מגזין

צ'ייני בנייקי

"קשת" שידרה אתמול תכנית שאמורה לחשוף את פניו האמיתיים של אלי מרום, האיש שמכריע את גורלה הימי של מדינת ישראל. צפייה בתכנית הייתה הזדמנות מצוינת להתעצבן שוב מכל הפרשה

מאת לארה וולמן. 18-03-2009

תגיות: פוליטיקה, קשת

צ'ייני בנייקי

מאת: לארה וולמן

ערוץ 2, שידר אמש תכנית בשם "מי אתה באמת, מפקד חיל הים?" מדובר בהפקה מיוחדת, שנועדה "לסדר" במקצת את הבלגן שיצר לעצמו צ'ייני השובב, הנצלן, הנהנתן, חובב הסיגרים והתענוגות (בגיל 54 עדיין מתפקד???).

התכנית מתחזה להתחקות מעמיקה אודות דמותו של מפקד חיל הים ה"שינוי במחלוקת". כבר בעיתונות, ימים לאחר שהתפוצצה ה"פרשייה", זו הייתה חגיגה לכל הצדקנים. הפקודים הזוטרים- תפסו טרמפ על חרמנותו של מפקדם והחליטו למרוד. זה זניח, זה לא רלוונטי, אפילו מדאיג היה אם זה לא היה קורה. כמעט כמו שכל ילד נורמאלי מגלה שהוריו אינם מושלמים. אז הילד בועט קצת, ומקלל ואומר "הלוואי והיו לי הורים אחרים", ותולה מכתבים על מכוניות בקיריה. אבל כשהילד ה "נורמאלי" ירצה את דמי הכיס שלו, ותהיה לו בעיה מהותית- הוא יחסה בצילו של ההורה, יבקש ממנו הכוונה.

הקולגות של מרום חגגו גם כן. איזו הזדמנות מצוינת, לדלג מעליו! מדובר במרפקנות מן הזן הנחות ביותר ואין מה להוסיף על כך- היא מגעילה, אבל טבעית. הגדילו לעשות ח"כיות פמיניסטיות, ופמיניסטיות שאינן ח"כיות שהחליטו שבושה וחרפה וניצול, ואונס וביזוי נשים ושריפת חזיות, בעוד ביום- יום האג'נדה הנשית, אינה בדיוק לחם חוקן.

מילא הדתיים שירגזו, מילא התקשורת שתחגוג את הבריטניזציה שלה עצמה, אבל מה שלי באופן אישי הציק זו הסוגיה הבאה: אלי מרום היה במועדון חשפנות באלנבי, הוא לא היה על מדים, הוא לא היה שם ה"אלוף" אלי מרום. הוא לא "הטריד", באופן שעורר מהומה. אלא רק באופן שעורר את בוקי נאה. עד הרגע שבו הוא שיקר לרמטכ"ל (אם אכן שיקר) כי זו הייתה מעידה חד פעמית, האיש לא עבר על החוק. זכאי. גם הרמטכ"ל בחר לסגור את העניין.

אנחנו עושים משפט שדה לאיש שאולי הוא נהנתן, אבל לא ביצע עבירה. הקוד האתי של צה"ל מדבר על דוגמא אישית וכבוד האדם. אמת. אבל בעולם כשלנו כל אחד בוחר לו את מינון "האחריות החברתית" שלו. כי פשוט אין דרך אחרת להתנהל בעולם הזה. זה עולם מנצל. עולם של "לא כוחות". שבו יש את "החצר האחורית", את אפריקה מורעבת, את לוד בקריז, את הרצליה מתבשמת.

זה עולם שבו חלק מהאנשים מעשנים סיגר קובני שבהכנתו מנצלים עובדים, חלקנו מעשנים ליד ילדים או עמיתים, ומסכנים את בריאותם אם במתכוון ואם בשוגג. אנחנו מגבילים מעברי סחורות, שוללים אספקה וחשמל, יורים ו"לא תמיד פוגעים בול". אנחנו שותים "קוקה קולה" ואוכלים "מקדונלדס'", שדורסים אפשרות לתעשייה מקומית. אנחנו רצים בירקון או בסנטרל פארק ב "נייקי". אז אתם רוצים להגיד לי שעל ריצה בירקון בזוג "נייקי", צ'ייני היה מקבל משפט שדה צדקני שכזה?

צילום: אמיר המאירי

טור זה פורסם באתר NRGמעריב

לכתבות נוספות של שדרני קול הקמפוס ב- NRGמעריב

תגובות

 • סוף סוף

  סוף סוף מישהוא מגיב לכך שפגנו באיש הזה (גם אם עשה מעשה רע) הגיע הזמן שנפסיק להיות צדקנים שנוח לנו.

  אייל, 18-03-2009 12:20

 • תגובה

  לדעתי גם אם הוא מפקד חיל הים והוא אמור להיות ייצוגי כל הזמן אני חושב שהוא זכאי לחיים פרטיים כמו כל אדם אחר. יש לנו במדינה נבחרי ציבור שמעלו בכספים, קיבלו טובות הנאה, השתמשו בכוחם הציבורי לתועלתם האישית ולתועלת מקורביהם שלא כדין וכולי ולדעתי מה שעושים למפקד חיל הים הוא ציד מכשפות שמטרתו להסיח את דעת הציבור מהנושאים החשובים יותר שעל סדר היום.

  איציק פיטרו, 18-03-2009 13:17

 • נכון וגם....

  עוד הבט של הביקורת התקשורתית על האלוף: מטריד ביותר הניסיון לטשטש את הביקורת על האלוף, שהיא מוסרנית ומנסה להכפיף אדם למה ש"נאות", בטיעונים כביכול ביטחוניים שמעשי האלוף הופכים אותו ל"סחיט" ולכן יכולים להוות סיכון ביטחוני (לדוגמא, במאמר המערכת של הארץ בנושא). טיעונים מסוג זה הם ניסיון להכפיף אנשי צבא ומדינאים לקוד מוסרני, ובאותה מידה שהם יכולים לפעול כנגד מבקרים במועדוני חשפניות, הם פועלים כנגד קבוצות אחרות (הומואים לדוגמא) על מנת להדיר אותם מתפקידים ציבוריים.

  שאול, 18-03-2009 14:26

 • חד, חותך ואמיתי

  תודה לך, לארה וולמן, על הדרך המדויקת שבה ניסחת את האמת הפשוטה ממנה מתעלמים בשם הצדקנות, ההתיפיפות והרייטינג.

  amirv, 18-03-2009 16:05

 • זה נכון מאוד.

  ומילה לאלה המתכנות פמיניסטיות: זכות האישה על גופה כוללת גם את הזכות להציג אותו לראווה מעל במה. מתוך ההנחה (האפשרית) שיש נשים שעושות זאת על דעתן וללא כפיה, אפשר לאמר - בזהירות - שזוהי תמצית הקיום האנושי. על כן הצדקנות, המוסרנות והטהרנות שמרחפות מעליכן כהילה מוציאות שם רע לפמיניזם.

  אפרו, 18-03-2009 18:00

 • לא יאמן מה שהולך פה

  כל הגישה הפרימיטיבית-הגמונית-שוביניסטית הזאת, שרואה בקצין צה"ל איזה פלמ"חניק שובב שעומד על ה"משק, הנשק והחשק", שמקבלת בקריצה את הטפיחה ה"ידידותית" על התחת של הפקידה, שמגנה את הנשים והאנשים הנאורים שמוחים נגדו כ"פמיניסטיות שורפות חזיות", שמקבלת את המצב האיום ונורא בטענה ש"ככה זה" ומוקיעה כל ניסיון לשנות ולשפר אותו כ"צדקנות" - הגישה הזאת, שנשמעת מפי אנשים צעירים בשנת 2009, היא פשוט מפחידה ומספקת הוכחה נוספת להידרדרות הברברית של החברה שלנו. הידרדרות שבאה לידי ביטוי גם בהתחזקותו של הפאשיזם בבחירות האחרונות. מילא אם היה מדובר בכמה חיילי מילואים מאיזה סלאם - אבל שאישה צעירה תגיד פה ש"זכותה של אישה להציג את גופה כחשפנית"? אתם באמת באמת עד כדי כך מטומטמים?! אתם באמת לא מבינים את הקשר שבין "מלח שרצה קצת ציצים" לבין רצח של בעלים את נשותיהם? לרצח ילדות על כבוד המשפחה? לנשיא שמואשם באונס? לתקיפות והטרדות מיניות שהפכו למגפה כמו תאונות דרכים? באמת?! אם באמת אתם לא מבינים ובמיוחד לא מבינות, אז בפעם הבאה שאחת מכן תיאנס באכזריות - אשאל אותה אם היא הספיקה לגמור!!!

  סימון, 18-03-2009 21:53

 • אני מאוד מקווה שהתגובה האחרונה באה בציניות

  מה הקשר בין ריקודים אקזוטיים לפשיזם ריבונו של עולם? ולענייננו, יופי של כתבה, כן ירבו.

  עוז, 19-03-2009 00:28

 • לסימון הקטן

  לא! אני לא מבין את הקשר בין מלח שרצה לראות קצת ציצים לבין רצח של בעלים את נשותיהם. אבל אני בהחלט יכול לראות קשר מסוים בין אדם שרצה לראות קצת ציצים ובזכות זה לא בגד באשתו. ומה הצעד הבא? נחדור למחשב של מפקד חיל הים, נגלה שהוא נוהג לאונן כשהוא צופה בפורנו ונבקש ממנו להתפטר מתפקידו כיוון שלא יעלה על הדעת שמפקד חיל הים סובל מצרכים אנושיים?! או שאולי בכלל נסרס את כל אנשי הציבור, שלא תהיינה להם תופעות לוואי כמו זקפה מיותרת שעשויה להפריע לתפקודה של החברה. נמאס מהצביעות המתיפייפת הזו בחסות מסעות הצלב של התקשורת שכורכת את החבל סביב צווארו של הקורבן ועוברת במהרה לאייטם הבא. ומה המחיר של הצהרות כמו: "מפקד חיל הים צריך להתפטר"? כמה קל וכמה נאור זה לשחרר לאוויר העולם הצהרות נטולות תוכן שכאלו. העובדה שמפקד חיל הים יצא למועדון חשפנות, היא ידיעה שמספקת את יצרם של רכלנים בלבד וכמובן שגם את תעשיית הביקורת הצבועה שניזונה מטיעונים כמו אלה שאתה מציג. טיעונים של אנשים שמנצלים אירועים מסוג זה כדי לספר לנו שהנה, ממש עוד מעט השמים יפלו עלינו. אבל כנראה שגם יום אחרי שמפקד חיל הים צפה בנערה עירומה כביום היוולדה, רוקדת מסביב לעמוד - השמש זרחה, הציפורים צייצו והספינות הפליגו בים. זכותה של אישה להציג את גופה כחשפנית, ודווקא השלילה של זכות זו היא הפשיזם. מפקד חיל הים פשוט עשה טעות אחת בכל הפרשה הזו – הוא נתפס. גילוי נאות כותב התגובה שירת בחיל הים ואף היה במועדון חשפנות. (אבל הוא מעדיף פורנו – מפורנו לפחות אפשר לגמור)

  מטוס, 19-03-2009 01:43

 • חדה כתער

  כתבה מצוינת לארה. מסכים עם כל מילה גם ביל קלינטון בסדר (בתור נשיא) מבחינתי עד השלב שהוא שיקר

  הרלב, 19-03-2009 12:03

 • צ'ייני לא ביצע שום עבירה על החוק וגם שום פעולה בלתי מוסרית

  משום שזו פשוט אגדה אורבאנית. כן, אנחנו חשפניות, כן, אנחנו מרויחות כאלף שקל בערב, וכן, אנו עושות זו מבחירה. יכולנו למלצר או לברמן, אבל כאן השעות נוחות והכסף טוב, וקל לנו יותר לשלב זאת עם לימודים. צ'ייני לא ביצע שום עבירה על החוק וגם שום פעולה בלתי מוסרית. אני מניחה, וזאת לפי מה שנאמר עליו מחייליו, שהוא אחד המפקדים היחידים בצה"ל שלא הטריד מינית את החיילות שלו, ושהשכיל לרסן את תשוקתו לחזות בגוף צעיר וחטוב במקומות המיועדים לכך ולא בכפייה. הלוואי ונשים מהפוליטיקה והתקשורת יפסיקו לנסות בעובדה שבורכו ברחם כדי להתפרסם, ולא יקפצו על כל אירוע שולי כזה כדי לזעוק את זעקת ה"חשפניות המסכנות". אלוהים אדירים, זה פתאטי.

  חשפנית, 20-03-2009 17:51