מדריך

"מלאכת יד" - תערוכה של צמד האמניות נעה גינצבורג ו-Foma

בתערוכה יוצגו מיצבים תלויי מקום, עבודות וידאו, הדפסים, אובייקטים וצילומים תוך שימוש בחומרים פלסטיים

צימר, הגדוד העברי 5, תל אביב, 27-12-2012 20:00

תגיות: צימר, תערוכה, מלאכת יד


נעה גינזבורג משתמשת בסרט סימון אדום לבן כחומר גלם. סרט הסימון קשור לאזהרה, תחימה והרחקה של אנשים ממרחבים ציבוריים. לחומר אין כמעט כח פיזי ואפשר לקרוע אותו בשתי אצבעות, אך יש לו משמעות ונוכחות סימבולית חזקה, כוחנית וכמעט בלתי מעורערת.  בעבודתה מנסה גינזבורג להפוך את הכוחניות הזו לזירה מפתה למגע תוך יצירת מסה וגופים כמעט אורגניים, ביולוגיים. השימוש בחומר החל בעבודות חוץ, בתצורתו המקורית ובאתרים בהם החומר הוא בן בית, בנסיון להתמיר אותו למעין משחק או צעצוע גדול תוך יצירת פסלים ומיצבים, בשימוש בפעולות פשוטות ורפפטטיביות השואבות השראה מאלמנטיים קישוטיים.  .העבודות בתערוכה עוסקות במחקר רוחבי ובארגון מוגזם של סרט הסימון, תוך מעבר בין מדיומים ופעולות מגוונות. 
 
אמנית הרחוב Foma מציגה סדרת צילומים חדשה, דיוקנאות עצמיים עם המסיכה הלבנה המוכרת מעבודותיה הקודמות. האמנית משתמשת בכפיות פלסטיק חד פעמיות ליצירת תלבושות ומסיכות שמתכתבות עם לבוש טקסי בחברות שבטיות. אותם טקסים נוצרו בעבר בקהילות קטנות מתוך הרגשת שייכות והזדהות, שנעדרת לעיתים מהחברה הפוסט מודרנית. דרך מלאכות יד המתייחסות להיסטוריית הלבוש, הכפיות משנות את יעודן חסר המשמעות והופכות לחלק מטקס בדיוני. מסיכה מחבלים סינתטיים וכפיות מוצגת בתוך ויטרינה מוארת, כמעין פארפרזה על המחלקה האנתרופולוגית, המבדילה בין אומנות שנתפסת בעיניים מערביות כנשגבת לאומנות שבטית. העבודות מבקשות למסמס את ההיררכיה והגבולות בין סוגי האומנות השונים לכאורה.
 
בעבודותיהן מתייחסות האמניות באופן דומה לחומרים מוכרים, מתועשים ובעלי תוכן ומשמעות בחברה העירונית. גינזבורג ו-Foma עושות שימוש בחומרים פלסטיים בטכניקות של מלאכת יד,  תוך שהן מרחיקות אותם מיעודם המקורי ומייצרות הסתכלות מחודשת וביקורתית והזרה של משמעותם, פרשנות אישית הבאה להגחיך אי אילו מן התפיסות החברתיות המקובלות המנחות אותנו בחיי היומיום. האמניות יוצרות עבודות הנושאות אופי הומוריסטי ומתייחסות לפעולה האמנותית כמעין משחק, בין אם בהפיכת בניין נטוש למגרש משחקים ענק או ביצירת תחפושות, אך זרותם של האובייקטים המוצבים בחלל מעניקה להם איזו רוח של טוטם או פטיש נחשק. 
 
נעה גינזבורג היא בוגרת המחזור הראשון של המחלקה לאמנות ב"שנקר" 2012 ובחודשים האחרונים הציגה במספר תערוכות קבוצתיות וחללי תצוגה שונים. Foma <3  היא אמנית מוכרת שהציגה את עבודותיה בגלריות ומוזיאונים, בתערוכות יחיד וקבוצתיות וברחובות תל-אביב.

תגובות