מדריך

ריקוד שבעת הצעיפים

"סלומה" של אוסקר וויילד הוא המחזה הקלאסי היחיד שמתרחש בארץ ישראל ועלילתו הופכת למעין מראה למציאות שלנו כאן היום. הקהל אגב, הוא חלק מהתפאורה

תאטרון הסמטה, יפו, 10-08-2010 20:30
ריקוד שבעת הצעיפיםצילום: יוסי צבקר

עלילת המחזה "סלומה"מבוססת על מיתוס מתוך הברית החדשה. אוסקר ויילד הפך אותו למחזה רב משתתפים ושטוף באקזוטיקה. אולם, למרות הצעיפים הרבים, צצה ומגיחה העלילה הפרובוקטיבית והנועזת. עלילה הקורעת את מעטה הצביעות מעל פני החברה וחושפת את עולם היצרים האפל הרוחש מתחת לפני השטח.

המחזה מתרחש במהלך ערב אחד, במעונו הרשמי של הורדוס, נציב יהודה, כאשר באולם המרכזי נערך נשף חגיגי לכבוד קיסר רומא - האיש החזק ביותר בעולם. אבל, למרות הרושם הקליל והאלגנטי - באויר יש תחושה של אסון מתקרב. הורדוס חושש שהקיסר הולך להדיח אותו מכיסאו ולהעדיף את אויביו על פניו. כל הערב הוא מוצא את עצמו נועץ מבטים עורגים בנסיכה, שלומית - בתו החורגת - נערה מתבגרת ומוזרה למראה.

הורדוס מתחנן בפניה כי תרקוד בפניו ומבטיח לה כל מה שתבקש בתמורה, הוא מחזר אחריה ומכנה אותה בשם "סלומה". שלומית נעתרת לו  ורוקדת בפניו את ריקוד שבעת הצעיפים המפורסם. חדר המלתחה העלוב והפרוזאי הופך למשכנה של אורגיית יצרים מסחררת, שכל הנוכחים-אדונים ומשרתים- נסחפים אליה בלהט מטורף. בתום הריקוד, כאשר ניצבת שלומית-סלומה- בפניו של הורדוס, נחשפת האמת הנוראה. אבל אז, להורדוס אין ברירה והוא חייב לציית לשלומית ולתת לה את שהיא מבקשת ממנו ולו גם במחיר שלטונו.

הורדוס, היצור הפוליטי והמנוסה דואג למחוק כל זכר לסיוט הפרוע והמעוות שכל הנוכחים לקחו בו חלק ולהשליך את האחריות על שלומית בלבד. היא שתשלם את מחיר האורגיה הפרועה. 

ההצגה מתרחשת בחלל שמעוצב כולו כחדר מלתחה עם אמבטיות ואסלות, כאשר הקהל ישוב בתוך התפאורה ומציץ לתוך העלילה ובעצם הופך למשתתף פעיל בנעשה. 

סלומה, יום שלישי ה-10.8, 20:30, תיאטרון הסמטה, מזל דגים 8, יפו 

תגובות