מגזין

קורט כבוש

שעה ורבע של אינטימיות מענגת מאת אמן המילים והסיפורים. שירן מוסטובוי חזרה מהופעתו של קורט ווגנר

מאת שירן מוסטובוי. 07-04-2009

תגיות: kurt wagner, Lambchop

קורט כבוש

ארז סוטו היה מופע החימום שפתח את הערב. בחור שנראה כמו יהושוע הפרוע ומזכיר שילוב של דניאל סלומון יחד עם מוש בן ארי הן מבחינת הלחנים וגם בקולות. אחרי השיר השני כולם התחילו להישמע כמו השיר הראשון. הייתה תחושה שהוא לא מגיע אל הקהל באמצעות המוסיקה שלו, והקהל בספק התחבר אליו, אולי בגלל הציפייה למופע המרכזי שעתיד להגיע. למרות זאת, קורט האצילי פרגן לו על הבמה וביקש מהקהל לתמוך בו כי הוא נחמד מאוד ויוצר מתוך אהבה למוסיקה. אני מאמינה שכמעט כולנו למדנו על בשרנו פעם אחת לפחות שאהבה זה לא תמיד מספיק אבל לכולם מגיעה הזדמנות שנייה. עד כאן לקלישאות, בואו נתחיל.

לבמה עלה בחור שנראה כמו כפיל של האלק הוגן, ינקי רציני שהוא יד ימינו של קורט. הבחור סידר בשבילו מתקן לתליית כביסה או במקרה הזה לתליית השירים לאחר ביצועם, באמצע ההופעה הוא הסביר לקהל שזו הדרך שלו לגרום לנו לשים את הדגש על השירים ולא עליו, אף על פי שנוצר מצב הפוך לגמרי.

לפני שעלה לבמה להופיע, הוא עלה לכוון לעצמו טיימר ל-כשעה ורבע, זמן ההופעה. בחור מסודר ומאורגן מפאת הגיל והניסיון אני מניחה. או שמא כזה הוא, מנייריסט עם הרבה שפנים בכובע שביחד עם המשקפיים נהיו ה"סמל המסחרי" שלו וגם של Lambchop, הלהקה שלו שפועלת ויוצרת כבר 23 שנים את מה שנהוג לכנות קאנטרי אלטרנטיבי מהול בבלוז, פולק ורוק.

קורט ווגנר (Kurt Wagner) מתבייש אבל מלא בביטחון, מאושר אך מדוכדך, מבוגר אבל מעט אינפנטילי. עמוס בניגודים כמו המוסיקה והמילים שהוא כותב. את המופע הוא פתח עם השיר Give It, כשהוא מכניס את הקהל באיטיות אל ממלכת המלנכוליה המינימליסטית של החיים. הוא בחור פשוט ונראה שהוא מתרגש בקלות מהחום הישראלי שהורעף עליו וגם מודה עליו. מציין שהוא מאוד שמח להיות כאן וגם נדהם מקבלת הפנים החמה שקיבל וליחס אותו הוא מכנה "כמו למלך קטן" שקיבל מהמארגנים.

הדימוי העצמי שלו לגבי עצמו אולי לא כמו שהיינו מצפים. הוא אפולוגטי, לא מחשיב את עצמו קול וגם אומר זאת. חייכן, בגובה העיניים, נהנה מהאינטראקציה וממש משתף את הקהל במופע. "יש לכם שאלות"? הוא שאל את הקהל. בהתחלה הייתה דממה ורק לאחר כמה שירים הרשינו לעצמינו להוציא את החוצפה הישראלית החוצה עם שאלות כמו כמה אתה מרוויח? מאיפה הכובע שלך? ועוד שלל פנינים כאלו.

הוא לא שוכח לרגע כמה מרגשת העובדה שאנשים שאינם דוברים את השפה שלו, גם מבחינה תרבותית, מתחברים אליו ולמוסיקה שלו גם כאמן סולו. אין ספק שאת מכסת החיזוקים לאגו הוא סיים לכסות בינתיים, הוא מלא הערכה על כך ובתמורה זוכה להערצה. הוא שר את The Man Who Loved Beer שמדבר על אהבתו של האדם הבודד לטיפה המרה עד שנהפך לאלים ואז מפסיק. זה בכלל שיר של הרכב שנקרא Rockdelux music weekend.

הוא גם שר כמה שירים מהאלבום How I Quit Smoking, ביניהם All Smiles And Mariachi, ומתבדח שהוא הפסיק לפני שעלה לבמה שוב פעם. למי שמאוד בקיא בפועלו אני אציין שהוא שר גם את שיריו Soakey in the Pooper ו- Popeye. הוא זורח וכשהוא שר יש לו עוויתות חמודות שאפשר לפרש אותן מהתרגשות או אולי ממאמץ ואפשר גם לא לפרש, ככה הוא. בעודו פורט על הגיטרה שלו בעדינות ומיומנות רבה יש פידבק כל הזמן שלא ברור אם הוא מוסיף לסאונד או מזיק לו. מילות השירים היו קשות לקליטה כך שנדרשה מהקהל רמת ריכוז גבוהה ביותר והוא עשה זאת בגבורה.

השיר שסגר את המופע היה A Hold of You המצוין מאלבומו האחרון Oh, Ohio, כאשר באמצע השיר צלצל הטיימר וגרם לצחקוקים רבים בקהל, מעבר לזה הוא באמת עמד בזמנים שהגדיר לעצמו. ירד ועלה שוב להדרן של שני שירים וכך נגמרה לה ההופעה, בנונשלנטיות המאפיינת אותו. לנו היה חבל להיפרד. הוא פרסונה מצחיקה ונהנית להיות זרה והזויה כאן, גם אנחנו תמיד שמחים לרוח מערבית שתגיע לארצנו הקטנטונת שתעיף לנו את הצורה או לפחות לבריזה קלילה שתלטף אותנו קמעה.

קורט ווגנר בהופעה, בארבי תל אביב, ה-6 באפריל.

 

התמונה נלקחה מעמוד המיספייס

תגובות

 • ממה שעולה

  בין השורות ובין השמועות, הכתבה היתה יותר מעניינת מהמופע עצמו.

  אודיני, 08-04-2009 12:40

 • דבר ראשון

  תודה. יש משהו בדבריך, הגעתי עם ציפיות וזו הייתה הטעות אבל איך אפשר להגיע בלי ציפיות מאומן אהוב?! בוא נגיד שבדיעבד את הלילה של יום מפרך ההוא הייתי יכולה להעביר בכיף בשינה בבית במקום בפיהוקים נמרצים בבארבי.. אבל- ותמיד יש אבל, הייתי מצטערת אם לא הייתי נוכחת. אז חג שמח וטעים, עד העשירי במאי נסתפק בזה.

  שירן, 08-04-2009 18:57

 • אשכרה כיוון טיימר...

  איזה פוץ. מתאים יותר להופעה בזאפה.

  גלעד, 09-04-2009 03:27

 • הערה חשובה

  בתור אחד שנכח בהופעה, ונהנה מאד מהופעת החימום של ארז סוטו- חשוב לי לציין שארז אולי לא נגע לכולם כי אותו קהל שבא לראות את האמן המרכזי לא בא לראות את ארז ועל כן אולי פחות התעניין בו, אין זה מן הראוי לשפוט מוזיקה על פי התעניינות הקהל בהופעת חימום, ובטח לא מוזיקה של אמן לא מוכר(עדיין)... דבר שני- הטענה כי קורט עלה וביקש לתמוך בארז היא שקרית לחלוטין, לא היה ולא נברא... לתשומת לבכם.

  אלירן, 27-04-2009 18:45