מדריך

ויהי אור

פרץ אליהו במופע חדש בעקבות יצירתו "עד עדי עד", שחיבר על פי טקסטים מתוך ספר מיסטי על בריאת העולם

בית הקונפדרציה, ירושלים, 01-01-1970 02:00
ויהי אורצילום: יחצ

פרץ אליהו הוא אתנומוסיקולוג, נגן טאר, מומחה למוסיקה של עמי מזרח התיכון וחתן פרס ראש הממשלה למלחינים. דרכו המוסיקלית הובילה אותו מעולם המוסיקה המערבית הקלאסית אל עולם המוסיקה העתיקה של המזרח, וביצירתו נמזגות זו בזו מורשות ומסורות מוסיקליות מכאן ומכאן.

אליהו חיבר את יצירתו החדשה "עד עדי עד" על פי טקסטים מתוך "ספר יצירה" - ספר מיסטי על בריאת העולם, שהוא מן הטקסטים העבריים המרתקים והמסתוריים ביותר. הספר נחשב לאחד מעמודי התווך של הקבלה ומיוחס על פי המסורת לאברהם אבינו.  

ליצירה נבחרו טקסטים על חשיבות בריאת האותיות ועל שלושת היסודות (ולא ארבעה, כמקובל): מים, אש ורוח. היצירה מבוססת בעיקרה על מקאם ראסט, שהוא מקאם מרכזי במסורת המוסיקלית המזרחית ונחשב לסולם המביע שמחה.  

לצד היצירה הזו יבוצעו במופע יצירות של אליהו משנים קודמות, ובהן קטעים קוליים המתבססים על שירה עברית מתקופות שונות: שירה עתיקה (תהלים), שירה מתקופה תור הזהב (שלמה אבן גבירול) ושירה מודרנית (עליזה עליון ישראלי).

במופע ישולבו גם יצירות של האמן ונגן הקמנצ'ה הנודע מארק אליהו, בנו של פרץ. היצירות האלה ("ענווה" ו"שבת אחים") חוברו במקאם נאווה כדי לבטא את יופי הבריאה, את הטוהר והתפילה.

 משתתפים:פרץ אליהו - טאר והלחנה │מארק אליהו -קמנצ'ה, הלחנה, ניהול מוסיקלי │גיל המאירי - כלי הקשה │ניסים לוגאסי - שירה │אמנית אורחת : אסתי קינן עפרי - שירה │לריסה אליהו -  קשר והפקה מטעם המוסיקאים

פרץ אליהו בהופעה, יום חמישי ה-17.6, 20:30, בית הקונפדרציה, ירושלים

תגובות