מגזין

פול חי!

לרגל המהדורה המחודשת במלאת 20 שנה לאלבום Paul's Boutique של "הביסטי בויז", ליאור שיינברגר חוזר לבית הספר הישן

מאת ליאור שיינברגר. 05-02-2009

תגיות: אלבומים, Beastie Boys

פול חי!

אני מביט על חתול. סתם חתול, הוא יושב לו בנחת ומסתחרר על תקליט שמסתובב. ברקע, אני שומע אחד מתוך 12 הסימפולים שמרכיבים את הקטע המעולה הזה ומתחלפים בכזו תדירות עד שאני מתקשה לעקוב.

עשרים שנה עברו מאז ש"הביסטי בויז" (אדם הורביץ- Ad-Rock, מיכאל דיימונד - Mike D ואדם יאוך - MCA) שלושה יהודים טובי לב מברוקלין, הוציאו את, Shake Your Rump הקטע בו צפיתם כרגע ואחד הקטעים הכי כיפים באלבום Paul's Boutique. בימים אלו מופץ האלבום במהדורת 20 שנה מיוחדת וחגיגית עמוסה במטעמים וזו סיבה מצוינת לחזור ולסקור אותו.

אני לא כאן. חזרתי לגיל שבע"הביסטי בויז" עדיין לא מבינים שאני רק תלמיד בבית הספר היסודי ומשחררים את אלבומם השני והמשובח - Paul's Boutique. השנה אם תהיתם היא 1989, כל קשר ביני ובין מוסיקה טובה - מקרי בהחלט.

עשר שנים עוברותאני בן 17. חורף בפאריז ובחוץ קור כלבים, אני מוצא את עצמי בחנות דיסקים ענקית, מחפש חומרים חדשים להאזין להם. כבר שבועיים שבן הדוד שלי לא מפסיק לנגן את האלבום האחרון של דוק ג'יניקו ובכנות? ההיפהופ הצרפתי אמנם מגניב אבל מתחיל לעלות לי על העצבים.

על המדף השלישי מימין אני מבחין באלבום כפול ועליו הכיתוב: Beastie Boys Anthology: The Sounds of Science סוף סוף היפהופ באנגלית חשבתי לעצמי וניגשתי לכיוון הקופות. כך פחות או יותר התחיל סיפור האהבה שלי עם הביסטי בויז (וסכסוך עם בן הדוד הצרפתי שהתעקש להשמיע היפהופ מקומי).

"הראש היהודי ממציא לנו פטנטים" אנחנו שוב ב-89, למרות ש-Licensed to Ill , אלבומם הראשון של "הביסטי בויז", אשר יצא 3 שנים קודם לכן, הצליח יפה במצעדים ובמכירות (נראה אתכם לא מזהים את זה), אבל בעקבות סכסוך עם חברת התקליטים  Def Jam, עוזבים שלושת היהודים הטובים שלנו את החברה, חותמים  ב- Capitol Records ומוציאים כאמור את אחד האלבומים הכי חשובים בעולם ההיפהופ אי פעם Paul's Boutique.

מי שהפיק את האלבום המדהים הזה הם הדאסט בראדרז שהניחו שכבה על גבי שכבה, חיברו קטע אחרי קטע והגיעו למספר סימפולים בלתי נתפס של 105 קטעים שונים. (אם הם היו מוסיפים עוד אחד, היינו מגיעים ל-106 והסימבוליות הייתה חוגגת).

עם יציאתו, לא הצליח האלבום לעמוד בציפיות המסחריות שתלתה בו חברת התקליטים והפצתו הופסקה. זה בדיוק מה שהיה נחוץ למעריצים כדי להפוך את יצירת האמנות המוסיקאלית הזו לקאלט. מאחר ומדובר בחוויית האזנה אמיתית, קמו להן קבוצות של מעריצים שכל יעודן היה לנסות ולפרק לגורמים את השירים השונים באלבום כדי לנסות, להבין ולזהות מהיכן לקוחים הסימפולים. אחת הקבוצות הללו, הקימה את האתר הזה בו תוכלו לבחון כל אחד מהשירים המופיעים באלבום ולקבל את רשימת הקטעים שסומפלו לתוכו.

ב- 1999 האלבום זכה בפלטינה כפולה לאחר שמכר מעל 2 מיליון עותקים וב- 2003 נכנס למקום ה- 156 ברשימת 500 אלבומי המוסיקה הטובים ביותר בכל הזמנים של מגזין המוסיקה "רולינג סטון"."הבוטיק של פול" זכה ללא מעט סקירות באנגלית ובעברית אבל עזבו אתכם שטויות, חזרנו להווה. השנה 2009 ואנחנו חוגגים. ממש כמו בבוטיק אמיתי, המאזין מקבל כאן הזדמנות למדוד, להתלבט ולבחור כשכל העסק מלווה בסימפולים שלא נגמרים ובהרבה הומור יהודי שבא לידי ביטוי בטקסטים השנונים.

אני זוכר את הפעם הראשונה בה שמעתי את Egg Man הרצועה הרביעית באלבום הזה. הצלחתי לזהות סימפול של קרטיס מייפילד הגדול כשפתאום נכנסו קטעים מתוך הסרטים "מלתעות" ו- "פסיכו". תיאורטית, העסק היה אמור להישמע כמו קקפוניה מוחלטת אבל במקום, קיבלנו קטע כיפי במיוחד. זוכרים את התלבושת הצהובה והמוזרה של ג'ים קארי בסרט "המסיכה"? מספיק להציץ בקליפ לקטע Hey Ladies כדי להבין מהיכן שאבו יוצרי הסרט את ההשראה.

בכלל, האלבום כולו הוא כיף גדול שלא רוצה להסתייםאחד הקטעים הכי אהובים עליי בבוטיק הוא Car Thief שנפתח בסקרצ' עצבני שמזכיר ברקסים חורקים ומסמפל את Funk Factory, Funkadelic ואחרים. קטע מעניין נוסף הוא הקטע שחותם את האלבום - רצועה בת יותר מ-12  דקות בשם B-Boy Bouillabaisse שכוללת בתוכה תשעה שירים שונים ואינסוף סימפולים, החל מגי'מי הנדריקס ו"לד זפלין" דרך ג'וני קאש, בוב מארלי, "פינק פלויד",Run Dmc ואחרים. מדובר בפאזל המוסיקאלי הכי גדול שנתקלתי בו.

הייתי עוצר וכותב משהו על משמעות השירים והסיפורים שמסתתרים מאחורי כתיבתם אך אני בטוח ש"הביסטי בויז" יכולים להסביר זאת טוב יותר בעצמם. לרגל שחרור המהדורה המיוחדת, מאפשרים הביסטי בויז הורדה חינמית לחלוטין של קטע בן 53 דקות ובו הם נותנים את הפרשנות האישית שלהם לשירים המופיעים באלבום ומשתפים את המאזינים בתהליך היצירה. לאחר שתיכנסו לקישור הזה ותכניסו כתובת דואר אלקטרוני עדכנית, יישלח לתיבת הדואר שלכם קישור המאפשר להוריד את הקטע באופן חופשי. אז אם אתם אוהבים צלילים שמאתגרים את האוזן ואת המחשבה - האלבום הזה יתחבב עליכם במיוחד. מומלץ בחום.

תגובות

  • SfiQodMIPbCvVOmQQ

    UxoNdg <a href="http://mmwscouombfd.com/">mmwscouombfd</a>, [url=http://gwoamuwardeu.com/]gwoamuwardeu[/url], [link=http://wcbekusvzyef.com/]wcbekusvzyef[/link], http://qaxjmntaknqw.com/

    lhmzqbspzkp, 31-01-2011 13:38