מגזין

מעלה עובש

טל בן ברוך עם המלצות לשלושה אלבומי אוסף/ מחווה ממש לא עדכניים, אבל סוחפים. חגיגות ג'אז, מסע לברזיל ואפרו ביט

מאת טל בן-ברוך. 22-04-2009

תגיות: אלבומים, Madlib

מעלה עובשRed Hot Riot

 

Madlib - Shades of Blue Blue Note 2003

קחו את אחד ממפיקי ההיפ-הופ המקוריים והמוערכים בעשור הנוכחי, חברו אותו לארכיון לייבל ג'אז מהמוערכים מאז ומעולם, וקיבלתם את Shades of Blue- אלבום הרימקסים והאינטרפרטציות של Madlib לארכיון הלייבל Blue Note.                                                                                                     

מדליב, כהערכה לפועלו ולייחודיות שלו כמפיק, קיבל את המפתחות לקטלוג של "בלו- נוט" לעשות בו כרצונו. התוצאה היא 15 קטעים (לא כולל פתיח וסגיר) שאותם סגנן מדליב לצליל המעושן הייחודי שמאפיין אותו. הג'אז של יוצרים כגון Wayne Shorter ו- Gene Harris מקבל ניחוח עדכני ומעושן מתמיד. חלק מהקטעים הופכים להיפ הופ של ממש (בעיקר עם נוכחותו של M.E.D, ראפר בחסד עליון) וחלקם מקבלים ליטוף הפקתי קל, מידיו של אחד המפיקים המעניינים בהיפ- הופ. 

בקיצור- חגיגת ג'אז על חגיגת (רק קצת יותר רגוע)

 

 

 

 

Red Hot & Riot- The Music and Spirit of Fela Kuti  MCA 2002

האוסף ה- 14 שיצא מארגון המאבק באיידס Red Hot, מתמקד באמן הניגרי וחלוץ האפרו-ביט פלה קוטי. האלבום מפגיש אמנים אפרו אמריקאיים עם המוסיקה האפריקאית הגרובית של הגאון הניגרי (שמת בעצמו מאיידס) והוא כולל פסגות מוסיקליות רבות של מיטב קהילת ההיפ הופ האלטרנטיבי והאינטליגנטי בארה"ב, כמו גם אמני ג'אז מוערכים.

בין השאר, תמצאו קטעים ושיתופי פעולה של Backalicious, Mix Master Mike, Talib Kweli, Kelis , Roy Hargrove ביחד עם בנו הבחור של פלה, פמי ועוד ועוד ועוד ועוד (מדובר כאן ב"ניים- דרופינג" עצבני שלא אלאה אתכם בו). גדולתו של האלבום היא באחידותו, שדי נדירה לאלבומי מחוות, ושימור הרוח המוסיקלית הייחודית של קוטי. 

בקיצור- אלבום אדיר עם כמה קטעים שלא מביישים אף רחבת ריקודים, ושיר סיום (#20) שיפיל אתכם מהכסא.

 

 

 

Tropicália: A Brazilian Revolution in Sound  Soul Jazz 2005

אוסף משובח זה בא מהלייבל Soul - Jazz, שמנפק באדיקות אוספים שווים ביותר שמספקים חוויה תרבותית מעמיקה ובעלת משמעות (כן! עד כדי כך).                                                                 

"טרופיקליה" היא שמה של תנועה פוליטית- תרבותית בברזיל של סוף שנות הששים (תקופה מבעבעת בעולם כולו; רצח מרטין לותר- קינג ובובי קנדי, תנועות אנטי מלחמתיות, תחילת התפוררות ברה"מ, התעוררות תנועות לזכויות אזרח בכלל ונשים בפרט. בקיצור- שמח).

התנועה צמחה בצל שלטון דיקטטורי צבאי ששלט בברזיל בתקופה  ההיא, ולמרות שה"טרופיקליה" נמשכה רק כשנה, האפקט הפוליטי שלה על החברה והתרבות של ברזיל הייתה כה רבה, עד ששניים ממובילי התנועה, Caetano Veloso ו- Gilberto Gil, נאסרו וגורשו מברזיל ב- 69'.                                      

המוסיקה הייתה ערבוב גדול ושמח של רוק פסיכדלי, סמבה, פאנק-סול ומוטיבים של מוסיקה אוונט- גרדית (לופים וניסויים בסאונד). האוסף מציג את מיטב אמני התקופה בעשרים קטעים מעולים שמעבירים בצורה מדויקת את רוח התקופה, כמו גם את מגוון האמנים ותת הסגנונות שפעלו בה. 

בקיצור - ברזיל שלא הכרנו, ולא נכיר מעולם.

 

 

תגובות

  • תודה על ההמלצות

    אסף, 25-04-2009 15:59

  • רוצים עוד

    דן, 25-04-2009 19:09

  • הורדתי אותם והדיסקים מדהימים

    מיכל, 26-04-2009 00:51