מגזין

אם

נדב קרלינסקי לקח השבוע חופש ממסיבות, ובמקום שקע במחשבות

מאת קול הקמפוס. 28-12-2006
אם

החלטתי הפעם שלא לכתוב על מסיבה, או כל אירוע אחר שביקרתי בו אלא פשוט להציג שיר שנקרא "אם" ונכתב על ידי רודיארד קיפלינג בסוף המאה ה- 19 ותורגם על ידי יאיר לפיד. הכתבה האחרונה שלי לא פורסמה מטעמי חוסר אקטואליה, הפעם אני חושב שהלכתי על משהו שהיה אקטואלי אז, הוא אקטואלי היום ויש לי הרגשה שהוא יהיה אקטואלי מחר. תהנו.

אם תדע לשמור על ראש צלול כשכולם סביבך,מאבדים את ראשיהם ואז מאשימים אותך,אם תוכל לסמוך על עצמך גם אם בך איבדו אמון,אבל לקחת בחשבון שהם חושבים שאין לך סיכוי;אם לחכות אתה יודע ולא חשוב לכמה זמן,או לתת שישקרו אותך, מבלי שתהפוך שקרן,או שישנאו אותך, מבלי שתהפוך שונאוגם להיות חכם וטוב מבלי להיראות שונה.

אם אתה יכול לחלום, מבלי לתת לחלומות את חייך לנהל,אם אתה יכול לחשוב, בלי לתת למחשבות את מטרותיך לבלבל;אם אתה יכול לפגוש בניצחון או באסוןומול שני המתחזים האלו לנהוג בהיגיון;אם אתה יכול לסבול כשהמילים אותן אמרתהופכות מלכודת לטיפשים בידי נוכלים שלא הכרת,או כשתראה איך נשברים כל הדברים שרק למענם שווה לחיותותתכופף, ותאסוף את הכלים הישנים, ושוב תתחיל לבנות

אם תוכל בערימה לאסוף את כל מה שצברתולסכן אותה מבלי לחשוב על מה הימרתולהפסיד, ולהתחיל שוב מחדש כמו כל ההתחלותולעולם על ההפסד לא לעצור ולבכות;אם תוכל להכריח את ליבך, את כל העצבים והשריריםלהגן על מטרותיך גם אם קלושים הסיכוייםולהמשיך גם אם לא נשאר בך שום כוחמלבד כוח הרצון שעוד אומר לך "אסור לברוח!"

אם תוכל לנאום בפני קהל מבלי להסתחרר,ולצעוד עם מלכים – אבל פשוט ואנושי להישאר,אם בחייך יריבים ואוהבים לא יכולים יותר מדי להתערבאם אליך כל אחד יכול לגשת, אך לא יותר מדי להתקרב;אם תוכל למלא כל דקה במדויק,בשישים שניות של ריצה אל המרחק,תוכל לרשת את הארץ ואת כל העולםועוד יותר מזה, ילדי – תהיה אדם.

תגובות