מדריך

לונדון קולינג

ג'יילס פיטרסון, אחד האנשים החשובים בתעשיית המוסיקה הבריטית, דיג'יי, אייקון רדיו ואנציקלופדיה מהלכת, מגיע לביקור מלונדון האפורה.

הבלוק, תל אביב, 23-04-2010 23:00
לונדון קולינגצילום: יחצ

ג'יילס פיטרסון, אחד האנשים החשובים ביותר בתעשיית המוזיקה הבריטית, החל את דרכו במועדונים הלונדונים של אמצע שנות ה80 כתקליטן צעיר שניגן ז'אנר חדש ומהפכני בשם המוזר אסיד-ג'אז. בתחילת שנות ה90 החל לשדר ולערוך תוכניות רדיו פיראטיות שזכו לפופולאריות רבה ולעדת מעריצים הולכת וגדלה שהרחיבה את השפעתו מלונדון לרחבי אנגליה כולה. לא עבר זמן רב ושמו של התקליטן והאספן המוכשר הגיע גם אל מחוץ לאי הבריטי והוא החל לתקלט באופן קבוע במועדונים ובפסטיבל גדולים ברחבי העולם, להוציא אוספים מפורסמים ולהקים לייבלים מהפכניים ששינו את פני המוזיקה.

ב12 השנים האחרונות עורך פיטרסון את התוכנית עטורת הפרסים "Worldwide" שנחשבת בעיני רבים לתוכנית המשפיעה ביותר כיום בתעשיית המוזיקה העולמית ושמשודרת באופן קבוע בכל יום חמישי בערוץ BBC Radio 1 ובעוד 17 תחנות רדיו מובילות ברחבי העולם (Radio Nova בפאריז, FM4 באוסטריה, J-Wave ביפאן ועוד). כעורך מוזיקלי, מרבה פיטרסון לשדר אמני פאנק וסול מתחילים מבריטניה ומארצות הברית ונחשב למגלה כשרונות סדרתי שהשמיע בפעם הראשונה אומנים רבים שהפכו אח"כ לכוכבי על, ביניהם הזמרות: Jill Scott, Erikah Badu ו- Amy Winehouse. בנוסף לעבודתו ברדיו, נחשב פיטרסון גם לאב הרוחני של מספר רב של מוזיקאים ענקיים, אותם גילה, טיפח והחתים בתחילת דרכם בשלושת הלייבלים הגדולים שהקים: "Acid Jazz", שטבע את המונח שהפך לשם של ז'אנר מוזיקלי בפני עצמו, והתחיל את הקריירות של Jamiroquai, Brand New Heavies ועוד אומנים מפורסמים בז'אנר, "Talkin' Loud" בו הוחתמו אומנים כמו Cinematic Orchestra, 4 Hero, Roni Size, Incognito ועוד, ולאחרונה "Brownswood Recordings" עם Ben Westbeech, Jose James, ואומנים מבטיחים נוספים,

 הבסיס המוזיקלי ממנו שואב פיטרסון את השראתו הוא ג'אז, וביחוד ג'אז מודרני עם דגש חזק על תרגומו לסביבת המועדון ובשילוב עם סגנונות המוזיקה הקרובים לו: סול, פאנק, האוס, היפ-הופ, אפרו, לאטין ועוד, אך מה שהופך אותו לגורו של מוזיקאים ומאזינים רבים כל כך ברחבי העולם, היא יכולתו יוצאת הדופן לשלב בין כל הסגנונות האלו בסטים בעלי עומק מוזיקלי נדיר, שמחברים את השורשים הקדמונים של אפריקה אל תרבות הבאס של ג'אמייקה, דרך הסול האורבני של דטרויט ועד למורכבות הסגנונית של דור הניו-גאז' האירופאי.

תמיכה מקומית יספקו:

רדיו טריפ (אודיו מונטאז') :: שלומי זידן (זינגר) וירון טראקס (הבלוק) :: נדב רביד ואמיר אגוזי (בוטניקה)

 

ג'יילס פיטרסון בישראל, יום שישי ה-23.4, 23:00, הבלוק, דוד חכמי 35, תל אביב

תגובות