מדריך

גלריה צרפתית

שני אמנים צרפתיים המגיעים להציג במוזיאון הרצליה מגיע לדבר על יצירתם

הגלריה על שם רחל וישראל פולק, 19-06-2007 20:00
גלריה צרפתית
במסגרת ביקורם בארץ של האמנים מלאלה אנדריאלאוידרזנה מצרפת וברונו הדג'י האלג'יראיצרפתי אשר עומדים להציג במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, יתארחו האמנים במרכז לאמנות עכשווית וידברו על יצירתם. מלאלה עוסקת בעיקר בנקודות המפגש בין אנתרופולוגיה, אמנות עכשווית וארכיטקטורה. כבר בשלב מוקדם מאוד, החלה להתעניין בחללי קבורה, ובסיום לימודי ארכיטקטורה בפריז ב-1996, הקדישה את התזה שלה לנושא. במוזיאון הרצליה תציג מלאלה שני פרויקטים: d`outre Monde, פרויקט שזכה בפרס la Fondation CCF pour la Photographie ב 2004, הכולל צילומים של בתי קברות מדרום אמריקה עד אסיה, דרך אוקיאניה. דרך אותם אתרי קבורה, בהם נפגשים החיים עם המתים, והטבע עם התרבות, נפרשים העושר והגיוון התרבותי של החברות השונות בהן בקרה. ואת הפרויקט האחרון שלה, Ancestor's Land בו היא חזרה לארץ הולדתה, וצילמה עקבות שנותרו באתר לאחר קיום טקסי קבורה האופייניים למדגסקר. דרך התיעוד המאופק נחשפים טקסים מרתקים, המקיימים יחסים מורכבים זה עם זה. בעוד שכולם שייכים לתפיסה דומה של החיים ביחס למוות ולאבות המשפחה, עולה במקביל עושר של ניואנסים ותפיסות שונות, המאפיינים את הגיוון התרבותי והאתני של מדגסקר.

ברונו הדג'י נמצא מזה עשר שנים במסע בעקבות הזרם הסופי של האסלאם, מסע שהתחיל באלג'יר, ארץ מולדתו, והמשיך בכל רחבי העולם המוסלמי: מאוזבקיסטאן, דרך איראן, פקיסטן, הודו תורכיה, מצרים והמגרב. במפגש עם הסופים גילה הדג'י אסלאם שונה מהתפיסה הקנונית - אסלאם סובלני וחופשי, שהציב במרכזו את מושג האהבה. עבודת האל הסופית נעשית דרך טקסים פרפורמטיביים באופיים, שטיבם המדויק משתנה ממסדר למסדר: שירה, מוסיקה, ריקוד, קפיצות, אקסטזה, חזרה על שם האל- כל אלה הן הדרכים המובילות את הסופי לאחדות עם הבורא.

הדג'י יציג במוזיאון הרצליה את הפרוייקט אותו התחיל מנקודת מוצא של אנתרופולוג ועיתונאי, הצופה והמתעד באובייקטיביות טקסים דתיים. הקו המפריד בין הצופה לקבוצה מתבטל, כשהדג'י לא מסתפק עוד בצפייה בטקסים, ומתחיל להשתתף בעצמו בטקסי הזיכר (dhikr). חציית הקווים ממעמד של אורח וצופה, אל תוך החוויה הסופית עומדת במוקד הצילומים של הדג'י, שמבקשים ללכוד את הבעירה הפנימית, ואת הרטט האקסטטי העוטף את המשתתפים בטקסים.

מפגש עם האמנים הדג'י ואנדריאלאוידרזנה, שלישי ה-19.6, 20:00, הגלריה ע"ש רחל וישראל פולק, רח' קלישר 5 פינת צדוק הכהן 2, תל-אביב.

תגובות