מדריך

דוקאביב

אירועי היום בפסטיבל הבינלאומי לקולנוע דוקומנטרי בת"א

סינמטק, שפרינצק 2, תל אביב, 08-05-2012 10:00

דוקאביב הוא פסטיבל סרטים ייחודי בנוף המקומי המוקדש כולו לקולנוע דוקומנטרי והוא גם פסטיבל הקולנוע הגדול ביותר המתקיים בתל אביב. דוקאביב נמנה עם פסטיבלי הקולנוע המבוקשים והמוערכים בעולם. מדי שנה מוקרנים במהלכו מיטב הסרטים הדוקומנטריים מישראל ומרחבי העולם. הסרטים נבחרים בקפידה על ידי ועדות מיון הכוללות אנשי מקצוע מתחום הקולנוע והטלוויזיה.במסגרת פסטיבל סרטים זה, מוקרנים במשך עשרת ימי הפסטיבל יותר מ-80 סרטים דוקומנטריים, רובם בהקרנת בכורה ארצית. הפסטיבל מארח אנשי מקצוע מהארץ ומחו"ל והוא מהווה במה למפגשים בלתי אמצעיים בינם לבין עצמם ובינם לבין הקהל. 
לצד עשרות ההקרנות, מתקיימים במהלכו גם דיונים ואירועים מיוחדים, מסגרות של כיתות אמן וכנסים מקצועיים לתעשיית הקולנוע והטלוויזיה המקומית אליהם מוזמנים אורחי הפסטיבל מחו"ל, אנשי תעשיית הקולנוע הישראלית וכמובן הקהל הרחב.פסטיבל דוקאביב ה-14 יתקיים בין התאריכים 3-12 במאי 2012.

אירועי היום בפסטיבל:

רחבת הסינמטק

18:00-22:00 - תקלוט של שדרני קול הקמפוס: ניר גורלי ועדי מור

 

סינמטק 3

10:00 - בריונות - בריונות היא סוג האלימות הנפוץ ביותר ממנו סובלים קטינים בארה"ב. סרטו של זוכה פרס האמי לי הירש מעניק פנים אנושיות לסטטיסטיקה, ומראה מדוע התעוררה תנועה לאומית הדורשת טיפול דחוף בבעיה. הירש מאחד חמישה סיפורים על ילדים שהבריונות הרסה את חייהם. במקרים של טיילר לונג וטיי סמולי ההשפלה החוזרת שעברו הובילה להתאבדותם, אבל גם במקרים פחות חמורים הבידוד החברתי של הילדים יוצר מצב בלתי נסבל. האם בתי הספר עושים די כדי למגר את התופעה? שאלה זו ואחרות עולות לדיון נוקב כאשר הורי הילדים מחליטים למחות נגד טרגדיה יומיומית זו, החוצה גבולות גיאוגרפיים, אתניים וכלכליים.

12:00 - עכשיו אני אישה - החל מאמצע שנות החמישים של המאה הקודמת, מי שרצה לעבור ניתוח לשינוי מין היה יכול לעשות זאת אצל הגניקולוג הצרפתי ג'ורג' בורו בקזבלנקה, ללא חשש מאבחון פסיכולוגי. הזמרת הצרפתייה הטרנסג'נדרית, הידועה בשם "קוקסינל", הייתה מהראשונות שהשתמשו בשירותיו של בורו, ובעקבותיה הלכו רבות אחרות. סרטו של מיכאל ואן-ארפ עוקב אחר חמש נשים מבוגרות שעברו את הניתוח באותה תקופה, רגע לפני המהפכה המינית והתנועה לשחרור הלהט"בים של שנות השישים. בראיונות אינטימיים, החושפים גם את אורח חייהן, ואן-ארפ מבקש מהנשים לספר מה הוביל אותן להחליט לגבי שינוי מינן, באיזה אופן השינוי השפיע על חייהן וכיצד הן מתמודדות עם הזקנה שלא איחרה להגיע.

14:00 - רוח רעה - בּנישאנטה הוא אי קטנטן בדרום בנגלדש המשמש, רובו ככולו, כבית-בושת. על פני רצועה דקה של 100 מ' אורך ו-10 מ' רוחב חיות ועובדות 65 נשים המתפרנסות ממתן שירותי מין. בתנאים בלתי אפשריים, תושבות האי משתדלות להרוויח את לחמן, לגדל ילדים ואולי אפילו למצוא אהבה. אם לא די בכך, בנישאנטה נתון גם תחת איום סביבתי מתגבר: עליית פני הנהר, השחיקה ההדרגתית של האדמה הבוצית, וסופות הציקלון התדירות – כל אלה עתידות להביא לשקיעתו הסופית של האי. שילוב עדין בין התבוננות שקטה וראיונות אינטימיים, מספר את סיפורן של נשים אלו, החיות בתוך מציאות מסויטת ונאבקות לשמור על אנושיותן.

16:15 - להישאר זקופה - כולנו ניאלץ להתמודד עם מגבלות גופנו בסופו של דבר, אך בשביל זואי שאנטר זוהי מציאות יומיומית מאתגרת במיוחד. מאז שאובחנה בילדותה כחולת עקמת, עיוות בעמוד השדרה הנובע מסטייה של החוליות, יחסה אל הגוף נעשה מפורק, לעתים משעשע ולעתים מטריד. שאנטר יצרה יומן אור-קולי ששואף להתאים את המילים הנכונות לסימפטומים, ולתת ביטוי ויזואלי הולם למצבה. תוך התקדמות כרונולוגית מן הרגע שבו אובחנה, ובאמצעות עריכה שנונה של אנימציה, רישומי עיפרון, דיאגראמות, דימויים רפואיים ומצלמת יד אישית, שאנטר רוקמת קולאז' עשיר של אסוציאציות ויזואליות, לשוניות וצליליות. בהדרגה פונה היומן האישי להתבונן באתגרים הפיזיולוגיים של אחרים, מה שמוליך את היוצרת לקראת השלמה עם גופה.

18:15 - Home movie - תיעוד השלב האחרון בהתפרקות משפחתו של הבמאי - אחת מבין רבות שלא שרדו את מבחן ההגירה לישראל. הדבר האחרון שמונע את ההתפרקות הסופית היא דירת קרקע ירושלמית בה הספיקה המשפחה לטעת שורשים. כאשר גם האב עוזב אחרון את הדירה, הם ניצבים בפני דילמה - להשכיר את הדירה, או - כנגד כל השיקולים המעשיים המעשיים - להשאיר אותה כעוגן אחרון של בית ושייכות? ההחלטה נדחית עד תום השיפוצים.

20:15 - לילה לבן - מסע לילי פורץ גבולות של נשים פלסטיניות החוצות את גדר ההפרדה אל מקומות העבודה שלהן כפועלות ניקיון בישראל. מדי לילה צועדות הנשים שעות ארוכות בחום ובקור בין ההרים, זוחלות בין גדרות, מסתתרות מפני הצבא, מתחזות לישראליות וחומקות לירושלים. מסע ההסתננות פורץ לא רק את הגבול הגיאוגרפי שבין שתי המדינות, אלא גם את הטאבו החברתי לפיו אסורה על נשים היציאה לבדן בלילות. סרט אנושי על נשים מורדות שמתפרנסות בחשאי תוך בריחה מתמדת, אמהות שיביאו לילדיהן פרנסה בכל מחיר, גם אם ידרשו לשם כך להקריב את חייהן ולהסתכן במאסר.

22:30 - הטריפ הקסום - בשנת 1964 חצה הסופר קן קיזי ("קן הקוקיה") את ארה"ב עם אוטובוס צבוע וכמה חברים מזדמנים, במסגרת אחת ההתנסויות המוקדמות ביותר בסמי הזיה. קיזי וחבריו תיעדו את המסע במטרה ליצור סרט שילכוד את הרוח הפסיכדלית של התקופה, אבל מסיבות ברורות מעולם לא השלימו את המשימה. כחמישים שנה לאחר מכן, הבמאי זוכה האוסקר אלכס גיבני (Taxi to the Dark Side, 2007) ואליסון אלווד ערכו את החומרים וצירפו להם ראיונות עכשוויים. מבעד לטבילות נודיסטיות הזויות, היתקלויות עם החוק, ומפגשים עם ג'ק קרואק, אלן גינסברג וטימותי לירי, "הטריפ הקסום" לוכד רגע בהיסטוריה האמריקאית שבו התביעה לחופש נמסכה בהרבה אל.אס.די ולא מעט תמימות.

 

סינמטק 4

10:30 - מרינה אברמוביץ' האמנית נוכחת - במשך ארבעה עשורים של יצירה, מרינה אברמוביץ' הגדירה מחדש את גבולותיה ומשמעותה של האמנות באמצעות עבודות פרפורמנס מקוריות ונועזות. ב-2010, הקדיש לה המוזיאון לאמנות מודרנית בניו-יורק רטרוספקטיבה מקיפה. התערוכה כללה שחזורים חיים של עבודותיה על ידי אמני פרפורמנס צעירים. כמו כן הוצגה עבודה חדשה, במסגרתה אברמוביץ' ישבה דוממת על כיסא במוזיאון, במשך שלושה חודשים, מישירה מבט לעבר הכיסא שממולה - עליו הוזמן להתיישב המבקר במוזיאון. בנקודת שיא במהלך הקריירה שלה, לוקח הסרט את הצופים אל תוך עולמה המרתק של אמנית שהגבולות המקובלים בין האמנות והחיים אינם חלים עליה: הוא עוקב מקרוב אחר הכנותיה לתערוכה, מרכז חומרי ארכיון נדירים, ומתעד את פגישתה המחודשת עם אוליי, עמו חלקה שותפות רומנטית ואמנותית אגדית בת 12 שנים.

13:00 - אפילוג - ניל, אם לשלושה בת 50, אובחנה כחולת סרטן סופנית. היא נחושה בדעתה לבלות בנעימים את שארית ימיה ולהוכיח למשפחתה ולחברים המקיפים אותה כי על אף הכל אפשר וצריך להתכונן ליום המוות ולהגיע אליו במצב של שלווה והשלמה. היא מחליטה לחדול מכל הטיפולים והסרט מלווה אותה בחודשיה האחרונים, כשהיא מכינה את עצמה ואת סביבתה לבלתי נמנע.

15:30 - קארט בלאנש - בית הדין הבינלאומי בהאג נועד להביא למשפט את האחראיים לפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. סרטה של היידי ספקוניה עוקב אחר האנשים שפועלים למען מטרה זו, וחושף את התהליכים המורכבים שכרוכים בהכנת כתבי האישום. הסרט מתמקד בהכנות למשפטו של ז'אן-פייר בומבה, המואשם באחריות לפשעי מלחמה שהתרחשו ברפובליקה המרכז-אפריקאית בתחילת המאה הנוכחית. חוקרי בית המשפט נוסעים ליבשת במטרה להשיג עדויות אמינות מפיהם של הקורבנות, והמדען שאחראי על איסוף הראיות נעזר בטכנולוגיות מתקדמות, בניסיון למצוא סימנים מוחשיים לאירוע שהתרחש לפני יותר משמונה שנים. לאחר עבודת השטח מגיע תורם של המשפטנים, הנאלצים להתמודד עם טיעונים מפותלים המאיימים לחסל את כל מאמצי התביעה.

17:45 - האור בעיניה - כמה חודשים לפני מלחמת האזרחים שפרצה בסוריה בשנה החולפת, יצאו הבמאיות ג'וליה מלצר ולאורה ניקס לדמשק כדי לספר את סיפורה של הודא אל-חבש. הסרט מעניק הצצה נדירה אל זרמי העומק שבישרו את בואה של ההתקוממות העממית ומראה כיצד אל-חבש, תחת משטר חילוני דכאני וכנגד קהילה מוסלמית מסורתית, הקימה בית ספר המעניק לילדות ונשים חינוך מוסלמי מתקדם. בעוד האליטה החילונית במדינה חוששת מאסלאמיזציה גוברת של האוכלוסייה, גם רוב האימאמים המקומיים אינם רואים את הפרויקט בעין יפה. בניסיון לנווט בין לחצים פוליטיים ודתיים, אל-חבש מתעקשת על חזון מוסלמי-פמיניסטי מתון, כזה הדוגל בחינוך מלא לנשים ומעודד את השתתפותן בשיח הציבורי, מבלי לוותר על מחויבות לתפקידיה המסורתיים של האישה.

20:15 - בחזרה לכיכר - מובּארק כבר איננו, אך הכוחות הדיקטטוריים שאפשרו את שלטונו עדיין נמצאים בשטח ופועלים ביתר שאת כדי לכפות את רצונם. מתוך ההמולה המבלבלת מזקק הבמאי הנורבגי פיטר לום חמישה סיפורים אנושיים החושפים את מצרים שאחרי המהפכה כזירה של פחד וחוסר וודאות, אך גם כמקום של דבקות בלתי אפשרית במחאה. זוג צעיר נלחם להוכיח את חפותו, לאחר שהבעל נעצר כי לא הסכים "להלשין" על אחרים; בחורה צעירה נאבקת בדימויה כ"זונה", לאחר שנעצרה בכיכר והוכרחה לעבור בדיקת בתולין; נער בן 19 מפגין למען שחרור אחיו, בלוגר שהעז לכתוב דברי ביקורת על הצבא. במבט ישיר, כנה ומלא חמלה, לום מאפשר לגיבוריו לספר סיפור על מאבק שעדיין רחוק מלהסתיים.

22:30 - לעולם טוב יותר - ב-2008 נעצרו דיוויד מקיי (22) ובראדלי קראודר (23), שני חברי ילדות מטקסס, באשמת תכנון פיגוע טרוריסטי בוועידת המפלגה הרפובליקנית. מה היו הגורמים שהובילו שני צעירים אידיאליסטיים, שלחמו למען זכויות אדם, לנקוט באמצעים אלימים? יוצרי הסרט מנסים לענות על שאלה זו באמצעות עריכה קולנועית מסחררת של חומרים מגוונים – ראיונות עם כל המעורבים בפרשה, צילומי ארכיון מהוועידה, שחזורים דרמטיים וחומרי המעקב והחקירה של הרשויות. כל אלו הופכים את סרטם התיעודי למותחן דרמטי של ממש. מתברר ששני החשודים נלכדו בקסמיו של אקטיביסט ותיק יותר, וקשריו של האחרון עם האף.בי.איי מעלים שאלות קשות על טקטיקות ה"מלחמה בטרור" שמפעיל הממשל מאז ה-11 בספטמבר 2001.


סינמטק 5

21:30 - מיראז' - הצמיחה המהירה של דובאי מן המדבר הפכה לסמל שנוי במחלוקת של הקפיטליזם הגלובלי. עבור הקהילה העסקית הבינלאומית העיר מייצגת הצלחה חסרת תקדים, ואילו עבור העובדים שהגיעו אליה מכל קצוות העולם השלישי מדובר במכלאה של חלומות שבורים. במבט קפדני אך מהורהר, מצלמתו של הבמאי סרדאן קצ'ה עוקבת אחר הפרספקטיבות הסותרות שמכוננות את העיר: המרחבים האורבניים הריקים כנגד מחנות העבודה הצפופים, הנופש הראוותני של המשקיעים לעומת הבדידות המצמררת של הפועלים. לצד חשיפת המציאות האנושית (או הלא-אנושית) של דובאי, "מיראז'" מקיים מחקר ויזואלי של פרויקט אורבני שאפתני, שמתמוסס בכל צדדיו אל תוך הדיונות הפראיות שמסביב.

 

נמל ת"א

20:00 - BEATS, RHYMES & LIFE: THE TRAVELS OF A TRIBE CALLED QUEST - קיו-טיפ, פייפ-דוג ועלי שאהיד מוחמד יצרו את אחד ההרכבים המשפיעים ופורצי הדרך בהיסטוריה של ההיפ-הופ. השילוב של סימפולי ג'אז וסול נדירים יחד עם ראפ חכם וחלקלק, הפך אותם להצלחה במישור האמנותי והמסחרי כאחת, רגע לפני שהזרם הגנגסטרי השתלט על הסצנה. סרטו של מייקל רפפורט משחזר את סיפורה של הלהקה וחושף את הקרעים הפנימיים שהובילו לפירוקה המפתיע ב-1998. לצד חומרי ארכיון וראיונות נרחבים עם חברי ה"טרייב", רבים מגדולי הז'אנר מופיעים בסרט ומתארים כיצד הלהקה השפיעה עליהם: "הביסטי הבויז", "הרוטס", "באסטא-ריימז" ועוד. למרות הרצון לשחזר את הצלחת העבר, המעקב של הסרט לאחר איחוד הלהקה ב-2008 מגלה שהמתחים הישנים בין חבריה עדיין קיימים.

תגובות