מדריך

הרכב הכלייזמר Klezmatics בהופעה

אנסמבל הכלייזמר המצליח מניו יורק מגיע לארץ

זאפה, ראול ולנברג 24, ת"א, 24-07-2012 15:37

תגיות: זאפה, Klezmatics

להקת כלייזמטיקס מניו יורק הפכה למפורסמת בשל היכולת הייחודית שלה לשלב מוטיבים שורשיים-יהודים ונגינת כלייזמר מודרנית. הכלייזמטיקס מנגנים מוזיקה שמחה ואנרגטית שמשלבת שירה בעברית, יידיש ואנגלית בטקסטים המתייחסים לדת, פוליטיקה וחברה. 

מאז הקמתם בניו יורק בשנת 1986, החדירו הכלייזמטיקס לתודעה את אופיה הרוחני והמוזיקלי של המוזיקה היידית והפכו אותה לפופולרית ורקידה. הכלייזמטיקס מזוהים עם מוסיקה שמחה, שורשית, פראית ואנרגטית בסגנון הכלייזמר, הופעותיהם הפכו לשם דבר ברחבי העולם. 
ב 1998 הקליט ההרכב את האלבום The Well, אלבום משותף עם חווה אלברשטיין שהוביל לסיבוב הופעות בינלאומי משותף לרבות הופעה מרגשת בבית הכנסת ההיסטורי של ברלין, אלבום זה מכר בישראל אלפי עותקים. מלבד אלבום זה יש לציין גם את האלבום שנוצר עם הכנר הקלאסי הנודע יצחק פרלמן. 
דבר אחד אי אפשר להגיד על הכלייזמטיקס, שהם חוששים לעשות מוסיקת כלייזמר איך שבא להם, כלייזמר עם כל דבר. הלהקה שפועלת למעלה מ 20 שנה מייצגת את הגישה היותר ורסטילית למוסיקת הכלייזמר היהודית. זו תערובת של בידור בסגנון הוודביל, מוסיקה צוענית נוסח גורן ברגוביץ' המקושטת במזרחיות, רוק, ג'אז וחוזרת ליידישקייט. 
אין כל ספק כי מדובר בכוך ההיתוך העשיר והנועז ביותר בין להקות הכלייזמר בכלל והאמריקאיות בפרט, יש ל "ריתם אנד ג'ואיש באנד" הזו את כל סוגי הסול מיוזיק, גם היידישע סול, גם אפריקן-אמריקן סול לצד פולק סטייל הסיקסטיז. 

 

תגובות