מדריך

סודות בחברה

סיקרט צ'יפס 3, הפרוייקט של המלחין והגיטריסט טריי ספרואנס (מיסטר באנגל) חוזר לישראל

בארבי, קיבוץ גלויות 52, תל אביב, 06-09-2014 21:00

תגיות: Secret Chiefs 3, בארבי תל אביב

Secret Chiefs 3::

 סיקרט צ'יפס 3 יופיעו הערב בבארבי, כמעט ארבע שנים מאז ביקורם הקודם אצלינו.

ההרכב הוא למעשה פרוייקט של המלחין והגיטריסט טריי ספרואנס, המוכר בעולם בתור המוח שמאחורי להקת מיסטר באנגל ונגן הגיטרה ב- "King for a Day, Fool for a Lifetime" של פיית’ נו מור. הם קרויים כך, אגב, על שמן של ישויות שמימיות מסתוריות הנזכרות בספרות המיסטית.
 "Book of Horizons", אלבומה הרביעי של הלהקה מ- 2004, הציג לראשונה מספר תת-להקות הפועלות תחת המטריה הרחבה של הסיקרט צי'פס 3.  חלוקה זו לתת הרכבים בעלי סגנון מובחן היא כנראה הדרך היחידה המאפשרת לספרואנס לתת ביטוי להשפעותיו המוסיקליות הרבות, שכוללות (פחות או יותר) כל תת-ז'אנר מוסיקלי שקיים, כמו פסקולי אימה איטלקיים ובוליווד, דת'-מטאל ניסיוני, מוסיקה פרסית מסורתית וגיטרות סרף מהדהדות.

האלבומים של סיקרט צ'יפס משקפים גם את הדרך הרוחנית והפילוסופית של ספרואנס בשנים האחרונות, העוברת במיסטיקנים, קדושים ביזנטיים ומקובלים מימי הביניים ועד הוגים רדיקליים מהמערב כמו יוליאוס אבולה ורנה גנון.
 אלבום האולפן החמישי של הצ'יפים שיצא במאי 2008, "Xaphan: Book of Angels Volume 9", הפגיש אותם שוב עם עולמו המוסיקלי של ג'ון זורן, פטרונו של ספרואנס מראשית ימי מיסטר באנגל. האלבום כלל גרסאות של הצ'יפס ליצירות של ג'ון זורן מתוך "ספר המלאכים" - ספר השירים השני של הרכב הג'ז היהודי של זורן, "מצדה", ויצא לאור כחלק מסדרת אלבומים שיצאו בלייבל "צדיק" של זורן, בהם הוא בחר כמה מהמוזיקאים האהובים עליו לעבד ולבצע מחדש את יצירותיו.
ב-2013 יצא אלבומו האחרון של ההרכב (לבינתיים), "Book of Souls, Folio A", שבו טריי ספרואנס בפעם הראשונה מאז 1999 שיתף פעולה באולפן עם מייק פאטון. 

במהלך השנים ניגנו עם הסיקרט צ'יפס כמה מוסיקאים בולטים, כמו הכנר אייוינד קאנג, הבסיסט שהזאד איסמעילי ונגן כלי ההקשה ויליאם וינאנט. לישראל יגיעו הסיקרט צ'יפס 3 מסיביר, רוסיה, שם הם ינגנו בבכורה עולמית עם תזמורת הפילהרמונית הרוסית של קרסנויארסק (תזמורת בת 50 נגנים על כלים מסורתיים).

בהופעה בארץ ינגנו, בנוסף לטריי ספרואנס על גיטרות וסאז, גם קני גרוחובסקי – תופים (ג'ון זורן, שניר עזרא בלומנקרנץ ועוד רבים), טובי דרייבר – בס (Kayo Dot, Maudlin of the Well), טימב האריס – כינור, חצוצרה וגיטרה (Estradasphere), ומאט לבובסקי  - קלידים (miRthkon, MoeTar, Faun Fables).  

הנה טעימה:

תגובות