מדריך

מצרפת באהבה

ג'ונקרי, זמרת-יוצרת וגיטריסטית צרפתייה שמתגוררת בהודו, בהופעה שהיא תערובת של ג'אז, פופ ומוזיקה אקוסטית, עם הצצות למוזיקת עולם

בארבי, תל אביב, 20-05-2009 22:00
מצרפת באהבהצילום: יחצ

ג'ונקרי היא זמרת, גיטריסטית ומלחינה מפאריז.

בנעוריה בצרפת, למדה ג'ונקרי ג'אז, אימפרוביזציה והרמוניה, בתחילה בנגינת גיטרה ולאחר מכן בשירה. יש לה הכשרה גם במוזיקה אפריקאית מסורתית (כדוגמת Highlife מגאנה ו-  Afrobeat מניגריה). מסעה של ג'ונקרי במזרח החל לפני חמש שנים, אז בקרה לראשונה בהודו. היא גלתה את היופי והקסם של השירה ההודית, את הקשר של השירה ההודית להווה ולמצב הרוח, ואת האלתור על סולמות הראג ההודיים. ג'ונקרי מתגוררת כיום ברוב ימות השנה בהודו, שם היא לומדת שירה קלאסית הינדוסטאנית באקדמיית קאלה שבגואה.   

ג'ונקרי מנגנת ומופיעה באופן קבוע בהודו ובצרפת. היא משתפת פעולה עם מוזיקאים מתרבויות ואופקים שונים - מוזיקאים הודיים קלאסיים, פייטן אפריקאי ונגני ג'אז אירופאים, המנגנים בסיטאר, באנסורי (חליל הבמבוק ההודי), טאבלה, סקסופון וחצוצרה. היא מופיעה על הבמה גם לבדה, עם הגיטרה החשמלית ומכשיר ההקלטה (loop station) שלה.

החוויות העשירות הללו יוצרות את סגנונה המיוחד של ג'ונקרי, עם שירים בצרפתית, אנגלית ורמיקסים של שירים בהינדית. המוזיקה שלה היא תערובת של ג'אז, פופ ומוזיקה אקוסטית, עם הצצות למוזיקת עולם.   

לפני מספר שבועות ג'ונקרי השלימה את הקלטת האלבום שלה, עם תשעה שירים חדשים. ההקלטות בוצעו בתנאים בסיסיים בכפר המגורים שלה בהודו. הטייקים הראשונים היו, , במרבית המקרים, אלה שנבחרו לאלבום. הדגש הושם על ספונטניות, במקום על מושלמות היצירה. בשירים שולבו צלילי המקום - קולות ריקשות, נביחות כלבים, ציוץ ציפורים, המהומי כבלי חשמל ישנים - והם לוכדים את שסבב את ג'ונקרי והמוזיקאים שלה באותם רגעים, כמו גם את תחושת החופש שהם הרגישו בחיי הכפר בהודו. את המיקס השלים מארק קלייטון, נגן הטאבלה של ג'ונקרי,בביתו באנגליה.

ג'ונקרי בהופעה, יום רביעי ה-20.5, 22:00, בארבי, קיבוץ גלויות 52, תל אביב

תגובות