מגזין

על שורשים וענפים

הפרויקט החדש של Mulatu Astatke ו The Heliocentrics מדגים חיבור עוצמתי ונכון בין להט נעורים סקרני ונמרץ עם תבונה וחוכמה של מי שכבר ראה הכול. אורי בנקהלטר עף לחלל ונשאר עם רגליים על האדמה

מאת אורי בנקהלטר. 20-03-2009

תגיות: The Heliocentrics, Mulatu Astatke, אלבומים

על שורשים וענפים

כל כך התרגשתי כששמעתי על הפרויקט הזה, לא היתי צריך לשמוע אותו בכדי לדעת שמדובר ביצירת מופת. מפגש בין מוזיקאים כל כך גאונים, שאני כל כך אוהב חייב להוליד משהו מעניין ועוצמתי. ההאזנה הראשונה לא אכזבה. ואני כל כך שמח לבשר על אחד האלבומים המענינים ביותר של הזמן האחרון.

Mulatu Astatke  הוא מוזיקאי אתיופי שפעל בשנות השישים ויצר מין ג'ז בעל סאונד מאוד מיוחד ואקזוטי. לפני כמה שנים  הוא זכה להתענינות מחודשת, הבמאי ג'ים ג'רמוש גילה אותו ועשה שימוש נרחב במוזיקה שלו בפסקול הסרט Broken Flowers. עוד סיבה להעלתו של מולטו לתודעה היא בזכות הסדרה Ethiopiques, סדרת אלבומים מאוד מצליחה המאגדת מוזיקה אתיופית משנות השישים והשבעים ונתנה דגש רב על יצירותיו של מולטו. הוא  היה פורץ דרך, הוא שילב את הג'ז והמוזיקה המסורתית האתיופית ויצר משהו חדש שלא נשמע כמוהו. לא צריך להיות חובב ג'ז בכדי ליפול מייד בקסם האקזוטי שלו ומתוך עשרה אנשים שהשמעתי להם את האלבום שמונה בקשו להעתיק אותו מייד.

The Heliocentrics הם נציגי הדור החדש, חבורה לונדונית של מוזיקאים שעושים מוזיקה עכשווית ומפלסים את הדרך בצורה יצירתית וחדשנית , כמו שאומרים Cutting Edge. הם להקת גרוב, שבנויה על קצב מדיטטיבי ששורשיו בפאנק אבל מי שמוביל את המלודיה זה לאו דווקא כלי נשיפה מסורתיים אלא כל מיני סאונדים פסיכדליים, כינורות והרבה חלל. אלבום הבכורה שלהם Out There הוא אלבום חדשני בעל רבדים רבים ועומק. כל כך קשה היום להרחיב את התודעה המוזיקלית, כל כך קשה להיות פורץ דרך, The Heliocentrics מצליחים. ההופעות שלהם הן חוויה פסיכדלית, ואם תשאלו אותי זאת ההופעה שהיתי רוצה לראות השנה.

מה קורה כשלוקחים שתי דורות של פורצי דרך ומרחיבי תודעה ומחברים אותם ביחד, המרחבים והאדמה של מולטו עם החלל של The Heliocentrics?

מפגש של כבוד, מפגש של למידה הדדית והעשרה הדדית. The Heliocentrics הצעירים לומדים מרבם, אמן שהם מעריכים את המוזיקה שלו, הם באים מכבוד ומרצון ללמוד. זקני העם מעבירים לצעירים את הידע שצברו במהלך חייהם והצעירים מצדם מדביקים את הבוגרים בלהט הנעורים, להט היצירתיות הראשוניות וההתלהבות מחקירה ומגילוח של מקומות חדשים. הפרייה נכונה שהלוואי והיתה מתרחשת גם בחיים. כמה בריא ומעשיר הקשר הזה.

המפגש בין מולטו ו"ההליוצנטריקס" התחיל כשהם שימשו להקת הליווי שלו במסע הופעות שהוא עשה באנגליה. את השידוך עשתה KEREN P שדרנית רדיו בריטית. שם The Heliocentrics היו על תקן להקת ליווי ונועדו לשרת בדרך הטובה ביותר את המוזיקה של מולטו , אך הכימיה נוצרה.

האלבום יצא בפרויקט Inspiration Information מין פרויקט שמפגיש בין יוצרים צעירים וותיקים של הליבל Strut Records. פה הלהקה היא כבר לא להקת ליווי, פה שני האמנים עובדים ביחד ויוצרים משהו חדש לגמרי, האוויר ההלוצינריקסי והאדמה המולטוית השורשים והענפים, ישן וחדש, פנטזיה וחוכמת חיים ויצאה יצירה כל כך שלמה כל כך נבונה עם עומק ותעוזה. אני מכור לאלבום הזה, תקשיבו לו בכבוד ותגלו את הקסם האדיר שלו יוצא בין הצלילים...

 

הענפים של ההליוצנטריקס מצליחים להגיע לחלל בזכות השורשים החזקים של מולטו .יצירה אמיתית נוצרת ופורחת מלאה בפירות הזיה מלאים במיץ ידע...ואני מאושר...ככה אני אוהב מוזיקה

Mulatu Astatke & The Heliocentrics - Inspiration Information - 2009

להמשך חקירה:

The Heliocentrics - Out there -2008

Mulatu Astatke -Ethiopiques vol. 4 : Ethio Jazaa Et Musique - 1998

טור זה פורסם באתר NRGמעריב

לכתבות נוספות של שדרני קול הקמפוס ב- NRGמעריב

תגובות

 • עושה ממש חשק לשמוע את האלבום

  רן, 20-03-2009 04:48

 • הקליפים של ההופעות בלינקים ממש מגניבים

  מעין, 20-03-2009 10:56

 • איזה יופי תודה על התגלית

  idogo, 20-03-2009 21:40

 • איזה מוזיקה משובחת

  תודה על הגילוי

  שי, 22-03-2009 23:59

 • מסורתי ומודרני

  אורי, תודה על גילוי של אלבום מופלא אני לא יכולה להפסיק לשמוע אותו הרמוניה של כל כך הרבה צלילים שונים יה מן

  גלית גרינר דרורי, 24-03-2009 13:58

 • עוד משהו קטן

  זה שהשם של האלבום הוא כמו האלבום האהוב עלי של שוגי אוטיס, זה בכלל מוסיף לעניין

  גלית גרינר דרורי, 24-03-2009 14:03