מגזין

אנשי האופוזיציה

ליאור שיינברגר בהמלצה חמה לחג, בעקבות סינגל ראשון לגילי זיגמן והאופוזיציה

מאת ליאור שיינברגר. 26-04-2009

תגיות: גילי זיגמן והאופוזיציה

אנשי האופוזיציהתמונה: מייספייס

"לרוץ אל השדות, או לשחק בין בניינים על מאדים.שינוי צורה זה טוב או רע, צריך לזוז עכשיו, לי אין ברירה, אבד עוד רגע"

(מתוך: 'סביונים').

אריק.ה. אריקסון, אחד הפסיכולוגים ההתפתחותיים החשובים ביותר פרט לפרויד, פיתח תיאוריה פסיכו-חברתית המתארת שמונה שלבים בחייו של אדם מגיל הינקות ועד הזיקנה, כאשר בכל אחד מהם מתמודד האדם עם קונפליקט אחר בין רצונותיו האישיים לדרישות החברה.

בשלב האחרון באותה תיאוריה, מצוי האדם בגיל הזיקנה ובוחן את חייו עד כה - הישגים וכישלונות. באם אדם יגיע למסקנה שחייו היו בעלי חשיבות, שלמים ומספקים - הוא יחווה תבונה שמשמעותה הבנה עמוקה של החיים וקבלתם (כולל השלמה עם המוות), ללא רגשות של חרטה ותסכול. אך אם אותו אדם, בסיכום לאחור, חש כי החמיץ דברים רבים בחייו - הוא יחווה ייאוש וקושי לקבל את המוות הקרוב.

השבוע, חוגגת  ישראל 61 שנות עצמאות. בשנים שחלפו מאז קום המדינה נדמה שהעשייה המוסיקאלית לא קפאה על שמריה לרגע. בכל יום שעובר מגיעים לתחנות הרדיו ולחנויות הדיסקים מגוון אלבומים מתוצרת מקומית משובחת, אך לעיתים נדמה כי משהו בתעשיית המוסיקה הישראלית נפגע בשנים האחרונות והמוסיקה האמיתית הלכה לאיבוד. במקומה, נוצר מצב חדש - מוסיקה שמונעת מאינטרסים כלכליים ושיקולי רייטינג ולא מתוך רצון ליצור ולהשפיע.

מקווים לענות על הצורך שנוצר בשינוי - להיות אלו שיאפשרו לאמנים חדשים להביע את עצמם וליצור חממה שתאפשר ליוצרים להתפתח מבלי להיכנע לשיקולים זרים, קם לו הרכב חדש: "האופוזיציה" (קובי סוויסה, אוהד מצה - גיטרות. אבשה אילן - באס, ליאור ארינוס - תופים וגילי זיגמן: שירה).

בימים אלה שוחרר לרדיו "סביונים" - הסינגל הראשון של "גילי זיגמן והאופוזיציה" מתוך אלבום הבכורה שבדרך. ממש כמו באותה תיאוריה פסיכו-חברתית, מוצאת עצמה הדמות הראשית כשהיא מהרהרת באותן שאלות שמתעוררות בסביבות גיל ה-20 ומלוות אותנו לאורך חיינו, עוברת בין זמנים שונים ומתרפקת ברטרוספקטיבה על העבר הנוסטלגי כשבשלב האחרון היא חווה תבונה, קבלה והשלמה.

"ההיגיון הוא רק תכנית להבנה, תבנית שמוכנה,האמת היא השקר האמיתי שמחולק.שתי עיניך איטיות הן מהשכל,כשפחד חזק מודחק.."

(מתוך: 'על מדים')

זיגמן, רק בן 27, כבר הספיק לכתוב ולהלחין מאות יצירות ולאסוף מספיק חומרים ל-7 אלבומים מלאים, אך עדיין לא הוחתם על ידי אף לייבל. מדובר ביוצר שלא מאכיל את המאזין בכפית, ושם את הדגש בטקסטים שלוקחים את המאזין למסע מחשבתי בו הוא נתקל בשלל מצבי רוח ודמויות שונות.

בעמוד המייספייס שלו, ניתן להאזין לשירים מתוך האלבומים השונים ביניהם 2 אלבומי קונספט:

"על מדים" - אלבום המתאר את התקופה העכשווית דרך עיניו של חייל מילואים, כאשר כל שיר מתאר שלב אחר במסגרת הצבאית עד לשובו של החייל אל ביתו כשבדרך נבחנים נושאים כמו פוליטיקה, ערכי צה"ל, הלם קרב וכו'.

"מגרש הגרוטאות" - אלבום קונספט נוסף בגוון בלוז, המשתמש בדימוי מגרש הגרוטאות כדי לתאר את ביצת המוסיקה המקומית בה אמן נשאב אל מקום המונע ממנו לצאת, להמריא ולהתפתח. המחאה בשירים מועברת באמצעות ציניות שבאה לידי ביטוי בטקסטים שנונים המתארים את קשיי האמן לפרוץ לתודעה הציבורית:

"טוטאל לוסט, לוט אוף קוסט, אין מנוס - מנסים להתניעמנוף גדול, מועך הכול, בלי לגדול - קשה להגיע."(מתוך: מגרש הגרוטאות).

גילוי אישי - או - למה לכתוב על אמן שטרם הוציא אלבום ?המנטרה שעמדה ועודנה עומדת לנגד עיני מאז שהגעתי אל "קול הקמפוס" הייתה תמיד זהה: להוות אלטרנטיבה מוסיקאלית שפויה שאינה מתחשבת בשיקולי רייטינג. מטרת הסיקור הזה היא להסב את תשומת ליבכם אל אמן חדש, שמנסה לפרוץ לתודעה הציבורית ולהישאר נאמן לאמת שלו. אותי בכל אופן, הוא הצליח לקנות, באם חברות התקליטים יחשבו כמוני - הרווח כולו שלנו.

נסו לתפוס אותם השבוע - 28.4, יום העצמאות - בימת האמנים בשיכון וותיקים בר"ג.

תגובות

 • פשששש יפה כתיבה יפה אחי

  נשמע מבטיח

  אלעד, 26-04-2009 15:22

 • כתיבה מתוחכמת ולא מתפלצנת

  לקרוא, להחכים ולהתענג. מהכתיבה ומהאופוזיציה.הם נשמעים טוב.

  שירן, 26-04-2009 21:07

 • סביונים

  אין ספק שהמוזיקה העברית הפכה להיות פשוט מכונה משומנת היטב של קאברים ... אז אני רוצה לברך את יצר המקוריות החדש " גילי זיגמן והאופוזציה" סוף סוף כתיבה מקורית שנותנת ניחוח איכותי ....אפשר לרקוד לצלילי סביונים ...אבל אם אתה יושב בבית ומקשיב לגירסה האקוסטית , אתה תזיל דמעה - מנסיון ... פשוט להקה מדהימה - הייתי בכמה הופעות ... השילוב של השירה של גילי לצלילי הכינור של מאיה המוכשרת - פשוט חוויה שלא כדאי לפספס ממליצה בחום {-:

  מאיה, 27-04-2009 00:25

 • תותחים ! ! !

  הייתי בהופעה שהייתה בטיילת בשבת...ולא ממש הכרתי את הלהקה הם עלו והיה חשמל ... פשוט אחלה להקה ..תשמעו עליהם הרבה ..זה בטוח שיהיה בהצלחה..אני אישית אהבתי! [דין]

  דין, 27-04-2009 00:34

 • איזה כתבה --- ישר רצתי לשמוע את השירים..

  אני רק יוסיף שגודל כאן כרגע דור שלם של אומנים מוסיקאים מתוסכלים כמוני שזה נותן תקווה בהצלחה ללהקה .... ושוב כתבה ממש יפה

  גיא ארט, 27-04-2009 00:39

 • כתיבה מעולה ואחלה של שירים

  הדבר הכי טוב שקרה למוזיקה הישראלית לאחרונה....יגיעו רחוק

  ארני, 27-04-2009 01:02

 • גילי זיגמן והאופוזיצייה

  תמיד האמנתי באדם המדהים הזה גילי לדעתי הוא יגיע רחוק וכל מדינת ישראל תשמע עליו ועל ההרכב שלו שהוא אחד ההרכבים המנצחים לדעתי מכל הלב אני מאמינה בהם באמונה שלמה כי איכות עושים באהבה כמו גילי שהשקיע את רוב חייו למוזיקה גילי אוהבת וגאה תמשיך ככה

  דיה אלוש, 27-04-2009 01:37

 • רוק לפנים

  אלטרנטיבה רוקסטית ישראלית לשירים של ה"רוק" הישראלי בעוד שרבים מהאומנים כאן שרוצים לעשות מוזיקה בועטת בורחים לכתיבה באנגלית שיר כמו סביונים עושה טוב לאוזניים שלי עם סולאים של גיטרות ומילים מעניינות, כל הכבוד.

  rel, 27-04-2009 01:49

 • מסכימה עם כל מילה...

  לא יכולת לנסח את זה יותר טוב, אחלה כתבה! האירה את עיניי לגבי דברים רבים שלא שמתי לב אליהם בעצמי. מחכה להמלצות נוספות. :-) ולגבי גילי והאופוזיציה - להקה מסקרנת ומתוחכמת. גילי פרפורמר ענק, הייתי בהופעה שלהם, צופה לו ולהם עתיד גדול. שווה לעקוב...

  חן23, 27-04-2009 02:50

 • יופי של כתבה

  עלה והצלח גילי זיגמן היקר. ההופעה במייקס פלייס ביום שבת הייתה מלאת אנרגיות ומפוצצת.

  רועי, 27-04-2009 14:32

 • איזה אלטרנטיבה ואיזה יצירה מקורית

  חבל שעל כל פלצן שמקליט חומרים ב"אולפן הביתי" שלו יש לוביסטים משוחדים שמנסים לשכנע את הקהל שהנה מגיעה הגאולה לדשדוש הבנאלי של גלגלצ. וחבל שקול הקמפוס לוקח ריבאונדים של גלגלצ כמו גילי זיגמן והקואליצה או הפדרציה.

  ירין, 06-05-2009 16:01