מגזין

הם קוראים לזה טקנו

דריק מיי הפציץ במועדון הברזילי. ברק חיון ממליץ בחום

מאת ברק הלר חיון. 17-04-2009
הם קוראים לזה טקנו

דריק פאקינג מיי (Derrick May) בישראל. שוב. במועדון הברזילי. בפעם הקודמת באמת שרצינו אבל הנסיבות הכריעו. והיום כמעט שנה אחרי הוא חוזר. לא קנינו כרטיסים מראש כי היה פחד בסיסי של פספוס. אבל החלטנו שננסה להגיע.

עברו כבר 23 שנה מאז ששלושה חברים ישבו בפרברי דטרויט והחליטו ליצור סגנון מוזיקה חדש - הטקנו. ברור שהם לא החליטו החלטה מודעת ומושכלת. כמו בכל עניין כזה הם פשוט חשבו ויצרו. ונולד לו ילד שקוראים לו טקנו. אח של מוזיקת ההאוס אבל מעט שונה. יותר עמוק, יותר כבד. מונע על הכח של הנשמה.

דריק מיי הוא אחד מהשלישיה האגדית של דטרויט. דטרויט היא העיר האגדית בה שכן מפעל פורד של הנרי פורד. Motor city הוא אחד מהכינויים שלה. לכו לראות את הסרט של קלינט איסטווד "גראן טורינו" הוא גם מצוין וגם קשור. גם 5MC הגיעו משם. האבות של הפאנק בפ דגושה. גם הלייבל האגדי (יש הרבה אגדות בעיר) מוטאון נולד שם. גם איגי פופ והסטוג'ס באו משם. אגדות.

קווין סנדרסון, חואן אטקינס, דריק מיי. שלושה צעירים שחשבו ואז יצרו. עיתונאים אנגליים מעיתון הפייס שהגיעו לראיין את החברים על המוזיקה החדשה שהם עושים קראו לזה "טקנו". מוזיקה אלקטרונית כבדה ועם זאת מלודית. מה שקורה כשהמכונות מחליטות לנגן מוזיקת סול. והיום קצת פחות מ- 23 שעות אחרי שהתחילה המסיבה, אני אספר לכם עליה.

אז אחרי שישבנו בבר יין פלצני עם חבר שבא לביקור מאנגליה, אנחנו מזיזים את ישבננו לכיוון איזור המסגר. מועדון ברזילי פעם שכן ברחוב ברזילי וכך קיבל את שמו. והיום ברחוב הרכב (מקריות או גורל?) מנגן האגדה מעיר המכוניות. אנחנו נכנסים למועדון קצת אחרי אחת בלילה. ריק יחסית ונעים. השירותים עדיין נקיים. בבר אין תור.

טובי מנגן טקנו איטי ומלא בנשמה. פה ושם מבצבצים להם כלים חיים. אני מרגיש כמו בסט מוקדם של סהר זנגלביץ באפטר באומן בירושלים. משהו של פעם. הוא נע מהאוס לטקנו כשככל שהזמן מתקדם המוזיקה הופכת יותר מבעבעת. אני בוחר בלהישאר על הרחבה. מלבד הפסקות בריאות זה התכנון שלנו להלילה. טובי מבשל את התבשיל. מעלה ומריד את עוצמת הלהבה אבל עולה ועולה בהדרגה. אחרי כמעט שעה וחצי הכול רותח. המקום גם התמלא. צרחות נשמעות כשהביט שנעלם חוזר. אנחנו מוכנים לאורח.

בשעה שלוש לפנות בוקר דריק מיי דופק כרטיס. עולה ונותן לנו קצת סמבה. עם ביט אלקטרוני. כולם רוקדים בשגעת. האוויר דחוס. חייב לשתות עוד קצת מים. מלבד הפסקות פיפי אני פשוט משתלב בגל שתזוזת האנשים יוצרת. פה שלום לחבר. שם בעיקר תזוזה בהתאם לרוח. מצד לצד. מצד לצד. זה טקנו ואנחנו בוערים.

לקראת ארבע זה נהיה כבד ופסיכדלי והכול מושלם. אני מבין שכל הצרפתים/צכים/אנגלים של הטקנו החופשי שאני כל כך אוהב פשוט למדו הכל ממנו. אצלם זה הרבה יותר מהיר. אבל בעצם זה בדיוק אותו דבר. מטונף, מהפנט. מעיף אותי שוב חזרה למקום הזה שבו אני הכי אוהב להיות. ארץ טקנו טקנו.

הרי ברור שלא נלך הביתה בלי לשמוע את  "knights of the jaguar" של דיג'י רולנדו. אם אמרת דטרויט טקנו ורצית להסביר אז שחרר. פשוט תן להם לשמוע את הטראק הזה. שהוא ספק הכי טוב שנוצר אי פעם, ספק פשוט אחד מהטובים.

אבל דריק משחק בנו ולא מוכן לנגן אותו. מתישהו הוא מכניס על טראק אחר כמה צלילים מיגואר ואנחנו צורחים. אבל הוא לא נותן לנו את התענוג המלא. שחקן. השעה שש כבר הגיעה ודריק צורח איתנו. יו יו יו. לוחץ ידיים לקרובים לעמדת התקליטן. הוא אפילו משחרר לנו כמה צלילים של tb-303. אסיד.

שלום ילדים. זוכרים את החוויה הרוחנית של הדאב? אז היום התקיימו כל התנאים לחוויה כזו מסוג אחר של מוזיקה. טקנו. דריק מיי מרים את כוס היין שלו. עושה עם הקהל לחיים. והם שואגים אליו בחזרה. הם שלו. כרבע שעה אחרי חמש הוא חותך לקצת אלקטרו ומינימל. פתאום זה אפילו נשמע טראנסי. אבל זה כל הזמן פסיכדלי. ואז הוא יורד. או מוחלף. בלי מחיאות כפיים סוערות. אלא פשוט הוקרת תודה. וטובי שוב איתנו. והוא מפציץ. אבל זה יותר גרמני מדטרויטי.

שעה לערך של ההפצצות והמקום מתרוקן לו. כשאני ורק עוד פחות מ10 אנשים נמצאים אני מבין שהגיע הזמן לחזור הביתה. לחשוב על כל מה שעברנו ומה עושים עם זה... חברה שלי הייתה חסרה לי שם.

צילום: יחצנים

תגובות

 • עכשיו אני ממש מתבאסת...

  חשבתי שואדים יהיה פיצוי הולם, אבל אחרי שעה וחצי של סט עלוב למדי התברר שעדיף פינוי-פיצוי... בתקווה שהפעם הבאה של דריק מיי תהיה בקרוב. מאוד.

  אפרו, 20-04-2009 17:11

 • החימום היה של דיפה וטובי

  תומר, 21-04-2009 03:17

 • הופעה ענקית!

  יותר טובה מהפעם שעברה! הוא התחבר אלינו יותר הפעם הזו. איזה כייף לשמוע ענקים כמוהו, פשוט אף אחד אחר לא יודע לעשות את מה שהוא יודע- הוא ההגדרה של טכנו

  kingmickyd, 21-04-2009 12:11