מדריך

כולנו יהודים

דניאל זמיר, להקת Yood ואהרן רזאל בערב שכולו מוסיקה יהודית

בארבי, תל אביב, 05-10-2009 21:00
כולנו יהודיםצילום: יחצ

Yood הם המתופף משה ינקובסקי,הבאסיסט יעקב לפקו, והמגה-גיטריסט אליעזר בלום (אקס רבע לשבע). בתפריט: חומר מקורי שמושפע מהיהדות והקבלה וקאוורים של ג'ימי הנדריקס ,דילן וקרים. ב-2007 השיקו את אלבומם הראשון - Passin' over.

אהרן רזאל - את תחילת דרכו המוזיקלית עשה דווקא בתחום הקלאסי, אך לאחר שחזר בתשובה התחבר יותר למוזיקת הרוק שהוא עושה כיום. בעל תואר שני במוזיקה (קומפוזיציה במוזיקה קלאסית) ומנגן במספר כלים מגיל צעיר. סגננו מהווה שילוב של ג'אז ובלוז יחד עם רוק אלטרנטיבי. תמליליו מתבססים על המקורות היהודים ועל כתיבה אישית וחלקם בעלי מסרים פוליטיים ודתיים.

הסקסופוניסט דניאל זמיר פרץ את גבולות הג'אז המסורתי כשאלבומו "אמן" מכר קרוב ל- 10,000 עותקים. הוא הספיק לארח בהופעות את מתיסיהו, להופיע עם אביתר בנאי וברי סחרוף ולהקליט אלבום חדש בו הוא מתנסה גם בשירה. הרבה עבר על זמיר מאז נסע לניו יורק כילד פלא בוגר מגמת הג'אז ב"תלמה ילין" והתגלה על ידי ג'ון זורן שהחתימו בלייבל הנחשב שלו "צדיק". במהלך תקופה זו הקליט זמיר יחד עם ההרכב "סטלה" שכלל גם את זורן עצמו ארבעה אלבומים. האלבום "Children of Israel" הכיל גירסאות ג'אז לשירים ישראליים ויהודיים מסורתיים. בתקופה זו התקרב זמיר אל הדת וחזר בתשובה. האלבום החדש,"אחד" ממשיך המסע המוזיקלי שהחל זמיר ב"אמן", לוקח אותו צעד אחד קדימה ומהווה שלב נוסף בהתפתחות המוזיקלית של זמיר. האלבום החדש ממלא אחר הציפיות ומגיש תכנים מוזיקליים עמוקים ונגישים כאחד כשהוא משתמש ביסודות של מוזיקה יהודית, מוזיקת עולם, אלמנטים מזרחיים ושימוש נרחב בשירה.

דניאל זמיר, אהרן רזאל ויוד, יום שני ה-5.10, 21:00, בארבי, קיבוץ גלויות 52, תל אביב

תגובות