מדריך

דוקאביב

אירועי היום בפסטיבל הבינלאומי לקולנוע דוקומנטרי בת"א

סינמטק, שפרינצק 2, תל אביב, 03-05-2012 17:30

דוקאביב הוא פסטיבל סרטים ייחודי בנוף המקומי המוקדש כולו לקולנוע דוקומנטרי והוא גם פסטיבל הקולנוע הגדול ביותר המתקיים בתל אביב. דוקאביב נמנה עם פסטיבלי הקולנוע המבוקשים והמוערכים בעולם. מדי שנה מוקרנים במהלכו מיטב הסרטים הדוקומנטריים מישראל ומרחבי העולם. הסרטים נבחרים בקפידה על ידי ועדות מיון הכוללות אנשי מקצוע מתחום הקולנוע והטלוויזיה.במסגרת פסטיבל סרטים זה, מוקרנים במשך עשרת ימי הפסטיבל יותר מ-80 סרטים דוקומנטריים, רובם בהקרנת בכורה ארצית. הפסטיבל מארח אנשי מקצוע מהארץ ומחו"ל והוא מהווה במה למפגשים בלתי אמצעיים בינם לבין עצמם ובינם לבין הקהל.
לצד עשרות ההקרנות, מתקיימים במהלכו גם דיונים ואירועים מיוחדים, מסגרות של כיתות אמן וכנסים מקצועיים לתעשיית הקולנוע והטלוויזיה המקומית אליהם מוזמנים אורחי הפסטיבל מחו"ל, אנשי תעשיית הקולנוע הישראלית וכמובן הקהל הרחב.פסטיבל דוקאביב ה-14 יתקיים בין התאריכים 3-12 במאי 2012.

אירועי היום בפסטיבל:

סינמטק 3

17:30 - סטיב ג'ובס: הראיון האבוד - סטיב ג'ובס לא הרבה להתראיין. ב-1995 הוא סיפק ראיון מקיף בן שעה לתוכנית טלוויזיה, אך דקות בודדות בלבד שודרו ממנו. חומר הגלם המקורי נחשב לאבוד עד לפני שנה, אך עתה יוצר התוכנית, רוברט קרינגלי, מצא גרסת וידיאו של הראיון המלא, אותה הוא מציע לקהל הרחב. פרט להסברים קצרים על ההקשר בו התקיים הראיון, קרינגלי נותן לג'ובס את זכות הדיבור המלאה. ג'ובס מספר כיצד הקים את "אפל", הפך במהרה לאחד המיליונרים הצעירים בעולם, ולבסוף פוטר ממנה בעקבות תככים פנימיים. חודשים ספורים לאחר מכן יחזור ג'ובס ל"אפל", הפעם כמנכ"ל. החזון העסקי והטכנולוגי שהוא מתאר בראיון בהתלהבות ובחוכמה עתיד בשנים לאחר שנערך לחולל מהפכה בשוק המדיה העולמי.

20:00 - איי וויי-וויי: לא מתנצל - איי וויי-וויי הוא מחשובי האמנים הפועלים בזירה הבינלאומית כיום. עבודות האמנות הפרובוקטיביות שלו, התבטאויותיו החופשיות, הביקורתיות ומלאות ההומור בבלוג שלו ועדכוני הטוויטר השנונים והתכופים שהעלה לרשת הקנו לו קהל אוהדים נאמן בסין וברחבי העולם. אך תביעתו לדמוקרטיזציה בסין הייתה לצנינים בעיני השלטונות בארצו. לאחר שבשנה שעברה אולץ לשהות במעצר בית ממושך, גברה תשומת הלב סביבו והולידה קמפיין בינלאומי למענו. הסרט, זוכה ציון לשבח מטעם חבר השופטים בפסטיבל סאנדאנס, משרטט דיוקן של אמן רב מעוף ושל מהפכן בעל חשיבה מקורית, המטשטש את הגבולות בין אקטיביזם לאמנות ומתמודד באומץ מעורר השראה כנגד הניסיון להצר את צעדיו.

22:30 - עולמו של רוג'ר קורמן - פרט לאוהבי קולנוע מושבעים, רבים היום אינם מכירים את פועלו של רוג'ר קורמן. החל מ-1954 היה קורמן גורם מרכזי בעליית הזרם העצמאי של הקולנוע האמריקאי. מצד אחד, הוא הרבה לביים סרטי טראש דלי-תקציב (כמו "המפלצת מקרקעית הים") שאתגרו מוסכמות הוליוודיות, ומצד שני, כמפיק עצמאי הוא העניק הזדמנויות ראשונות לכמה מהשמות הגדולים של התעשייה, ביניהם ג'ק ניקולסון, רוברט דה-נירו, רון הווארד, מרטין סקורסזה ופרנסיס פורד קופולה. כל אלו ועוד מתראיינים לסרט ומדברים בחיבה גדולה על דמותו האקסצנטרית של קורמן, כאשר ניקולסון אף מזיל דמעה בעל כורחו. לצד קטעי הארכיון הנדירים, הסרט מלווה את קורמן בן ה-85 לסט של סרט האימה האחרון שלו - "כריש-דינוזאור".

 

סינמטק 4

20:30 - אודות קאנטו - "קאנטו אוסטינטו", יצירה לארבעה פסנתרים מאת המלחין ההולנדי סימאון טן הולט, צברה במהלך השנים מעריצים רבים, המאמינים כי היא שינתה את חייהם. כשבוצעה לראשונה ב-1979, היצירה בת שלוש השעות זכתה לפרסום רב, אך גם לביקורות שטענו כי היא לוקה ברגשנות קיטשית יתרה. סרטו של ראמון גילינג מנסה לברר את מקור עוצמתה של "קאנטו", ושל המוזיקה בכלל, ואת יכולתה לחדור אל מעמקי נפשם של אנשים כה רבים. על רקע קטעים מהפנטים מתוך היצירה, גילינג פוגש את הטיפוסים המגוונים שהתאהבו בה - ביניהם מוזיקאים, אמנים, ומדען החוקר את השפעת המוזיקה על התודעה. כל אחד מהם מנסה להסביר בדרכו האישית מה הופך את "קאנטו" ליצירה בלתי נשכחת.

22:30 - באק - תשעה חודשים בשנה נוסע באק ברנאמן ברחבי ארה"ב ומעביר שיעורים מהפנטים באילוף סוסים. בניגוד לשיטת האילוף המסורתית, האלימה והכפייתית, ברנאמן מוכיח שגישה אנושית, כזו המבוססת על רכישת אמון ולמידה הדדית, היא לא רק מוסרית יותר אלא גם מניבה תוצאות מופלאות. מי שהיווה השראה ל"הלוחש לסוסים" של רוברט רדפורד לא פיתח את אומנותו בקלות. מגיל צעיר ברנאמן השתתף במופעי ראווה של בוקרים תחת איומו של אב מכה שדרש ביצועים מושלמים. שיטת האילוף שפיתח עזרה לו להתמודד עם ילדותו הטראומטית, ולמעשה היא מופנית כלפי בעלי הסוסים לא פחות מאשר כלפי הסוסים עצמם. כפי שמעידים פרסי 'חביב הקהל' ש"באק" מלקט בפסטיבלים, גם הצופים מתקשים להישאר אדישים.


תגובות