מדריך

אחרי 20 שנה

פוליאנה פרנק, אחד ההרכבים הבועטים והנועזים במוסיקה הישראלית, מתאחדים לרגל 20 שנה לאלבומם "אין לבחור"

בארבי, תל אביב, 12-08-2010 22:00
אחרי 20 שנהיחצ

. פוליאנה פרנק היא אחת מאבני הדרך הבולטות במורשת התרבותית והמוזיקלית של ישראל. הלהקה זכתה למעמדה בזכות התכנים הפוליטיים החריפים-סאטיריים והיצירה החלוצית. פועלם בשני העשורים האחרונים נפרש על כמה יבשות ותחומי עיסוק, ארבעה אלבומים בהרכבים משתנים, פרויקט רמיקסים ואוסף של הקלטות נדירות. הרכב הקאלט המיתולוגי יציין הקיץ 20 שנים לצאת האלבום המהפכני "אין לבחור", במופע אחד עם כל השירים מהאלבום ועוד.

הלהקה (ששמה משלב בין הדמות הספרותית "פוליאנה" לבין "אנה פרנק"), הוקמה במקור לטובת מופע חד פעמי לחימום "נושאי המגבעת" ב-1987. ההרכב הראשון כלל אז את שרון (אליוט) בן-עזר וליאורה מוגרבי. הן הופיעו שלוש פעמים בלבד לפני עקירתן לאמסטרדם, אך התקשורת כבר הספיקה להכתיר אותם כתקוות הרוק הישראלי. שנה לאחר מכן הגיעה אליוט לביקור בארץ, במהלכו הקליטה שמונה שירים עם אחיה רזי בן-עזר, קלידן ומפיק מתחיל, הגיטריסט עמי לוי והבסיסטשבי עוזיאל. כולם היו יחד בלהקת התיכון שלהם, 'אח חורג'.

הרביעייה החליטה להוציא את השירים (שהוקלטו בבית עם ציוד בסיסי) בלייבל העצמאי הראשון בתל אביב, 'האוזןהשלישית'. הקסטה 'חיה ומתה בארון' יצאה ב-1989 והפכה ללהיט, בעיקר בזכות השילוב בין האנגלית לעברית (היום כל כך מובן מאליו, ואז - חלוצי) עם תכנים פוליטיים חריפים וסאטיריים ושעטנז ז'אנרים אלקטרוני-אקוסטי, חינני ואנרכי. הרביעייה הופיעה פעם אחת בלבד, באביב של 1989 בקולנוע אלנבי. כל הכרטיסים נמכרו מראש, העיתונות יצאה מדעתה כשאליוט לא חלמה להסתיר את הלסביות שלה, ושירים כמו 'גיבור צבא ההגנה' נאסרו לשידור בגלי צה"ל.

פוליאנה פרנק בהופעה, יום חמישי ה-12.8, 22:00, בארבי, קיבוץ גלויות 52, תל אביב

תגובות