בהיסטוריה.
אם כן, כבר כמאתיים הרצאות מאחורינו, אך היד עוד נטויה:
הערב תיפתח העונה החדשה של החוגל בנסיון להבין למה השירים של דני סנדרסון כל כך עצובים (באמת), תעבור באמריקה הלטינית, תתעכב ממושכות באיים הבריטיים ומבטיחה עוד כהנה וכהנה נושאים סקסיים, שיתנו דרור לאמוציות המוסיקליות המטורפות של כולנו.
הרעיון מאחרי החוג הוא ליצור מקום של מפגשים ודיונים קהילתיים החסרים בנוף החברתי-תרבותי המשובש שלנו, וכל זה לאורה של המוסיקה ובמחיר סמלי. נשמע נאיבי מעט, אבל אלוהי המוסיקה עדי שזה עובד. כבר עשור. מרצה: סגול 59.

תגובות