מדריך

כוכב הלכת גונג

גונג, הרכב הרוק הפסיכדלי הותיק, מגיע לשתי הופעות בישראל, במסגרת סיבוב הופעות עולמי המקדם את אלבומם החדש

זאפה, תל אביב, 30-10-2009 22:00
כוכב הלכת גונגיחצ

Gong - ההרכב הוקם כאשר דיוויד אלן האוסטרלי (Daevid Allen), עזב את להקת Soft Machine כדי להקים הרכב משותף עם אשתו גילי סמית' (Gilli Smyth). השניים ריכזו סביבם הרכב משתנה שכלל בין השאר אורחים כמו רוברט ווייאט וגרי רייט מלהקת Spooky Tooth.

האלבום הראשון תחת השם Gong יצא בשנת 71' נקרא  Camembert Electrique, ובו הציגו גונג רוק פסיכדלי עשיר שגלש לכיוון הפרוגרסיב-רוק וג'אז. באלבום זה, הודות לווירטואוזיות של חברי הלהקה כנגנים, הצליחה גונג לשלב תחושה של חופש והומור, שהפכו ברבות השנים את המוסיקה של הלהקה לכה ייחודית ושונה מלהקות אחרות בנות זמנן.ב-1972 Gong הוחתמה בלייבל Virgin. היא הייתה אחת הלהקות הראשונות שהוחתמו בו.

במורד הזמן, הפרוייקט הגדול הבא של גונג היה ה-Radio Gnome Trilogy, יצירה שהתפרסה על פני שלושה אלבומים (Flying Teapot, 1973; Angel's Egg, 1973; ו-You, 1974). במסגרתה הציגה Gong את מה שמכונה המיתולוגיה של גונג, ואת המסעות של גיבור המיתולוגיה Zero The Hero בכוכב הלכת גונג וברחבי התודעה הקוסמית.

לאחר השלמת הטרילוגיה, פרש דיוויד אלן מהלהקה, יחד עם אלן, סמית' והילאג', וללא ידם המכוונת המוסיקה של Gong החלה לנוע יותר לכיוון הג'אז-פיוז'ן. בין האלבומים הידועים יותר של הלהקה מתקופה זו ניתן למנות את Shamel, 1975, Gazues!, 1976, ו-Expresso II, 1978. ההרכב המקורי של Gong התאחד בשנת 77' למס' הופעות בודדות, אשר אחת מהן תועדה באלבום ההופעה Gong  est Mort - Viva La Gong עם זאת יודגש כי Gong לא התפרקה מעולם, אלא התפזרה והתפצלה להרכבים כמו MotherGong , Gong zilla, Planet Gong , NY Gong  , ועוד שלל הרכבים שנשאו בשמותיהם את המילה Gong.

האלבום "2032" מביא את דיוויד אלן להקליט עם חברי Gong המקוריים ולפתוח דף חדש בטרילוגיה של Gong. שנת 2032 היא השנה בה פוגש כוכב הלכת Gong את כדור הארץ. חברי Gong המקוריים כתבו את השירים  כאשר היו באוסטרליה והאלבום החדש צמח מתוך ההנאה המשותפת של הלהקה בהופעות בודדות אותן קיימו בשנים האחרונות.יחד עם שאר הלהקה דיויד וסטיב יצרו צליל חדש, רענן ומלא כוח שהוא יותר מראוי לרשת את מקומה של הטרילוגיה האגדית "Radio gnome trilogy" שהיוותה את שיא היצירתיות של גונג בשנות ה-70.

גונג בהופעה, יום שישי ה-30.10, 22:00, זאפה, ראול ולנברג 24, תל אביב

תגובות