מגזין

הסנדק

חמוש בג'אז, פאנק וסול, המשורר והמוזיקאי Gil Scott Heron נכנס באמא של אמריקה הלבנה והממסד שבראשה. גלעד אליצור חוזר אל האלבום Reflections

מאת גלעד אליצור. 31-03-2009

תגיות: אלבומים, Gil Scott Heron

הסנדק

"The Godfather Of Rap Music" הוא תואר מכובד בהחלט שהוצמד למוזיקאי והמשורר השחור Gil Scott Heron בעיקר הודות ליצירותיו משנות ה-60 המאוחרות ולאורך שנות ה -70 וה -80. בטרם אספר על האלבום שחשף אותי לשאר היצירה שלו והפך אותי לסוג של גרופית סטייל ימי התיכון העליזים, עליי לשפוך מעט אור על דמותו.

ובכן, סיפורו אינו עוד סיפור על מיתולוגית רוק שבדרך כלל מתחלק לשניים: החלק שמתו מסמים בטרם איבדו לחלוטין את כישרונם והופעתם והפכו לאגדות כמו הנדריקס ומוריסון וכמובן החלק שהפכו לבוגרי מוסדות הגמילה כמו קלפטון ודייויד גאן שהצליחו לא רק לחזור אל עולם החיים, אלא גם להציל את הקריירות שלהם ולהמשיך ליצור.

סיפורו של GSH הוא סיפור מלוכלך של עוני ושיתוק יצירתי המשקף את סיפור חייהם של אלפי מכורים לסמים ושעל גורלם כנראה שלא תשמעו  ב MTV. עוד יותר מצערת העובדה שבמשך 30 שנה מי שניסה בעזרת שיריו להטיף לאמריקה השחורה על החשיבות שביציאה מן הגטו, על היחלצות ממלכודות העוני והדיכוי ותפיסת שליטה, בסופו של דבר התעלם מהמסר שלו עצמו.

GSH  נולד בשיקאגו 1949 ומייד לאחר גירושי הוריו נשלח לגור עם סבתו ב Lincoln, Tennessee שם למד להכיר דרכה את עולם המוזיקה והשירה אך סבל מהתעללות וגזענות שהיו כה אופייניות למדינות דרום ארה"ב.בשלב מאוחר יותר חזר לגור עם אמו בניו יורק, שם קיבל פרספקטיבה שונה על עוני ודיכוי, הפעם בדמותם של השיכונים ב .Bronx עם מעט הרקע הזה אנו מגיעים היישר ל- 1981, השנה בה הוקלטה יצירת המופת Reflections - אלבום Fאנקי, כועס ומתחכם. בניגוד לאלבומים קודמים שלו ואף למאוחרים יותר מדובר ביצירה נגישה יותר המשלבת בתוכה מיקס של סול, פאנק, ג'אז וראפ בווריאציה המוקדמת וה"נאיבית" שלו- The Spoken Word

עם גרסה משובחת משלו לInner City Blues של מרווין גיי וקטע הרגאיי החלקלק Storm Music האלבום לא מפסיק להפתיע ולהרשים. אחד האהובים עליי הוא B Movie  בו לא חוסך GSH את ביקורתו הקטלנית על פוליטיקאים אמריקאים (בעיקר רונלד רייגן שזוכה לכינוי הלעגני Ronald -The Ray- Gun) ומתעמת בליריקה חדה עם הקונספציה המזויפת בה חיה החברה האמריקאית אותה הוא מתאר כסרט. הנה קטע מהשיר שממחיש קצת את הרעיון:

The idea concerns the fact that this country wants nostalgia. They want to go back as far as they can - even if it's only as far as last week. Not to face now or tomorrow, but to face backwards. And yesterday was the day of our cinema heroes riding to the rescue at the last possible moment. The day of the man in the white hat or the man on the white horse - or the man who always came to save America at the last moment - someone always came to save America at the last moment - especially in ‘B' movies. And when America found itself having a hard time facing the future, they looked for people like John Wayne. But since John Wayne was no longer available, they settled for Ronald Reagan - and it has placed us in a situation that we can only look at - like a ‘B' movie." (Gil Scott-Heron, B-Movie')

אם אתם אוהבים מוזיקת סול או ג'אז עם מסרים סוציאליים בועטים האלבום הזה הוא Must עבורכם, אם אתם רפובליקנים חובבים בתחילת הדרך עדיף שתוותרו.

תגובות

 • מעט מדי על יותר מדי

  גיל סקוט הוא ענק, וגם האלבום הזה, אבל למה להתקמצן כלכך? הוא התחיל ליצור בסוף הסיקסטיז וממשיך עד היום פחות או יותר, ועל המעבר המעניין והמופלא שלו ממשורר שהקריא את שיריו לזמר סול בעל קול חם ואבהי משהו שגם שר את הטקסטים הבועטים שלו (יכולת שהגיעה לשיא באלבום המופת bridges מ77) , ועל זה שאתם בטח מכירים את הקטע הכי מופרסם שלו (המהפכה לא תשודר בטלויזיה) ובכל, מלא אינפורמציה, לא חראם?

  עופר, 31-03-2009 20:04

 • גיל

  גם לי reflections פתח את האוזניים והתודעה לעומק היצירה של המשורר והמוסיקאי גיל סקוט הרון. אין ספק שהמחאתיות שבו נובעת מסיפור חייו אבל אין לראות את המצב שהוא נמא בו היום כמצב חד מימדי של תנאי החיים שלו- אחרי הכל יש לו soul food- עושר תודעתי מטורף- הייתי נזהרת מניתוח כזה, זה חלק מסיפור החיים שלו שכנראה אינו נפרד מהיצירה שלו, מזין והורס, דאלקטיקה אנשוית בשיא התגלמותה ועצב שגם לטובים בבנינו יש חולשות מנוונות. גם לי יש כתבה על האלבום- אתה מוזמן לקרוא בדף התוכנית שלי- בוץ

  גלית גרינר, 01-04-2009 00:38

 • בוץ

  היי גלית טוב לדעת שעוד אנשים נחשפו לשאר היצירה שלו בעקבות reflections בעיקר לחומרים ה"קשים" יותר. בקשר להערה שלך לגבי המצב בו נמצא היום - לא תסכימי איתי שמדובר באירוניה? הרי GSH כן רצה לפתוח לאנשים את העיניים ולהעביר מסר שבין היתר היה תפיסת שליטה, ואזהרה מפני בריחה אל תהומות הסם(Home is" where the hatred is") במהלך השנים הקוק וההרואין גמרו לבנאדם את הצורה(כלא, הידבקות באיידס). אני מאמין שהוא יכל להיות מונצח בהיכלי התהילה הנצחית במידה והיה באמת מיישם את מה שהוא דיבר עליו. בכל אופן, קראתי את הכתבה ואהבתי - סחטיין.

  גלעד, 01-04-2009 18:16

 • גיל סקוט הרון

  מסכימה איתך שהוא הרס לעצמו את החיים לא מסכימה לגבי האירוניה, זה רק מחזק את מה שהוא שר עליו, כנראה שהסיפור שלו היה בשבילו קשה מנשוא שוב זו רק דעתי האישית. תמשיך עם הפאנק איש...

  גלית, 02-04-2009 01:03