מגזין

שם לב: עמיר לב בהופעה חיה בזאפה

בשעה וחמישים דקות הבאות קיבלתי אספקת דם מלב ללב, כזו שמפעימה את החיים פשוטם כמשמעם, בלי התחכמויות וללא התניות מיותרות. שרין לוי מנמקת

מאת שרין לוי. 03-04-2009

תגיות: עמיר לב

שם לב: עמיר לב בהופעה חיה בזאפה

22:11 זו שעה יפה, תודו, לבוא להופעה. לקראת סיום מופע החימום של אייל בן צור עוד הספקתי לתקתק ביקור קצר בליידיס רום פלוס הזמנה של כוס מרלו מהברמן והיי, הנה אני שעונה על קיר, קרוב לבמה, לא רחוק מהבר. והנה לב עולה ואדם - you just name it and he was there - שפלן, מחשמל עם הגיטרה ולפרקים מפליא באקורדיון. אסי ששון מכה בתופים במקצוענות ששמורה לבעל ניסיון - כבר 11 שנה שהוא עם לב כמו גם גולן זוסקוביץ' על הבס. "כביש 1" פותח את המופע. לב על ההגה, מעיף מבטים אל הקהל במראה, הנגנים לצידו והנוף החולף הוא התפאורה.

בשעה וחמישים דקות הבאות קיבלתי אספקת דם מלב ללב, כזו שמפעימה את החיים פשוטם כמשמעם, בלי התחכמויות וללא התניות מיותרות. כי ככה הוא לב, פתוח ונותן לקהל שלו וזה מתגמל לו באהבה. "ניקינו אבק ביחד / כיבינו אורות בנשימה" או "לי ירדו דמעות / ראיתי שראית" או "כורסא נוחה / זו התחלה של הסוף". לב לא קיפח אף אחד מהילדים שלו, סליחה, מהשירים שלו במהלך ההופעה ונתן במה מכל הלב והטוב לקומץ שירים מכל אחד מששת האלבומים. כמעט הכול היה שם. והכי יפה: ששם הכול הרגיש כאן. בסימן האלבום החדש, "הכול כאן", נערך סיבוב ההופעות הנוכחי של לב ומלוויו.

לב מספר סיפורי חיים על ידי דגימת סיטואציות יומיומיות עכשוויות ותיאורים ספרטניים, שהופכים ציוריים ומוחשיים עם עצם שירתם ועל פניהם לא משתמעים לשני פנים - "עוד מעט אחת, בטח תתקשרי / תמיד את קצת דואגת וגם מכירה אותי / אבל אני זה כמעט ואת זה הדבר האמיתי". הקז'ואליות והבהירות הטקסטואלית - כמו גם ההגשה - מעצימות כל שורה כזו של לב, הופכות אותה לעולם ומלואו ומאפשרות לפרוש כנף מצד אחד, ולהתקרקע, מן הצד השני. זה מעמיד את המאזין במקום הכי טוב: באמצע. נברא שיח בגובה העיניים עם המון רגש, קסם ויופי. שוב מוכיח לנו לב שכמה שפשוט, זה יותר.

"שש שעות" בוצע באופן תעשייתי ומחוספס יותר, אם נשווה לגירסה המעודנת עם אביתר בנאי שחקוקה באלבום החד פעמי "הופעה חיה בבארבי". עם "כבוי" ניתצתי מחדש. אחר כך הודיע לב שהוא עומד לפזר את התודות לאורך המופע והודה לקהל באופן מיוחד "על זה שבאתם, זה לא פשוט בגמר של האח הגדול. יש לי אח גדול", הוסיף בקריצה. ואני חייכתי, כי גם לי יש.

כבר 18 שנים פועל לב, עושה את מלאכתו העצמאית ככותב שירים ושר אותם. נטול גלאם, רוקסטאריות או תל אביביות צינית. אט אט ובבטחה פילס את דרכו וחדר אל התודעה. כיום הוא נחשב לאחד היוצרים החשובים ברוק הישראלי. אתם יודעים למה? כי כשלב מתיישב לכתוב, זה רק כשיש לו מה לומר באמת; לא כי חייבים או כי לא יצא אלבום כבר כמה שנים. ואז, הוא פושט מעליו את המעיל ואת הצעיף ומוריד את הכובע ואת כל שאר השכבות והמחסומים, פורט ברוך על המילים כאילו היו מיתרים, ומדביק אותן על מנגינה רוקרית-דיסטורשנית-ארצישראלית, טהורה ומחוטבת.

אני נזכרת באחת ההופעות של לב ב'תמונע', לפני כמה שנים. ניגשתי אליו נרגשת בתום ההופעה, לומר לו כמה אדיר הוא היה. הוא לא הבין ממה אני מתלהבת כל כך וענה: "מה, רק ניגנתי". כזה הוא לב, עניו ושליו. "עוד מעט אני אהיה בן 50" הוא שר. כשגיליתי אותו לפני שמונה שנים הייתי בת 20. איך פנטזתי שאהוב לבי ילחש לי: "בואי נסתלק, מקום חדש, נרגיש זרים / בבוקר נקום מוקדם, נלך ברגל עם הילדים", עד היום בעצם - כמה כן ופשוט ככה רלוונטי.

בהדרן, לפני השיר הרביעי והאחרון בהחלט "אריה ורותי" האלמותי, שיתף לב ואמר: "אמרו לי לא לשיר כל כך הרבה שירים, להשאיר טעם של עוד, ואני אומר - מי יודע מה יהיה מחר". קצת כמו המובאות הרבות ששזורות לאורך הכתבה. באמת מי יודע מתי אלך להופעה הבאה - ולא רק עם עצמי, אולי אצטייד גם בכרטיס זוגי.

התמונות נלקחו מעמוד המיספייס של עמיר לב

תגובות

 • ויש סרטון ביוטיוב

  http://www.youtube.com/watch?v=cbs7xgQ0ZTE

  היה שם, 04-04-2009 16:26

 • amazing

  article....why didnt u inivite me to this one? instead of taking me to all these strange 70s inspired all in one concerts

  ricko shemtov, 07-04-2009 03:07

 • "כביש 1" פותח את המופע. לב על ההגה, מעיף מבטים אל הקהל במראה...

  כיף חיים לקרוא ממך

  קורא, 06-06-2009 14:07

 • וכיף לי שקראת אותי, קורא

  :-)

  שרהג'ונס, 07-06-2009 15:56