מדריך

The Jesus and Mary Chain לראשונה בישראל

להקת האלטרנטיב האגדית מגיעה לישראל לשתי הופעות היסטוריות

בארבי, קיבוץ גלויות 32, ת"א, 18-10-2012 21:00

תגיות: The Jesus and Mary Chain, באבי

» פרטי ההופעה השנייה (יום שישי)

בדומה לוולווט אנדרגראונד, ההשפעה הכי ברורה על ג'יזס אנד מרי צ'יין - הצלחה במצעדים כמעט ולא הייתה קיימת אבל ההשפעה האמנותית שלהם אפילו לא ניתנת לשיעור. הלהקה הבריטית הפכה את העולם מוכן לרעש לבן ותזמרה פידבקים צפופים וצרחניים שהתירו חותם, שירתו נאמנה והעניקו השראה לכולם, החל מ-  My Bloody Valentine  ועד Dinosaur Jr. חברי הלהקה באו והלכו אבל הלב הפועם של הלהקה נשאר הסולן ג'ים ריד והגיטריסט והמלחין וויליאם ריד - האחים הסקוטים שהושפעו לא רק מהוולווט אנדרגראונד אלא גם מהסטוג'ס ומענקי הפופ פיל ספקטור ובריאן ווילסון.

 הלהקה הוקמה ב- 1984 בפאתי גלאזגו עם הבאסיסט דאגלס הארט והמתופף מורי דלגליש (שהוחלף במהרה על ידי בובי גילספי), השניים האלה העניקו קוטביות של פופ דביק מחד ודיסטורשן חסר צורה מנגד או במילים אחרות, חגיגה של קונבנציות פופ חתרניות.

לקראת סוף 1984 הפכה הלהקה לסנסציה בין לילה ברחבי בריטניה בעקבות צאת הסינגל 'Upside Down'  - פצצת פידבקים עם תופים שכאילו יצאו מתוך מערה. הופעותיהם ארכו 20 דקות והיו עימות רועש וזוהר עם הנגינה היהירה של חברי הלהקה (שגביהם היה מופנה לקהל) ובדרך כלל הסתיימו במהומה. 

 ב-1988 הלהקה שחררה אוסף רחב ידיים שכלל סינגלים, בי-סיידס ודמואים תחת הכותרת Barbedwire Kisses וב- 1989 שחררו את Automatic, בו עברו לביטים מסונתזים ברוח התקופה.  לאחר היעדרות נוספת חזרו המרי צ'יין ב-1992 עם Honey's Dead והשיגו חשיפה גדולה יותר בארה"ב הודות לצירוף שלהם באותו קיץ לליין אפ בפסטיבל הנחשב Lollapalooza. הסינגל הראשון מתוכו,  Reverence זיכה אותם בהשמצה נוספת במגרש הביתי כאשר התכנית הטלוויזיונית Top of the Pops אסרה את השיר לשידור הודות למילות הפתיחה: "I wanna die just like Jesus Christ" and "I wanna die just like JFK." לאחר שחתמו ב Sub Pop הם חזרו עם האלבום Munki ב- 1998, וויליאם ריד עזב את הלהקה באמצע מסע הופעות וב- 1999 הלהקה התפרקה רשמית.


ההרכב חזר לפעילות ב-2007 לאחר למעלה מתשע שנים בהן לא הופיעו, עם סדרת הופעות וטורים שיריית הפתיחה שלהם הייתה על במת פסטיבל קואצ'לה מול 10,000 מעריצים שרופים.

ג'יזס אנד מרי צ'יין שלאחר הלידה מחדש הם נס בימתי המשלב בין הניהיליזם המוקדם שלהם והשלמות המוזיקלית המאוחרת. לאחים ג'ים וויליאם ריד מצטרפים בשנת 2012 הגיטריסט ג'ון מור, פיל קינג  (LUSH)על הבס ובריאן יאנג על התופים (The Posies).

 

 

תגובות