מדריך

דוקאביב

אירועי היום בפסטיבל הבינלאומי לקולנוע דוקומנטרי בת"א

סינמטק, שפרינצק 2, תל אביב, 05-05-2012 10:00

דוקאביב הוא פסטיבל סרטים ייחודי בנוף המקומי המוקדש כולו לקולנוע דוקומנטרי והוא גם פסטיבל הקולנוע הגדול ביותר המתקיים בתל אביב. דוקאביב נמנה עם פסטיבלי הקולנוע המבוקשים והמוערכים בעולם. מדי שנה מוקרנים במהלכו מיטב הסרטים הדוקומנטריים מישראל ומרחבי העולם. הסרטים נבחרים בקפידה על ידי ועדות מיון הכוללות אנשי מקצוע מתחום הקולנוע והטלוויזיה.במסגרת פסטיבל סרטים זה, מוקרנים במשך עשרת ימי הפסטיבל יותר מ-80 סרטים דוקומנטריים, רובם בהקרנת בכורה ארצית. הפסטיבל מארח אנשי מקצוע מהארץ ומחו"ל והוא מהווה במה למפגשים בלתי אמצעיים בינם לבין עצמם ובינם לבין הקהל. 
לצד עשרות ההקרנות, מתקיימים במהלכו גם דיונים ואירועים מיוחדים, מסגרות של כיתות אמן וכנסים מקצועיים לתעשיית הקולנוע והטלוויזיה המקומית אליהם מוזמנים אורחי הפסטיבל מחו"ל, אנשי תעשיית הקולנוע הישראלית וכמובן הקהל הרחב.פסטיבל דוקאביב ה-14 יתקיים בין התאריכים 3-12 במאי 2012.

אירועי היום בפסטיבל:

רחבת הסינמטק

יציאת השבת ועד 22:00 - תקלוט של שדרני קול הקמפוס: יבגני צ'רטקוב

 

סינמטק 3

10:00 - עמידה ראשונה - עולם הבלט הוא עולם תחרותי ואקסקלוסיבי. מבין רבים המשקיעים את זמנם במסכת האימונים האינטנסיבית, רק מעטים זוכים לקריירה מתגמלת, גם אם קצרת מועד. "עמידה ראשונה" עוקב מקרוב אחר שנה בחייהם של שישה רקדנים צעירים (בגילאי 9-19), המגיעים מרחבי העולם כדי להשתתף באחת מהתחרויות היוקרתיות בתחום. מתוך 5,000 מתמודדים, בודדים יזכו במלגות או הצעות עבודה שיאפשרו להם להגשים את חלומם. ההכנות הקדחתניות אינן מאפשרות לילדים זמן פנוי כפי שיש לאחרים בגילם, וגם ההורים נאלצים להקריב משאבים רבים כדי לתמוך, ולעתים גם לדחוף את ילדיהם אל מסלול ההצלחה.תוך כדי המסע המפרך, חושף הסרט את הסיפור האישי שהוביל כל אחת מן הדמויות להקדיש את חייה לריקוד.

12:30 - סינמה ג'נין - סינמה ג'נין עוקב אחר יוזמה שאפתנית לפתיחתו מחדש של בית הקולנוע הנטוש בג'נין שנבנה בשנות השישים. פלסטינים וגרמנים מתאחדים לטובת העניין, מצב המעורר דיונים פוליטיים-חברתיים רבים ולעתים גם יוצר רגעים קומיים. הסרט מתעד מבט אינטימי ומורכב על העיר ג'נין וענייניה הפנימיים, כמו גם על מסעה של קבוצת אנשים מסורים וחדורי אמונה, לעתים מנוגדים בדעותיהם, אך מלאי תקווה שהחייאתו של בית הקולנוע תכשיר את הקרקע מחדש לתהליך של חינוך ושל עצמאות חברתית, תרבותית וכלכלית בחברה הפלסטינית.

15:00 - כל הבקרים השמחים - סרט מסע אישי אל תוך ההוויה הביסקסואלית. הסרט חושף טפח מהעולם היצרי המטלטל שבו נתון יוצר הסרט במהלך תיעוד הזוגיות שלו עם חן, זמרת רוק. אל מול הסביבה הלוחצת, מנסה עומר למצוא מקום שבו יוכל להרגיש שלם, מבלי להזדקק להסברים. אל מול הדילמה הפרטית ניצבת משפחתו הייחודית: אחיו הנמצא בזוגיות עם גבר, אחותו המתגוררת בניו יורק והוריהם המשוועים להמשכיות השושלת. הם, כמו הגברים שאיתם הוא משוחח בחשאי, מעמתים אותו עם הקונפליקט של חייו. כשהמשבר הופך בלתי נמנע, צץ גורם חדש שמאיר את הכל באור אחר.

17:00 - איפה האוכל? - ברחבי הארץ פזורים קשישים בני 2000 שנה, שעדיין מתחדשים כל הזמן; שנעים ממקום ממקום ללא קושי רב, אבל שהאנשים סביבם מסרבים לתת להם לעבור ונלחמים עליהם ללא הפוגה; ובעוד כולם דופקים אותם ומנסים לשבור את המרירות שהם מייצרים, הם עצמם מעניקים גם אחד היסודות הבסיסיים במטבח. הצטרפו למסעם של איל שני וצוות הסדרה "איפה האוכל?" בעקבות עץ הזית – פרק מתוך העונה השנייה של הסדרה על אחד משבעת המינים, שהפך לסמל לשלום, לסכסוך ולמטבח הים תיכוני.

18:45 - הנכה המאושר והבודהיסט המיוסר - לאחר נתק של יותר מעשור חוזר נועם, במאי הסרט שמצפונו מייסר אותו, אל הקיבוץ בו גדל כדי להציל את צח, חבר ילדותו שהפך לנכה מתבודד המסרב להשתקם. נועם בונה תוכנית אימונים עקבית ומפרכת שמטרתה לגרום לצח לשוב ולרוץ, ואם לא לרוץ ממש אז לפחות לנוע יותר בקלות. סיפור על חברות מרגשת ומלאת הומור בין שני גיבורים המנסים לשנות את חייהם, שהעבר הטעון ניצב ביניהם ואינו מרפה.

20:30 - קולנוע לשם שינוי: רדוף - מנחם רוט, במאי הסרט, היה קורבן להטרדה מינית בהיותו נער בישיבה חסידית. לאחר עשרים שנה הוא מחליט ליצור קשר עם התוקף ומפתח עמו מערכת יחסים טעונה. במקביל הוא מתעד את המשבר בחייו המפוצלים בין תרבות חסידית וחילונית, ובין מערכות יחסים רומנטיות מקבילות. התוצר הוא פורטרט עצמי אמיץ שבו המצלמה הופכת לכלי לוכד וגואל.

22:30 - ימי הזהר - קלטות וידיאו שצולמו לפני שנים בניו יורק מתגלות יום אחד בביתם של בני זוג. תוכן הקלטות מערער את אמונו של בן הזוג באישה. מי הגבר שצילם את הקלטות לפני עשרים שנה? ומדוע הסכימה לשתף איתו פעולה לעיני המצלמה? המחלוקת אודות החומרים המצולמים מובילה את האישה למסע בעקבות השותפים לחוויה המסעירה, בעזרתם היא חושפת איך מנגנון ההדחקה שלה הוליך אותה שולל.

 

סינמטק 4

10:30 - באק - תשעה חודשים בשנה נוסע באק ברנאמן ברחבי ארה"ב ומעביר שיעורים מהפנטים באילוף סוסים. בניגוד לשיטת האילוף המסורתית, האלימה והכפייתית, ברנאמן מוכיח שגישה אנושית, כזו המבוססת על רכישת אמון ולמידה הדדית, היא לא רק מוסרית יותר אלא גם מניבה תוצאות מופלאות. מי שהיווה השראה ל"הלוחש לסוסים" של רוברט רדפורד לא פיתח את אומנותו בקלות. מגיל צעיר ברנאמן השתתף במופעי ראווה של בוקרים תחת איומו של אב מכה שדרש ביצועים מושלמים. שיטת האילוף שפיתח עזרה לו להתמודד עם ילדותו הטראומטית, ולמעשה היא מופנית כלפי בעלי הסוסים לא פחות מאשר כלפי הסוסים עצמם. כפי שמעידים פרסי 'חביב הקהל' ש"באק" מלקט בפסטיבלים, גם הצופים מתקשים להישאר אדישים.

12:45 - אושר... הארץ המובטחת - מצויד בתיק גב ובמצלמה בלבד, היוצר הדוקומנטרי לורן הס יוצא למסע רגלי החוצה את צרפת מדרום לצפון. ללא מסלול מתוכנן מראש, המפגשים המקריים עם הדמויות שנקרות בדרכו הם שמרכיבים את הסרט. את כולן הוא שואל את אותה השאלה: מהו אושר? התשובה כלל אינה פשוטה, אך מכריו הארעיים מנסים את מזלם: ברמן, אופה, כמה חיילים, נזיר, עקרות בית, וגם אדם בחליפת סנטה קלאוס - כולם מציעים את חזונם האישי. התשובות מפתיעות יותר או מפתיעות קצת פחות, אך בכל המקרים הס מייצר אינטימיות עם מושאיו, ומצלמתו חושפת את הליכות החיים המרתקות, הניצבות מעבר לכל תשובה. סרט מסע בקצב הליכה.

15:15 - כלבי החורף האחרונים - במשך ארבעים השנים האחרונות, בעיירה קטנה בצפון קנדה הקרויה צ'רצ'יל, הקדיש בריאן לדון את חייו לגידולו של זן נכחד: הכלב האסקימואי הקנדי (ה"קימיק"). בעבר, כלבים פראיים אלו שימשו את המקומיים כחיות עבודה, בעיקר לגרירת מזחלות השלג, אך ב-1960 הממשל הקנדי החל לטבוח בהם בשיטתיות משום ש"הפרו את הסדר החברתי". לדון לקח על עצמו משימה דון קישוטית: רוב התיירים מגיעים לצ'רצ'יל בעקבות אוכלוסיית דובי הקוטב הפזורה על הגבעות המושלגות, אך הוא מבקש להראות לעולם ולתושבי צ'רצ'יל, שלא תמיד רואים את פעילותו בעין יפה, שכלבי הקימיק ראויים להתייחסות מיוחדת. בעזרת כוכב טלוויזיה ניו-זילנדי שנקלע לאזור והתאהב בפרויקט, מצליח לדון, ידידו הטוב ביותר של הכלב האסקימואי, להציל את הכלבים.

17:45 - חלומות על חיים - ב-2006 פרצו רשויות לונדון לדירתה של ג'ויס וינסנט בעקבות חובות שכר דירה מצטברים. גופתה נמצאה במצב של ריקבון מתקדם, כשהיא ישובה מול טלוויזיה דולקת. שלוש שנים עברו מאז נפחה את נשמתה, ונדמה שאף אחד לא שאל לאן נעלמה. הזמן הרב שחלף לא אפשר קביעה החלטית של סיבת המוות, וסיפור חייה ומותה של אישה בשנות השלושים לחייה נותר בערפל. באמצעות איתור מכריה של ג'ויס ושחזורי אילוסטרציה אלגנטיים, סרטה של קרול מורלי יוצא לגלות מי הייתה ג'ויס, מה יכול היה לגרום למותה וכיצד קרה שקרוביה לא ביררו מה עלה בגורלה. פרספקטיבות מרובות, ולעתים סותרות, מספרות סיפור על בדידות וניכור מודרנית בעיר הגדולה.

20:15 - כוכב השבלול - אם תשאלו את יאנג-צ'אן, הוא יספר לכם שהגיע מכוכב השבלול. יושביו של הכוכב הפצפון הם חירשים ועיוורים, ומכונים "שבלולים" משום שעליהם להסתמך על חוש המגע לבדו, באמצעותו הם גם מתקשרים. לפי יאנג-צ'אן, אף אחד בכדור הארץ לא הבין את שפתו, ואלמלא המלאכית שלצדו, בת זוגו והמתורגמנית שלו (סון-הו) הוא היה מאבד את אמונתו בחיים. "כוכב השבלול", זוכה הפרס הגדול בפסטיבל IDFA האחרון, מציע התבוננות כובשת בחייהם המשותפים של יאנג-צ'אן וסון-הו. גם אם כל משימה יומיומית היא אתגר, השניים אינם מתכוונים לוותר. תמיכתה של אשתו האוהבת גילתה ליאנג-צ'אן עולם של יופי הנתון מתחת לאצבעותיו. בזכותה הוא למד לקרוא ולכתוב בשפת הברייל, והיום הוא חולם להיות סופר ולחלוק את חוויותיו עם העולם.

22:45 - לא מרוששים - לאור הגירעון הגדול בקופת ארה"ב, הטענה כי המדינה מרוששת נחשבת למובנת מאליה ומשמשת כהצדקה בפי פוליטיקאים לצמצום השירותים החברתיים. אך לפי "לא מרוששים" המובן מאליו מתעתע. התחקיר המעמיק מצביע על כך שחברות גדולות שבסיסן בארה"ב מתחמקות בשיטתיות מלשלם מסים, ושהגירעון יכול להימחק אם המדינה תדרוש את המגיע לה. במקביל לסקירת הטכניקות המתוחכמות שמאפשרות לענקיות כמו "אפל", "גוגל" ו"ג'נרל אלקטריק" לקבל פטור שנמנע משאר האזרחים, הסרט עוקב אחר קבוצת מחאה ("US Uncut") שקמה ברשת החברתית ודורשת שינוי במדיניות המסים. במאיות הסרט ליוו את חברי הקבוצה החל מההפגנות הראשונות ודלות המשתתפים ועד להשתלבותם במחאה ההמונית של "Occupy Wall Street".

 

מוזיאון תל אביב

10:00 - מרינה אברמוביץ' האמנית נוכחת (סרט + הרצאה) - במשך ארבעה עשורים של יצירה, מרינה אברמוביץ' הגדירה מחדש את גבולותיה ומשמעותה של האמנות באמצעות עבודות פרפורמנס מקוריות ונועזות. ב-2010, הקדיש לה המוזיאון לאמנות מודרנית בניו-יורק רטרוספקטיבה מקיפה. התערוכה כללה שחזורים חיים של עבודותיה על ידי אמני פרפורמנס צעירים. כמו כן הוצגה עבודה חדשה, במסגרתה אברמוביץ' ישבה דוממת על כיסא במוזיאון, במשך שלושה חודשים, מישירה מבט לעבר הכיסא שממולה - עליו הוזמן להתיישב המבקר במוזיאון. בנקודת שיא במהלך הקריירה שלה, לוקח הסרט את הצופים אל תוך עולמה המרתק של אמנית שהגבולות המקובלים בין האמנות והחיים אינם חלים עליה: הוא עוקב מקרוב אחר הכנותיה לתערוכה, מרכז חומרי ארכיון נדירים, ומתעד את פגישתה המחודשת עם אוליי, עמו חלקה שותפות רומנטית ואמנותית אגדית בת 12 שנים.

12:45 - מלאכה מהלב - בית האופנה הצרפתי "הרמס" ידוע במוצריו היוקרתיים, בעוד האנשים העומדים מאחורי הגימור המשובח והעיצוב המפואר ידועים פחות. הסרט של "הרמס", מציע לצופה מבט מרתק על תהליכי העבודה הדקדקניים שמעסיקים את האומנים בבתי המלאכה של החברה. עושה האוכפים, הנפח, מערבבת הצבעים, השרטטת, התכשיטן, מעצב התיקים ויצרן העורות, כולם מגלים מחויבות ואהבה כלפי עיסוקם. בטרם קבלתם לעבודה הם עברו מבחני כניסה חמורים ומסלול הכשרה מפרך. הצילום המוקפד של הסרט מאפשר מעקב אחר הפרטים העדינים של המלאכה, ואילו הראיונות חושפים את הסיפור האישי שגרם לכל אחד מהאומנים להתאהב בתחומו.

14:30 - כמה שוקל הבניין שלך מר פוסטר? - נורמן פוסטר נחשב לאחד הארכיטקטים העכשוויים החשובים בעולם. בן למשפחת צווארון כחול ממנצ'סטר, פוסטר לא נתן לדבר לעמוד בדרכו לתכנן כמה מן הפרויקטים המרשימים של העידן הנוכחי, ביניהם הרייכסטאג, בית העירייה של לונדון ושדה התעופה החדש של בייג'ינג. צילומים מרהיבים, ראיונות אישיים עם פוסטר ועדותן של דמויות מובילות שליוו והעריצו את עבודתו - מגלים חזון ארכיטקטוני ייחודי. בשנות השבעים לחייו, ולאחר שניצח את מחלת הסרטן, פוסטר מביט קדימה אל תכנון בר-קיימא של עיר העתיד - מאזדאר שבאבו-דאבי. את הסרט מלווה קריינות של דיאן סודגי'ק, מנהל מוזיאון העיצוב בלונדון, שמנתח את הקשר בין דמותו המרשימה של הארכיטקט והעקרונות העיצוביים המדריכים את יצירתו.

16:45 - מעוירים (סרט + הרצאה) - למעלה ממחצית מאוכלוסיית כדור הארץ מתגוררת כיום באזורים עירוניים, והתחזית היא כי עד שנת 2050 כ-75 אחוז מבני האדם יחיו בערים. סקירה ויזואלית מרהיבה, המתבססת על חזונם של מעצבי ערים חשובים מרחבי העולם – ארכיטקטים, מהנדסים, הוגים וקובעי מדיניות – בוחנת את עתיד העיר כאתגר מרכזי הניצב בפני האנושות. סרטו החדש של גארי הסטוויט משלים את "טרילוגיית העיצוב" של הבמאי, אשר החלה בבחינת מקומו של העיצוב הגרפי במציאות העכשווית (Helvetica"; 2007"), ונמשכה עם חקירת העיצוב התעשייתי של החפצים שאנו רוכשים (Objectified"; 2009"). הואיל ועיצוב הערים אינו נתון בידי מומחה יחיד, הסרט מדגיש את חשיבות הדיון הציבורי על האתגרים שבדרך.

19:15 - איי וויי-וויי: לא מתנצל - איי וויי-וויי הוא מחשובי האמנים הפועלים בזירה הבינלאומית כיום. עבודות האמנות הפרובוקטיביות שלו, התבטאויותיו החופשיות, הביקורתיות ומלאות ההומור בבלוג שלו ועדכוני הטוויטר השנונים והתכופים שהעלה לרשת הקנו לו קהל אוהדים נאמן בסין וברחבי העולם. אך תביעתו לדמוקרטיזציה בסין הייתה לצנינים בעיני השלטונות בארצו. לאחר שבשנה שעברה אולץ לשהות במעצר בית ממושך, גברה תשומת הלב סביבו והולידה קמפיין בינלאומי למענו. הסרט, זוכה ציון לשבח מטעם חבר השופטים בפסטיבל סאנדאנס, משרטט דיוקן של אמן רב מעוף ושל מהפכן בעל חשיבה מקורית, המטשטש את הגבולות בין אקטיביזם לאמנות ומתמודד באומץ מעורר השראה כנגד הניסיון להצר את צעדיו.

21:45 - ביל קנינגהם ניו יורק - בשנות השמונים לחייו, צלם האופנה האגדי של "הניו-יורק טיימס" לא עוצר לרגע. המדור של ביל קנינגהאם שימש לאורך השנים כנקודת התייחסות מרכזית בעולם האופנה של התפוח הגדול. הצלם החרוץ נמצא בכל מקום: מאופנת הרחוב הוא מלקט טרנדים בזמן אמת כמו היה צלם מלחמה, ובאירועי הצדקה של האליטה הניו-יורקית - המצולמים הם אלה שרודפים אחריו. כפי שמעידה בסרט העורכת של "ווג", אנה ווינטור: "כולנו מתלבשים בשביל ביל". לצד סקירה של קריירה פורה, סרטו של ריצ'ארד פרס מגלה שהאדם מאחורי המצלמה חי חיים צנועים למדי: לבוש בחליפה אפרורית, הוא נע ברחובות מנהטן על אופניים פשוטים ומתגורר בסטודיו קטן המוקדש כולו לתיוק עבודותיו.

תגובות