מגזין

מטרדי האהבה

The Hazards of Love, אלבומם החדש של ה- Decemberists לוקח את היצירה שלהם שלב אחד קדימה לעבר הפרפקציוניזם. שירן מוסטובוי משבחת

מאת שירן מוסטובוי. 29-03-2009

תגיות: אלבומים, The Decemberists

מטרדי האהבה

זהו האלבום החמישי המלא של ה- Decemberists ולפני שאני מעמיסה במילים אודות נפלאותיו אני מרגישה מחויבת לציין שהוא נכתב בעקבות נבירתו של הסולן והאב הרוחני של הלהקה Collin Maloy. בנבירה זו הוא הניח את ידיו על E.P  מ- 1966 של זמרת פולק בשם Anne Briggs וכותרתו היא איך לא: The Hazards of Love. לא היה שיר שנשא את השם הזה ולכן החליט האב לכתוב שיר שהפך לסדרה של שירים, שגם הפעם לא נופלים רחוק מדי מהעץ ששתלו בתחילת שנות האלפיים (שנת הקמתם). עץ שמניב פרי שרק משתבח עם הזמן. הפעם הוא מתרחק ממחוזות האינדי פופ-רוק ומתקרב אל עבר מחוזות הרוק המתקדם והפסיכדליה אך עדיין נותר רך, מלטף ולעיתים רחוקות גם צובט בלב.

יש ארבעה קטעים שנקראים (The Hazards of Love (1,2,3,4 הם לא המשך ישיר אחד של השני אבל הגרעין המרכזי של כל אחד מהם טמון במילים The hazards of love וכל אחד מהם מטפל אחרת בכאב הראש, לב, חזה ושאר איברים, שנקרא אהבה. האלבום עוסק במערכת יחסים כאוטית וסוערת בין מרגרט לבין אהובה משנה הצורה וויליאם, ובסיפורן של הדמויות השונות (מלכת היער והולל מופקר). כאשר אין ידיעה ברורה מתי שיר מתחיל ו/או נגמר, האלבום רציף ומתפתח ומתפתל בהתאם לעלילה אך על קו אחד אינסופי.

בתור מלכת דרמה קטנה התחברתי לאלבום כמו תקע לשקע וכמעט שהתחשמלתי. אני כבר יודעת מהו אלבום השנה שלי (אלא אם כן יגיע משהו יותר טוב). אין ספק שהפעם הם עומדים על ההבדלים בין הרוק לרוך, כמעט בכל שיר יש כמה וכמה נקודות מפנה דרמטיות, המעבר בין אנמיות ומופנמות לבין התפרצות געשית ורגשית.  Collin Maloy יודע את עבודתו יותר מדי טוב, אם יש כזה דבר בכלל. אלא שהפעם מצטרפים אליו ברוב השירים באלבום זה קולותיהם של זמרות וזמרי הליווי: Shara Warden, Rebecca Gates , Becky Stark וגם של Jim James ו- Robyn Hitchcock  מ- My Morning Jacket שמעניקים נפח מאוד משמעותי לשירים ולוקחים את קולין ואת היצירה שלב אחד קדימה אל עבר הפרפקציוניזם.

השיר האהוב עליי בכל הסיפור שלא מסופר כאן אלא מומחז כהרגלם, הוא The Wanting Comes in Waves, שיר מורכב וארוך שמאגד בתוכו כמה סגנונות מוסיקליים וגורם לי לרצות להיות בגלים אמיתיים, קרירים שישטפו מעליי את הספקנות. הוא גם מבטא בצורה הטובה ביותר את המעברים בין הסגנונות, בתחילתו יש מעין דקלום רנסנסי שמתפתח לאופרת רוק מתפרצת ומרגשת שדורשת תשומת לב מיוחדת .שיר שאי אפשר להתעלם ממנו והוא נחקק אצלי בראש ראשון.  "This is how I am with pain... Conceder it your date with pain...". כמו כן, קטע המעבר שמגיע לאחר השיר הזה הוא עוד סיבה טובה להמשיך לחיות או בעצם יש עוד חצי אלבום אחריו שבשבילו שווה לא למות.  

למי שלא מכיר אותם כדאי לעשות זאת עם אלבום זה, משום שאפשר להגיד שהוא מסכם אותם אבל לא במובן של סוף, אלא דוחס ומאגד את שנות עבודתם ומוכיח לנו ולהם, שהזמן אכן עושה את שלו וגם עוזר לפעמים להשביח יצירות ואנשים, לא רק ענבים. למי שכן מכיר צפויה אהבה חדשה בפתח. ההנאה שלהם בלספר סיפורים דרך המוסיקה עם מסר שחודר עמוק אל תוך האפידרמיס היא דו כיוונית. כדי לא להרתיע עם עובדה זו, יש לציין כי הטקסטים לא קליטים או נהירים בדרך קבע, אבל לא תמיד הם אלו שמצליחים למלא את הקופסא, אלא הלחנים. מה גם שלפעמים הפערים שנפערים במוח חוזרים כפליים ברגש. שווה.

הם מסיימים את האלבום עם מסר פשוט, אופטימי וגם נכון ברוב המקרים - כשנהיה ביחד מטרדי האהבה לא יציקו לנו יותר, "These hazards of love never more will trouble us". אומנם נגמר החורף ואולי קצת פחות בוער לחפש זוגיות מפנקת ומכרבלת אבל מה שבטוח זה שכשאנחנו שם אנחנו אמורים להיות פחות טרודים ואם לא אז כנראה שמשהו שם לא בסדר וכדאי לבדוק את הסוגיה. רצוי ביחד על כוס קפה ואם אפשר אז שברקע יתנגנו השירים. אם המקרה הפוך וכבר גיליתם שאתם לא מתאימים ונפרדתם לאחרונה או אפילו יותר טוב, (לאור הגדילה במספרים) התגרשתם? תנו לעצמכם לשקוע עם האלבום אל הכאב ולצוף בחזרה אל המציאות הכול יכולה, הדינמית והרציונאלית.

התמונה נלקחה מאתר הבית של ה- Decemberists

תגובות

  • תודה, זה אלבום מצוין

    מוזיקה משובחת, מגוונת, בקולות שונים ומרנינים, סיפור מעניין ומילים משעשעות ומאתגרות. זה אלבום שקצת קשה להפסיק לשמוע, לא רק בגלל איכויותיו, אלא גם בגלל העובדה שאף שיר לא ממש מסתיים, אלא נמשך ברצף לשיר הבא. אני נהניתי מאוד!

    דרור, 07-04-2009 20:59

  • ההמלצה הטובה ביותר שקראתי עד כה...

    מועמד רציני לאלבום השנה, במיוחד אחרי שחוויתי את כל האלבום בהופעה חיה. ממליץ בחום למי שיש את האופציה...

    Alter-Nate, 05-09-2009 17:15