מגזין

אין כמו אפטרקלנג בלילות

המשלחת הדנית "אפטרקלנג" הצליחה לעצור את השעון של יפו עם בשורת שלום והופעה צבעונית ומוקפדת, מהטובות שנראו במחוזותינו

מאת אורלי נקלר. 15-02-2009

תגיות: Efterklang

אין כמו אפטרקלנג בלילות

נראה שהזמן ביפו עצר מלכת. עגלות עם סוסים, תלבושות מסורתיות, אבנים מסותתות וגם פילם בקיוסקים, פיסת מזל לצלמים חסרי מזל שנתקעו גם הם רחוק מן הציוויליזציה ורחוק ממרכז תל אביב, ללא סרט צילום. לפי הפילם אפשר להעריך שהזמן ביפו עצר בערך ב- 2005, השנה בה פג התוקף של הסליל המתפורר שנרכש אחר מיקוח בקיוסק ליד אבולאפיה תמורת 10 שקלים בלבד (לסבר את תשומת לבכם שמצרך נדיר כמו סרט צילום מחירו נע בין 20-45 ₪). גלגל ההצלה נועד לתעד את הופעתם הזכורה של Efterklang  בארץ, כך נדע לוודאי בעוד ארבע שנים מהיום. אז אולי כבר לא יהיו סרטי צילום בקיוסקים, אבל הכליף עדיין יזכור איזה נס קטן שהתרחש מול מספר לא גדול של אנשים, כאלה שיידעו גם בעוד ארבע שנים שהתמזל מזלם לראות את "אפטרקלנג" בארץ.

המבנה המרהיב של הכליף מקבל בברכה את באי פסטיבל C-sides למוסיקה אלקטרונית, כחלק מפסטיבל קונטמפו העירוני לאמנות הוידיאו והמיצג. ואכן מייצג וידאו ארט מסמן בהילה צבעונית את ההיכל המפואר הזה, ספק אולם חתונות ספק מועדון ריקודים, בוודאות חלל הופעות שובה לב קצת יותר משלוליות הביוב הנקוות בדרכנו לראות הופעת חו"ל בבארבי למשל.

עם תום הופעה אקספרמינטלית וחורקת מאת קרני פוסטל וחבר מרעיה, האוכלוסיה הדלילה גדלה קצת יותר, עדיין ישובים על הרצפה כששמונת חברי אפטרקלנג ממלאים את הבמה הגדולה בנוכחותם הכובשת. מדובר בגרסת האינדי האלקטרונית/הרמונית המורחבת ל"בום פם" הישראלים, כמעט כולם משופמים פרט להת'ר וודס ברודריק (בתקווה), פסנתרנית/חלילנית ובחורה אחת יפה בהרכב של גברים, ותודה ל"אפטרקלנג" שלא אילצו גם אותה לגדל פלומה (אם כי באפלת הכליף המסתורית אי אפשר באמת להבחין בדבר).

אם נחבר את התסרוקת הצידית של הסולן (קספר קלאוזן) ושפם העבות של הטרומבוניסט, נקבל כנראה את דמותו של אדולף היטלר, ויזואלית בלבד, כי ברגע שהקסם קורה על הבמה אנחנו פתאום רחוקים שנות אור מכל רשע או שנאה כלשהי. קלאוזן פותח בהצהרה להציב את ההופעה בסימן של שלום. אין להקל ראש בבואה של להקה מחו"ל לארץ בתוך תקופת זמן מתוחה שכזו.

המופע של "אפטרקלנג" מאופיין בהרמוניות קסומות על גבי שטיח אלקטרוני קלוש ואנסמבל שלם של כלים וקולות: קלידים, כינור, טרומבון, מערכת תופים מלאה ומערכת חלקית, גיטרה ואפילו חליל. אם בדמיוני כל תפקיד לחליל או כינור המופיע על גבי האלבומים (2 במספר מאז 2003, הרבה יותר אי.פיז) מסומפל במקלדות אלקטרוניות, הנה מגיעה ההופעה שמצליחה לתרגם באופן מדויק את האלבום לחגיגה שלמה של כלים חיים ושימוש מינימאלי באלקטרוניקה כתחליף, דבר מעורר הערצה לכשעצמו.  

הסאונד האפטרקלנגי העשיר והמורכב מעלה אסוציאציות להרכבים כמו Polyphonic Spree , Mum, Sigur Ros ו- M83. בדרכם ההזויה הם אפילו מזכירים קצת את "ארקייד פייר" בשירות ובעיבודים, תוך הפשטה מסוקלת של השירים והמקצבים מתוך ההרמוניות. גם אופי המופע מזכיר במקצת את השואו של "ארקייד פייר", הנוטים להחליף תפקידים במהלך כל מופע. מדובר בערב רב של מוסיקאים מוכשרים, כולם תורמים מקולם להרמוניות ומתחלפים בכלים: הכנר מתופף, המתופף מחצרץ, הפסנתרנית מחללת ולא משעמם לרגע. הקטעים הארוכים והשינויים התכופים מאפשרים צלילה מתוקה אל תוך מערבולת הצלילים. אפילו הקהל מתרצה ונעמד איפשהו תוך כדי הקטע החמישי. כנראה שזה הזמן שלוקח להכניס את הקהל המקומי לאווירה הנכונה, כך היה גם בהופעה של "אנימל קולקטיב" בזאפה (הופעה דומה להפליא באווירתה ובסגנונה להופעה זו, אם כי מעט יותר מסיבתית).

הם מספקים ביצוע מרהיב ל- Mirador מאלבומם האחרון Parades וביצוע שלא נופל בסגולותיו ל- Mirror Mirror. למרות שהם מבקשים לפרקים מהקהל שישתוק, דיבורים רבים חותכים את הקסם השקט והעצור של האווירה, מד הסבלנות של הקהל בארץ נושק לאפס. "אפטרקלנג" מעניקים לנו במתנה שני קטעים חדשים לגמרי, האחד בביצוע בכורה עולמי מושק משום מה דווקא אצלנו בגבולות יפו. אין הפתעות, הכל ידוע מראש, גם הקטעים החדשים קסומים והרמוניים כפי שהם מומחים בלייצר. ההופעה מסתיימת ב- Chap.6 לפני שהם חוזרים להדרן אחד אחרון ומבטיחים את שובם לארץ.

אין כמו לצאת לרחובות יפו עם סיום הופעה כזו. השקט, ריח הדגים והרוח מהים, הזמן שקפא מתקדם לאיטו לכיוון אחת אחרי חצות ואנחנו לא ממהרים לשום מקום. בטח נפגוש אותם שוב בשנה הבאה , יפו עדיין תראה כמעט אותו הדבר, לשירים החדשים כבר יהיה קצת וותק ו"אפטרקלנג" כבר יהיו שם מעט יותר מוכר. אולי. וגם אם לא, כיף שיש איזה סוד שמור אודות להקה מרהיבה עם הופעה שחייבים לחזור ולראות, לו רק יהיה קצת שקט בטחוני בארץ שיאפשר להם לחזור. אמן.

תגובות

 • הופעה מדהימה, הכתבה ממש לא...

  כתבת חביבה: ראשית- העברית. כמה טעויות מסוגל דף אינטרנט אחד לסבול? גם שגיאות כתיב (כמו- "הפשטה מסוקלת") גם טעויות בתחביר העברי (כמו-"עם תום הופעה אקספרמנטלית"). אם זה לא הספיק, גם בתחום שלך, המוזיקה, המידע לא כ"כ אמין. הצרפתים M83 אכן עושים פוסט רוק, אבל בינם לבין אפטרקלאנג תהומות. בעוד הנורדים מבוססים על תערובת עשירה של כלים, הצרפתים נוטים לשימוש מופרז בסינטיסיזרים. אם לנורדים שמחת חיים בתוך המוזיקה, לצרפתים עגמומיות, פחד וכעס רב במוזיקה. גם MUM הם לא בדיוק ההשוואה הנכונה. ועוד דבר אחד קטן- אחרי Parades הוציאו אפטרקלאנג עוד מיני אלבום מדהים בשם Caravan - אומנם רק 4 קטעים, אבל מומלץ בחום !! אחלה הופעה. אחלה אחלה אחלה!

  אחד שהיה שם, 15-02-2009 13:43

 • הופעה נהדרת, מגיב ראשון - קצת פחות

  למה הקטנוניות חבר, מה הסיפור? יש פה יופי של עברית, הכתבה מעבירה את ההרגשה השמיימית שקיבלנו מההופעה המפתיעה הזאת. מה הקטע של טוקבקיסטים ישראלים עם זריקת טוקבט לאוויר רק כדי להגיד "טעית בהשוואה הזאת, פה יש ניסוח עברי לא נכון, ואגב, לי יש זין יותר גדול?". חלאס להתנשאות המוזיקלית, אל תבקר את המבקר, בקר את ההופעה. אם יש לך דעה אחרת כתוב אותה, נשמח לשמוע ולהשתתף בדיון, אבל אל תשוויץ באורך הבולבול, זה רק מוכיח כמה הוא קטן.

  עוד אחד שהיה שם, ואני שולתתתת!!!, 17-02-2009 17:21

 • הופעה פשוט מעולה - הם מדהימים!!!

  ואם לא היתם תאכלו את הלב אני לא אשכח את זה לעולם

  גם אני, 17-02-2009 23:20

 • ביקרתי בביקורת

  עדיין טעון באנרגיות מההופעה הבועטת של ZU החלטתי לנצל את הזמן שלי ביעילות. ראיתי את פרק הבכורה של דולהאוס ששיעמם לי את התחת, פרק וחצי של אוז המופתי מהעונה הרביעית, ואז נזכרתי שיש לי ביקורת לקרוא! אז, בהחלט הופעה מדהימה, בשבילי הופעה שלוקחת בכיס את ההופעה של אנימל קולקטיב. הביקורת יצאה יחסית מאופקת, הייתי בטוח שנסחפת הרבה יותר בהופעה הזו, אבל יכול להיות שאני טועה. מקווה שעוד כמה אנשים הכירו עכשיו את הלהקה הזו כדי שיוכלו להביא אותם שוב, ובתקווה לשחזר את הכישוף שהם עשו עלינו.

  עידו שחם, 22-02-2009 03:09

 • CArFvxVxyqxoscthmj

  R6v2Nk <a href="http://ftgxkosjdxny.com/">ftgxkosjdxny</a>, [url=http://qlywpqofhjhn.com/]qlywpqofhjhn[/url], [link=http://spghzrusmawo.com/]spghzrusmawo[/link], http://rluinxkfeujm.com/

  yxzgbrrb, 15-01-2011 21:36