מדריך

מפסל בסאונד

תיאו פאריש (דטרויט), אחד מהמפיקים האלקטרוניים המסתוריים והמוערכים ביותר בעולם כולו, מגיע לביקור בארץ.

הבלוק, תל אביב, 19-06-2009 23:30
מפסל בסאונדצילומים: יחצ

ביחד עם מודימן, מייצג פאריש את ה"גל השלישי" של מפיקי טכנו מדטרויט, אשר הצליחו ליצור סאונד חדש ומקורי שמגובה בפילוסופיה מוזיקלית וחברתית בלתי מתפשרת וחריפה. תיאו פאריש מפיק מוזיקה עמוקה וחמה במיוחד, וגם התדמית הציבורית שלו היא חידה אפופת מסתורין - למה כל כך קשה להשיג את התקליטים שלו? למה הוא התעקש כל כך הרבה זמן להימנע מלפתוח עמוד במייספייס? למה הוא חושב שתקליטי ויניל הם הדרך היחידה לשמוע ולהשמיע מוזיקה? מה העמדה שלו בנוגע למוצא ה"שחור" של הטכנו וההאוס? 

 חלק מהתשובות נמצאות במוזיקה של פאריש ובעבר שלו כתלמיד לפיסול בבית הספר לאמנות בקנזס. אולי זאת הסיבה שהוא מעדיף לקרוא למוזיקה שלו Sound Sculptures (פסלי צליל), במקום למתג אותה כהאוס, טכנו או ג'אז. הקטעים שלו הם בדרך כלל היפנוטיים ומונוטוניים, ארוכים ועמוקים, אבל תמיד משמרים גרוב מתוק ולא צפוי. האצבעות שלו לא נחות לרגע על המיקסר, מזיזות את הכפתורים של האקולייזר ימינה ושמאלה, מנמיכות תדרים ומדגישות אחרים, כך שהקטעים נמצאים בתהליך בלתי פוסק של מטמורפוזה מוזיקלית. 

 תיאו פאריש מלא בניגודים שלא יכולים להתיישב זה עם זה בשום מקום אחר. הוא יוצר טכנו שיוצא כנגד אלמנטים בקדמה הטכנולוגית, הוא עושה מוזיקה מונוטונית שמצליחה לא לשעמם לרגע, הוא ממשיך את המסורת של מיילס דיוויס, קולטריין ואורנט קולמן, בלי לעשות מזה עניין גדול, הסאונד שלו גולמי, אורגני ומלוכלך אבל תמיד אסתטי מסתורי ומרגש, הוא יוצר מוזיקה מדהימה ובלתי מתפשרת שאת חלקה בכלל לא ניתן להשיג כי היא מודפסת רק בויניל ובמהדורות מוגבלות. 

 פאריש, שנולד בוושינגטון, גדל בשיקאגו וחי כיום בדטרויט, החל לתקלט ולהפיק קטעים מקוריים בשנת 1986, בהשפעת הרדיו של ואומני האלקטרוניקה הגדולים של שיקאגו כמו רון הארדי, לארי הרד, ליל לואיס, פראנקי נקלס ועוד, כשהוא מפליא לשלב בין האלקטרוניקה המודרנית לבין המורשת המוזיקלית האפרו-אמריקאית ממנה צמח - מיילס דיוויס, סטיבי וונדר, ג'ימי הנדריקס, נינה סימון, ג'ורג' גרשווין, בוב מארלי, כמו גם דודו, מוזיקאי הג'אז דקסטר סימס. משנות ה90 המוקדמות ועד היום, הוציא פאריש אין ספור קטעי טכנו והאוס מינימליסטיים ומלאי נשמה בלייבלים כמו KDF (הלייבל של מודימן), Peacefrog, Ugly Edits ובלייבל העצמאי שלו - Sound Signtanure.   

יגבו אותו - ירון טראקס, נדב רביד, לניק, אנה וסוזאנה. 

 

תיאו פאריש בישראל, יום שישי ה-19.6, 23:30, הבלוק, דוד חכמי 35, תל אביב

תגובות