מדריך

ריצ'ארד בונה בישראל

הבאסיסט הקמרוני יגיע לישראל לשלוש הופעות אינטימיות

זאפה הרצליה, מדינת היהודים 85, 20-11-2011 22:00

תגיות: זאפה, ריצ'ארד בונה

ריצ'ארד בונה::

ריצ'רד בונה (Richard Bona) הוא בסיסט וזמר מקמרון, המבצע ג'אז בהשפעות מוזיקה ברזילאית ואפריקאית. שיריו של בונה עוסקים לרוב בסוגיות חברתיות בוערות והוא היה מועמד לגראמי בקטגוריית מוזיקת עולם עכשווית. בונה, יליד 1967, נולד למשפחה של מוזיקאים. כבר בגיל ארבע החל לנגן על הבלאפון (כלי הקשה מערב אפריקאי), ובבגיל חמש הופיע בכנסיית הכפר. משום שהגיע ממשפחה ענייה, נאלץ בהרבה מקרים לייצר את כלי הנגינה בעצמו. בגיל 11 למד לנגן על הגיטרה ובגיל 13 יזם הרכב נגנים והופיע איתו במועדון הג'אז הצרפתי בעיר דאולה. בהשראת נגן הבס האגדי ג'קו פסטוריוס עבר להתמקד בנגינה על גיטרת הבס.

ההשפעות המערביות במוזיקה של בונה נובעות בין השאר מהביוגרפיה האישית שלו. הוא היגר לגרמניה בשנת 2002, ולאחר מכן עבר לצרפת, שם ביסס את הקריירה המוזיקלית שלו – בעבודה עם זמרים מפורסמים מאפריקה כמו סאליף קייטה ומאנו דיבאנגו. כשהיה בן 28, עבר ריצ'רד בונה לניו יורק, וארבע שנים לאחר מכן יצא אלבומו הראשון " Scenes from my life".

במהלכם של שני עשורים של קריירה בינלאומית הספיק בונה בן ה-45 לשתף פעולה עם פט מתיני, דידיה לוקווד, הארי בלפונטה, קווינסי ג'ונס, הרבי הנקוק, צ'יק קוריאה, האחים ברקר ועוד. אלבומו החדש והתשיעי במספר "Bonafied "יצא בחודש אפריל האחרון וזכה לשבחים רבים. 

בונה יופיע בישראל בירושלים תל אביב והרצליה.

האזינו לבונה:

תגובות