מדריך

בין השורות

שאול בסר בהופעה בעקבות אלבומו "הים לקח הים נתן", שהוא למעשה עיבוד מוזיקלי לספרו של עמוס עוז "אותו הים". אורחים: יהלי סובול, אהובה עוזרי, לאורה ריבלין

תמונע, שונצינו 8, תל אביב, 15-01-2011 22:30

תגיות: שאול בסר, תמונע, הים נתן

בין השורותצילום: אמנון קוטלר

כששאול בסר נפגש לראשונה עם "אותו הים" של עמוס עוז בסדרה "שירה פלוס" בעריכת ד"ר נסים קלדרון הוא לא דמיין לעצמו שהמופע יהפוך לאלבום. החיבור בין שאול לעמוס עוז היה מוצלח במיוחד והמופע זכה לביקורות נלהבות. לאור ההצלחה, שאול המשיך להופיע ברחבי הארץ ולעבד את היצירה הבימתית לאלבום. שאול הלחין את הטקסטים שעמוס עוז כתב ברגישות וישירות נוקבת והעניק חיים חדשים, תל אביביים ועכשוויים לאחת היצירות היפות של עוז.  

 

"הים לקח הים נתן" הוא מאותן יצירות שלא פוגשים בכל יום. אלבום תיאטרלי, מלא השפעות ועשיר, על אנשים ואנושיות, חלומות, כאב, חיים, תל-אביב וים שאליו זורמים כולם. כמי שמגיע מרגע מוזיקלי ג'זיסטי (היה מוזיקאי פעיל בסצנת הג'אז הניו יורקית ובוגר הניו סקול לג'אז) מנווט בסר את האלבום בנינוחות בין סגנונות. בסר מוכר כמי שהלחין מוזיקה לקולנוע ולתיאטרון ("וויצק", "בעלת הארמון"), השתתף בפסטיבל הפסנתר, בימים אלו הוא מפיק את האלבום החדש של אהובה עוזרי. זהו אלבומו הראשון.   

 

אותו הים הוא ספרו ה"תל אביבי" היחידי של עמוס עוז, רובו שירה והוא לא מעט ביוגרפי. בסר הלחין בעדינות וברגישות מוזיקלית נדירה את השירים לכדי אלבום מטלטל, מעורר, מרגש. האורחים באלבום נכנסים ויוצאים מהשירים כמו שחקנים על במה והתוצאה הכללית מתעלה על סך חלקיה. דמויות הספר: אם מתה, בן אובד בטיבט (לפעמים עם זונה פורטוגזית), אב אלמן החי עם חברתו הצעירה של בנו ומחוזר על ידי שכנתו, אלמנה וותיקה, סגן מנהל במס רכוש, מקבלות חיים, מושרות, ומנוגנות בחכמה מוזיקלית ורגישותו של בסר. הצלילים מדברים זה עם זה, כמו הדמויות בספר. 

 

 

תגובות