מדריך

דה גראנד אופנינג

הפתיחה המחודשת של קמפוס מוזיאון ישראל המורחב - עם הופעות של עשרות מוסיקאים שיופיעו בחללי המוזיאון במקביל. בין השאר: אתי אנקרי, טבק סאונדסיסטם, שלמה גרוניך, ויקטוריה חנה ועוד רבים

מוזיאון ישראל, ירושלים, 29-07-2010 20:00
דה גראנד אופנינג

הפתיחה המחודשת של קמפוס מוזיאון ישראל המורחב, ביחד עם ההצבה החדשה והייחודית של האוסף העשיר הקיים במוזיאון, מזמנת גילויים והקשרים חדשים ומרעננים. "נקודת מגע" הוא ערב הפותח צוהר להתכתבות בינתחומית עם אוסף המוזיאון תוך עידוד המבקר לשיטוט בגלריות השונות. הערב מאגד יוצרים מתחומי אמנות שונים שנתבקשו לבחור אחת מן היצירות המוצבות במוזיאון ולהגיב לה. בערב ישתתפו מוזיקאים מהשורה הראשונה שיופיעו בחללי המוזיאון השונים ויתכתבו עם המונומנטים ועבודות האמנות השונות, בסוף הערב תיערך לראשונה מסיבת אזניות סוערת, בשקט מוחלט,לצד פסלו של אניש קאפור. 

להלן רשימת המופעים והאירועים: 

20:00  יהודית רביץ- מופע פותח ברחבת גן הפסלים  

22:15 -01:00- מופעים בחללי המוזיאון השונים  

שלמה גרוניך ישיר מלחניו תוך נגינה על פסנתר כנף שיוצב לצד פסל עצום-מימדים של נער אפריקני. בין הקטעים: הקטע האינסטרומנטלי "רימון", "פתח לי שער" - מילים יאיר הורביץ, "אין ג'ונגל" - מילים: נירית ירון. 

אתי אנקרי, רביד כחלני- שדרת בתי הכנסת,ברחבת  בית-כנסת ספרדי-פורטוגלי טיפוסי של "העולם החדש". 

אתי אנקרי תבצע שירים שהלחינה למילותיו של המשורר יהודה הלוי, רביד כחלני (סולן ב"פרוייקט של עידן רייכל" ומייסד "Yemen Blues") יבצע פיוטים שורשיים מהמקורות ושירים מקוריים בתימנית ועברית פרי עטו. ילווה אותו בכלי מיתר וקולות אלון אמאנו קמפינו ("דיוואן הלב"). 

אנסמבל תפילאלת, אסנת אלכביר-  שדרת בתי הכנסת ,ברחבת בית-כנסת קוצ'יני מן המאה ה-16.

אסנת אלכביר שמתמחה במחול ובשירה קלאסית הודית, תבצע עיבוד לשיר הדבקות "את האל מהללת האהבה" מתוך הספר "היפהפייה, שירת הנשים של יהודי קרלה". (דודו אלכביר - סור בהר, יוסי אלכביר - פעמון, טמפורא ותופי טבלא)  

אנסמבל תפילאלת מתחקים אחרי שורשי התפילה בשפה עתיקה ומודרנית, לצד טקסטים ולחנים מקוריים, ואימפרוביזציה. חומרים מסורתיים ומקוריים מגוונים השאובים מעולם הפיוט המזרחי והצפון אפריקאי, ממקורות הניגון החסידי ומן השירה העברית החדשה.חברי האנסמבל: יאיר הראל - שירה, כלי  הקשה, טאר | יונתן ניב - צ'לו, שירה | נורי יעקבי - ויולה, מלודיקה, שירה

ויקטוריה חנה, מורין נהדר - שדרת בתי הכנסת, בית הכנסת ויטוריו ונטו מאיטליה הזמרת ויקטוריה חנה שגדלה במשפחה דתית אדוקה הלחינה טקסטים של הרמח"ל - רבי משה חיים לוצאטו, יליד פאדובה בן המאה ה-18, שהפליא את חבריו בהתעמקותו בקבלה, ובאותה מידה הרגיז את הממסד הדתי של זמנו. ייחודה של ויקטוריה חנה הוא בלוליינות מרשימה בהפקת אותיות ומילים. היא מפרקת ובונה אותם מחדש, מגלגלת אותם על הלשון, נושמת את ההברות ומעניקה להם עיבוד אישי בלעדי רק לה. את ויקטוריה ילווה האמן הבינתחומי גיא שרף שמנגן על כלים ייחודיים אותם הוא בונה. 

מורין נהדר - זמרת ויוצרת, בוגרת האקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים. נולדה באירן ועלתה ארצה כילדה. במהלך עבודתה האומנותית התמחתה מורין בביצוע שירה פרסית עממית, במיוחד בשירת הנשים שלה, והינה מן המבצעות הבולטות בתחום זה כיום. מורין חקרה לאחרונה את תרבות הפיוט הנשכחת של יהודי פרס והעלתה מופע מפרי מחקרה, בו הופיעו בפעם הראשונה בעולם פיוטים ושירים ייחודיים של יהודי איראן שטרם נשמעו. הפיוטים זכו לעיבודים חדשניים לצד שמרניים, תוך שילוב בין הכלים המקובלים במוסיקה הקלאסית פרסית לכלים מערביים. 

מקהלת העפרוני  -  מעבר הכניסה למוזיאון

העבודה "והיתה הקשת" מאת אולאפור אליאסון היא מיצב ובו 360 רצועות בד קנבס צבועים ביד, כל אחד בצבע אחר, המציגים את קשת הצבעים שהעין האנושית יכולה לראות במנסרת האור (ספקטרום). מקהלת העפרוני תעמוד משני צידי מעבר הכניסה למוזיאון ותוביל את הנכנסים בשירה השואבת את השראתה מעבודותו של אולאפור המוצבת בקצה המעבר. מקהלת "העפרוני" מעמק חפר, יוזמתה של המנצחת מיה שביט, נוסדה בשנת 1981 וכוללת חברים בגילאים 18-9.  

אינס מסאלחה-   גלרית הארכיאולוגיהאינס מסאלחה, ילידת נצרת, היא זמרת אופרה ערבייה המצליחה מאד בעולם. אינס תיקח אותנו למסע קדושה מוזיקלי הכולל 3 תפילות הלל לירושלים שנכתבו במקומות שונים בעולם וקשורים לדתות המיוצגות בגלריה: איסלאם, נצרות ויהדות. יחד עם החלילנית עידית שמר היא תשיר תפילות לצד שלושה מוצגים בגלריה: מחראב - רצפת פסיפס מרמלה מן המאה ה-9, שחזור במת בית הכנסת של סוסיה הכולל פריטים אדריכליים מבית הכנסת של כורזים ושחזור במת כנסייה מ-17 כנסיות שונות שנחפרו בארץ ישראל. 

דודי לוי, עידו אגמון, דן תורן- מעבר קרדוליווי מוסיקלי אישי -ניסיוני המאפשר חווית ביקור יוצאת דופן במוזיאון נגני גיטרה חשמלית שיציעו ליווי אישי למבקר במוזיאון.הצופה יצוייד באזניות  והגיטריסט ילך לצידו וינגן לו מוסיקה כתגובה ליצירות האמנות אותם הוא רואה. השמיעה היא אישית בלבד ואינה מפריעה לעוברים ושבים אחרים במוזיאון. 

 23:00-02:00 מסיבת Wi תחת כיפת השמיים 

בפעם הראשונה בירושלים ובפעם הראשונה בעולם לצד אניש קאפור, מסיבת אוזניות לילית וסוערת, בשקט מוחלט על "גג העיר". אוזניות יחולקו לקהל ויאפשרו לכל אחד לשנות בכל רגע נתון את התדר לו הם מאזינים וכך להיחשף אל עולמות הסאונד של שלושה די גי'יז שונים: יובל זך - תקליטן החתונות המוביל בירושלים מביא את שמות השירים שבא לכם לצעוק אותם אל השמיים. לאוהבים מובטח להזיע גם במזג אוויר של ירושלים. 

   

טבק סאונד סיסטם - כנופיית טבק אחראית לכל מה שטוב במוסיקה באזור הלח של מדינת ישראל. על העמדה יהיו וולטר איינשטיין צפרדע (מכהן ומושון), כלבתא הבין לאומי והבלונדיני עם הכי הרבה כבוד באזורים המפוקפקים של אנגליה, אמ סי ג'ה נתן הזכור משיתוף הפעולה עם קרולינה ודיג'יי הקטיק כמה קטן- ככה מרקיד. 

 אלי מזרחי - נסיך (ואולי אפילו מלך) של הריקודים הסלוניים, השופט הכי נעים (ומבין) ב-"רוקדים עם כוכבים" והאיש שהקים הכי הרבה כיתות לימוד בנושא, מגיע מצויד בכל הצ'ארם האישי ואסופת המוסיקה האקלקטית. סלסה, רומבה, צ'ה צ'ה ועוד כל מיני כאלה שממש נעים לגלגל על הלשון. 

הפתיחה המחודשת של קמפוס מוזיאון ישראל המורחב, יום חמישי ה-29.7, 20:00-02:00, מוזיאון ישראל, ירושלים

תגובות