מדריך

בוסה לבוסו

Hassan Bousso & Sound of the Ground - מאסטר חסן בוסו מגיע בפעם ראשונה לישראל עם ההרכב של דודו בלילטי בחגיגה של מוסיקה גנאווה/ מרוקאית

הצוללת הצהובה, הרכבים 13, ירושלים, 04-06-2011 22:00

תגיות: חסן בוסו, הצוללת הצהובה

 

יחציחצ

מוזיקת גנאווה מרוקאית מסורתית מורכבת ממקצבים אותנטיים שנולדו בקרב בני הברברים ושבטים באזור שמדרום למדבר הסהרה. המוזיקה מביעה תפילה ומשמשת לריפוי וכדרך להתעלות רוחנית. המוזיקה מאופיינת בטונים נמוכים, מלודיות קיצביות, שירה בסגנון שאלה ותשובה, מחיאות כפיים ושימוש בגימברי- כלי מיתר ייחודי בעל 3 מיתרים ומצילתיים הנקראות- קראקב.

מאסטר חסן בוסו, בנו של מאסטר חמידה בוסו מקזבלנקה, משלב בצורתו הייחודית מוזיקת גנאווה מרוקאית מסורתית עם פיוזן בלוז ומקצבים מערב אפריקאים. מאסטר בוסו, החי בצרפת, הוא אחד מהמובילים בעולם בהפצת מוזיקת גנאווה.
בעשרות השנים האחרונות ניתן לראות אמנים מערביים מובילים משלבים ביצירה שלהם מוזיקת גנאווה עם סגנונות מוזיקליים, כגון: ג'אז, בלוז, רגאיי והיפ הופ.
החצוצרן דון צ'רי, הפסנתרן רנדי ווסטון ויוצאי להקת לד זפלין רוברט פלאנט וג'ימי פייג' שאבו השראה מהצלילים והמקצבים הטראנסיים המובילים להיפנוזה של מוזיקת גנאווה. הם ירדו למרוקו והקליטו את הדיסק, שנקרא- No Quarter, יחד עם אמני גנאווה מקומיים. 
מאסטר חסן בוסו ינגן בהופעותיו בארץ עם הפרקשניסט דודו בלילטי ולהקתו Sound of the ground.

דודו בלילטי, הנחשב לאחד ממייסדי סצנת האפרו-מרוקאן פיוזן, רוקח כבר שנים מוזיקה שמושפעת כמעט מכל פינה אותנטית ברחבי הגלובוס. יחד עם להקתו Sound of the Ground הוא מג'גל בעדינות בין המסורתי לעכשווי, העממי לגבוה ובעיקר בין מוזיקה אתנית לפיוז'ן ג'אז ובלוז.

בהופעות יציגו האמנים מוזיקת גנאווה אותנטית בשילוב עם פיוזן ג'אז ובלוז. מאסטר חסן בוסו ינגן על גימברי ושירה, דודו בלילטי על קראקב ותופים אפריקאיים, נועם דוד על התופים, אלון כרמלי על הבס החשמלית, רועי חרמון על חצוצרה, גל דהן על סקסופון, חזי חייט על גיטרה חשמלית ועמי בלילטי על קראקב וכלי הקשה.

מאסטר חסן בוסו-  גימברי ושירה,
 דודו בלילטי - קראקב ותופים אפריקאיים,
 נועם דוד ע- התופים,
אלון כרמלי - הבס החשמלית,
רועי חרמון - חצוצרה,
גל דהן-  סקסופון,
חזי חייט -  גיטרה חשמלית
עמי בלילטי - קראקב וכלי הקשה.


 

תגובות