מגזין

חלומות על גדות המיסיסיפי

4 גיטרות, 2 ג'ק דניאלס ואחד יאיר יונה. שירן מוסטובוי חזרה ממופע ההשקה של אלבום הבכורה בלבונטין

מאת שירן מוסטובוי. 18-04-2009

תגיות: יאיר יונה

חלומות על גדות המיסיסיפי

איזה כיף להגיע להופעה שמתחילה ומסתיימת בשעה סבירה ולערב אקוסטי אך עם זאת, לא שקט. אינספור מחשבות מתרוצצות בראש בזמן ההאזנה. מחשבות שלפעמים היינו רוצים להשתיק וכאלה שנעים לנו לצוף עימן לעבר עתיד אופטימי יותר. הן מחליפות את המילים שלא נכתבו ללחנים המרגשים. גיטרה אחת לברכיים (בעלת 12 מיתרים!)  ו-3 לידיים (לא בבת אחת) מאבזרות את הכישרון המופלא הטמון ביונה ומשרות תחושה של הרכב מלא בנגנים. מספיק היה לעצום עיניים לרגע ולדמיין בקלות הרבה יותר מבן אדם אחד עם גיטרה על הבמה.

האלבום Remember אשר בימים אלו נמצא בחנויות המובחרות הוא אלבום אינסטרומנטלי למהדרין. האלבום מלא בשילובים של בלוז, פולק , ראג- טיים , קאנטרי והמון נשמה. כך גם ההופעה.

הערב נפתח בקטע שנקרא Are You Smarter Than a 35 Year Old TV Host והמשיך הלאה לשאר הקטעים מן האלבום החדש, ביניהם: Pharaoh, Sympathy for the Jack, Floodgate Opens to Allow a Ship to Come Through. כמו כן, בוצעה גם גרסת כיסוי לשיר של Wilco  העונה לשם Jesus etc.

בערב האינטימי הזה התארחו נגן האקורדיון בוריס מרצינובסקי ("פאניק אנסמבל" ,"קרוזנשטרן ופרוחוד") וגם שוקי פרי על הבנג'ו. אלי רוזן  הצטרף עם גיטרה חשמלית באחד מן הקטעים. ההקדמה שלו הייתה הסבר על איך כולנו הגענו לערב הזה שבו נאזין ליאיר על גיטרה ולא על גיטרת בס, איתה התחיל לנגן. אני אומרת, תודה לאל שהוא החליט לזנוח את הבס ולהתמקצע בסגנון שבזכותו התכנסנו לערב יוצא דופן שכזה. ערב שבזכותו אני גם מבינה למה אני כל כך אוהבת מוסיקה וגיטרות - מכל סוג, דגם, צבע, וצליל.

מוזיקאים הם עם לא פשוט, בערך כמו לעכל מנת חומוס באחת בלילה. יונה מספר לנו על הארוחה המתקרבת ומעיר הערות שנונות ומצחיקות, דואג שחלילה לקהל לא יהיה רגע דל. אני אוהבת את זה. את תחושת החמימות שעולה ממנו, מהנגינה שלו. אח ואיזו נגינה. הוא פורט בקצב שלא ניתן להסביר במילים ובמיוחד בקטע Russian Dance. עם כל  פריטה, אני בטוחה שמלאך מקבל כנפיים איפשהו.

לאחר ההופעה התקבלה קבילה למשרדי ובה נאמר: למה יאיר יונה לא עומד? אז התשובה שלי היא שיעמוד, שישכב, שישב ,הוא יכול גם להיות על ואליום מבחינתי או אפילו בשפגעט. כל עוד הוא פורט ואני ממשיכה לקבל חיבוק חזק מהצלילים שהוא מפיק בעזרת שתי ידיים- אני מרוצה.

את הערב הוא סגר עם הקטע Skinny Fists, קטע שסוגר גם את האלבום אך בתוכו בניגוד להופעה האקוסטית מצטרפים לקטע גם תופים, כינור, ויולה וצ'לו ומספקים לקטע הנפלא הזה את העוצמה אליו הוא מסוגל להגיע באמת. הוא מודיע שלא הולך להיות הדרן אז שלא נתחיל אפילו לאמץ את גרונותינו וכפות ידינו. נו שוין, לפחות הוא כנה וישיר, תכונות שהולכות ונעלמות בימינו.

במהלך הערב הוא מונה את גיבורי הגיטרה שלו, אשר העניקו  את ההשראה לאלבום. ביניהם: ג'ון פאהי, רובי באשו, ג'ק רוז וג'ק דניאלס, שהוא גיבור מסוג אחר וטוב שכך. אז נרים כוסית לחיים ארוכים, טובים, מוצלחים ומלאים בהשראה.

תגובות

  • למה הוא לא עומד.....

    נשאלה השאלה למה יונה מנגן בישיבה...... בואו נשאל את אותה השאלה את דוד ברוזה?

    מוריס, 19-04-2009 13:54

  • בסלייד- אי אפשר לנגן בעמידה

    וברוזה.. סתם זקן.. אחלה כתבה!!

    יושב, 19-04-2009 15:53