מדריך

החוג לתולדות המוסיקה

החוג מזמין אתכם להרצאות, דיונים, וויכוחים, מסקנות ותובנות, והפעם >>> עינב שיף: "וזאת לתעודה" דיון על מוסיקה & דוקומנטרי

קוזה נוסטרה , נחלת בינמין 10, ת"א, 12-09-2011 21:00

תגיות: החוג לתולדות המוסיקה, קוזה נוסטרה

החוג לתולדות המוסיקההחוג לתולדות המוסיקה

החוג לתולדות המוסיקה חוזר להיפגש בקוזה נוסטרה בימי שני עם הרצאות שבועיות שיספקו תיאורים מרתקים של תופעות והתפתחויות מוסיקליות במאה השנים האחרונות , מפי מיטב המומחים ובליווי הדגמות אודיו ווידאו.

 

והפעם >>>   עינב שיף: "וזאת לתעודה"
איך נראה גל הסרטים הדוקומנטריים אודות מוסיקה ישראלית בעיניהם של אנשי מוסיקה? מבט על התפתחות התיעוד של המוסיקה הישראלית בשנים האחרונות.
בשנים האחרונות אנחנו רואים יותר ויותר סרטים דוקומנטריים שמעמידים במרכזם מוסיקאים, או מוסיקה. בין אם מדובר בתיעוד אמן, הקלטת אלבום או תופעה מוסיקלית, הצלילים מציפים את הסצנה הדוקומנטרית בישראל ומרחיבים את השיח סביב מוסיקה ישראלית.
נדבר על סרטים כגון "גם כשעיני פקוחות" על גבריאל בלחסן, "המכונה" על משינה, "נופל וקם" על שב"ק ס', "חייב לזוז" על אהוד בנאי והפליטים, וננסה להסביר למה כל זה קורה דווקא עכשיו.

 

החוג נולד באוקטובר 2003 בבית הקפה התל אביבי המיתולוגי קפה תם, ולמשך כחצי שנה אפשר היה לשמוע בו הרצאות של אנשי מוסיקה כגון ארי קטורזה, חמי רודנר, לירון תאני, ניב הדס ורבים אחרים.

מאחורי החוג עמדו – אז כמו היום – ישיב כהן (יועץ מוסיקלי לתכניות טלוויזיה, די.ג'יי וממייסדי TASC – תל אביב סול קלאב) וגיל אהרנסון (אדריכל ביום, תקליטן בלילה). הרעיון מאחרי החוג היה ליצור מקום של מפגשים ודיונים קהילתיים לאורה של המוסיקה ובמחיר סמלי. נשמע נאיבי מעט, אבל אלוהי המוסיקה עדי שזה עבד!

 

הסמסטר השני החל ביולי 2006 באותו מקום (ששינה מאז את שמו ל"גורדון 17"), ארך גם הוא כחצי שנה, ובו אפשר היה לשמוע הרצאות מפי יודעי ח"ן מיומנים כמו ערן סבאג, דנה קסלר, יהודה נוריאל, אורי ב"ש, אמיר אגוזי ועוד.

לאחר הפסקה מסורתית של מעל שנתיים תמימות חזר החוג ביולי 2009 לקבץ סביבו קהילת מאזינים ומרצים, נושאים ונותנים, בביתו החדש אשר בבר הקוזה נוסטרה. העונה השלישית גילתה לעולם כוכבי מיקרופון כגון אורי משגב, ערן סרג'ון ועידן אלתרמן, ושבר שיא כשהוכרז לסמסטר הארוך ביותר אי פעם (8 חודשים! גינס, בייבי, גינס).

 

העונה הרביעית טיילה בלידת האימפרסיוניזם הצרפתי, דרך האנרכיזם של אתניקס, נגעה בתאוריות פילוסופיות ובמוטיבים נאציים, צפתה את רציחתם של לנון וביגי, חזרה לילדות עם הביץ' בויז ו-TMBG, וקינחה בעשרת מכות מצריים. חתיכת טיול.

 


תגובות