מדריך

Grateful Dead

להקת המעליות במופע מחווה ל- Grateful Dead בצוללת הצהובה

צוללת צהובה, הרכבים 13, ירושלים, 16-10-2011 22:00

תגיות: צוללת צהובה

 

להקת המעליות במופע מחווה ל- Grateful Dead  >>>

הגרייטפול דד >> הוקמו בשנת 65' בסאן פרנסיסקו, על ידי ג'רי גרסיה, גיטריסט שבא מרקע של פולק ובלוז, דמות כריזמטית שהיתה הרוח החיה של הלהקה.עד מהרה הדד, קיבלו קביעות במועדונים הנחשבים של הסצינה המתהווה של סאן פרנסיסקו. 

הם שימשו גם כלהקת הבית של מבחני ה-LSD של קן קיזי. השילוב האורגני של הדד בין פולק, בלוז ופסיכדליה, הפך את הלהקה לנגישה וקומוניקטיבית, בשנת 67', אחרי שכבר היו מפורסמים, הוחתמו הגרייטפול דד על ידי חברת "וורנר" על חוזה הקלטות. 

 

השירים, שבאלבומים בוצעו בפשטות ודייקנות, עברו מטמורפוזה בהופעות. ההופעות היו מיצג אמנותי גדוש שלפעמים ארך שמונה שעות ויותר. בשנות השבעים, ולמעשה לאורך כל הקריירה שלהם, הדד יצאו למסע הופעות ארוך פעם בחצי שנה, כשהם סוחבים איתם את המעריצים שזכו לכינוי "Deadheads". הדד-הדס, קבוצת המעריצים המסורה והמאורגנת ביותר שידע עולם הרוק, ניהלו סביב ההופעות אורח חיים אלטרנטיבי, כשהם מקדישים את חייהם לטיולים בעקבות והלהקה היתה עבורם אם ואחות.

בשנות ה-80, הלהקה כבר הפכה לארגון כלכלי יעיל שאיפשר לחבריה והפמליה הנלוות, לנדוד ברחבי ארה"ב עם ציוד ששקל למעלה מ-23 טון.בשנת 87' אחרי עשרות אלבומי הופעות, הדד הוציאו אלבום אולפן בשם In the Dark, שכלל בתוכו את הלהיט היחיד של הלהקה "Touch of Grey".בשנת 92' נשבר הרצף של מסורת מסעי ההופעות החצי שנתיים, כאשר מחלת הסרטן אובחנה אצל גרסיה. לאחר מאבק בן שלוש שנים, ג'רי גרסיה נפטר והותיר רבבות בתחושת התייתמות. 


המעליות >> אריה נפתלי, מנהיג הלהקה, עלה לארץ ב-1985. הוא ליווה את ר' שלמה קרליבך עד מותו ב-1994 והפיק עבורו שני תקליטים וסרט תעודי. בד בבד הוא הקים את להקת "אין ספק"- להקת קאלט שטשטשה לראשונה את הגבולות בין מוסיקה יהודית לחילונית-ישראלית וזכתה לתהילה כלהקת הבית של תוכנית הטלויזיה "אורי זהר 2" וכנושא הסרט הרוקומנטרי "להתרועע עם הבנים" בבימויה של הדרה לוין-ארדי.

"אין ספק" התפרקה ב-1998 ומאז נפתלי הוציא חמישה אלבומי סולו וניגן עם מיטב האומנים בארץ, כולל אהוד בנאי, דודי לוי, הדרה לוין-ארדי ועוד.לפני כשלוש שנים עלה לארץ רוב שטיינר, חברו ללהקת פסיפיק טיים מסן פרנסיסקו משנות ה-80, והשניים צירפו את תום קורן ומייקל רוט, שני עולים חדשים מארה"ב, וכך התחילה עלייתם של המעליות.
אריה נפתלי - שירה, גיטרות, כלי נשיפה, מילים ולחניםרוב שטיינר - קלידים, שירהתום קורן - בס, שירהמייקל רוט - תופים, שירה

 

 

 

תגובות