מדריך

נופל וקם

The Fall, חלוצי הפוסט פאנק ממנצ'סטר, מגיעים לישראל להופעה אחת בעקבות אלבומם האחרון, שיצא ב-2010. מופע פותח: אלקטרה

בארבי, קיבוץ גלויות 52, תל אביב, 20-01-2011 21:30

בראשית ימיה פעלו חברי the fall בסצנת הפאנק המנצ'סטרית של שנות ה 70 המאוחרות ובהמשך התפתחו לכיוונים אחרים. המוזיקה שלהם מאופיינת ברפטטיביות, סאונד מונע גיטרות, בקולו האפל של סמית' ובמילותיו שהוגדרו על ידי המבקר סטיב היואי כ"שירה אבסטרקטית מלאה במשחקי מילים, שנינות יבשה, אבחנות חברתיות נוקבות ומיזנטרופיה קיומית".

 

את אלבומה האחרון, שיחררה הלהקה במאי 2010 והוא אלבום האולפן ה 28 שלה. עיקר הצלחתה המסחרית מעוגנת בכמה להיטים בשלהי שנות השמונים אבל היא אוחזת בקהל מעריצים קאלטי, שמנה בין היתר את שדרן הרדיו המנוח ג'ון פיל שלא הפסיק מלהצהיר שזו הלהקה האהובה עליו כי "הם תמיד שונים, הם תמיד אותו דבר". הלהקה ייצרה צליל שונה כבר בתחילת ימיה, חבריה היו נפגשים וכותבים שירים כשהם תחת השפעת סמים וכשהם מושפעים מאמנים כמו הוולווט אנדרגראונד, וג'ארג' רוק. ההופעה הראשונה של הלהקה התקיימה ב 1977 וכבר שנה אחרי החלו השינויים הפרסונליים בהרכב ובאותה שנה ג'ון פיל החל לשדר אותה בדבקות בבי.בי.סי. הם השתתפו בלא פחות מ 24 Peel Sessions.

 

פרומופרומו

 

אלבום הבכורה של ההרכב Live at the Witch Trials הוקלט ביום אחד ויצא בינואר '79, באותה שנה הקליטה הלהקה כבר את אלבומה השני שיצא באוקטובר של אותה שנה. במהלך 1980 מתפתח הסאונד ההפקתי של הלהקה והיא מופיעה בפסטיבלים רבים. ב 1983 הצטרפה ללהקה הגיטריסטית האמריקאית Brix Smith אז אשתו של סמית' ולימים גרושתו. את הכינוי Brix היא קיבלה על משיר הקלאש "The Guns of Brixton", השיר האהוב עליה. היא הכניסה ללהקה השפעה פופית ואת חוש האופנה המפותח שלה. בריקס עזבה את הלהקה ב 1989. סערה נוספת בחיי הלהקה התחוללה ב 1997 כשהבסיסט Hanley עזב את הלהקה אחרי מהומה בימתית שכללה חילופי מהלומות במהלך הופעה בסיבוב הופעות אמריקאי. סמית' נעצר והוגשה נגדו תביעה יום למחרת התקרית.

 

 

תגובות