מגזין

נקודה טובה למחשבה

אולי לא שמתם לב, אבל שולי רנד משחק אותה בגדול. הביקורות מרעיפות עליו סופרלטיבים והקופות מצלצלות. כנראה שיש אלוהים, ובצדק. אייל דסקל מדווח מהשטח

מאת אייל דסקל. 02-02-2009

תגיות: שולי רנד

נקודה טובה למחשבה

פחות משנה נותרה לסיום העשור הראשון של שנות ה- 2000 ואפשר כבר לסכם, אלא אם 2009 תתברך בשפע מוסיקלי יוצא דופן, כי זהו העשור החלש ביותר שידעה המוסיקה הישראלית מלבד אולי שנות החמישים. זה לא שנעדרו ממנו אלבומים טובים - "גג" של "ג'ירפות", "מנועים קדימה" של "אלג'יר", אלבומי הבכורה של שלומי שבן ואסף אבידן, "הדג נחש" עם "לזוז", "ענה לי" של אהוד בנאי, "אהבה-מוסיקה" של דיקלה, "על המשמרת" של פורטיסחרוף, חוה אלברשטיין עם "מוצאי חג", "שכול וכישלון" של "הבילויים" והפרויקט הראשון של עידן רייכל. כולם נפלאים ויש עוד, אבל כמה מתוכם באמת ישרדו בתוך ההארד דיסק הקולקטיבי של התרבות הישראלית? וגם אם ישמרו בתוכו, כמה מהם באמת חשובים, עמוקים, חלוציים ומהפכניים כמו "סוף עונת התפוזים", "שבלול", "החלונות הגבוהים", "אפר ואבק" ו"שינויים בהרגלי הצריחה"?

העבר כבר הוכיח שכדי לחלחל אל פרוזדורי המאסטרפיס הקדושים, האלבום חייב למלא חלל שעד לאותו רגע שייט ללא קורת גג ובעלים, וליצור שפה מוסיקלית חדשה שתשקף צד בהלך הרוח החברתי של אותה תקופה. הדת בשנים האחרונות נהנית מעדנה קריאטיבית. אמנים חילוניים רבים בודקים, שואלים, חוזרים, תוהים ומחפשים. הפופ-רוק המקומי החל להניח תפילין והרדיו מצטרף אליו בפזמון לליפוף שני - מיונתן רזאל דרך מאיר בנאי ועד עובדיה חממה. בטלוויזיה ובקולנוע אחוזי הרייטינג הגבוהים מדברים בעד עצמם - מהסדרה במרחק נגיעה ועד הסרט האושפיזין בו שיחק שולי רנד. זה כנראה היה רק עניין של זמן עד שנשמע גם מרנד המוסיקאי בגלגולו החדש. אלבום הבכורה שלו, הנקרא "נקודה טובה" שיצא בשנה החולפת, הוא לא נטע זר בנוף המקומי, אבל הוא זה שהצליח לזקק את חשבון הנפש בין האדם לבין עצמו, חברו ובורא עולם באופן המושלם, המרגש והאמין ביותר בסצנה המתחזקת אם אפשר לכנות אותה כך.

ביום חמישי האחרון (29.1) הופיע שולי רנד בתיאטרון בית ליסין מול לא פחות מאלף צופים. אין ספק שמדובר בתופעה חסרת תקדים. אדם חרדי ששר ומנגן בלב תל אביב מול כזאת כמות של קהל שאמנם מרביתו מהמגזר הדתי, אך גם מהאגף החילוני הגיעו להתרגש. ללא מחיצות - נשים, גברים, דתיים, חילוניים - כולם באותה סירה והעיניים נשואות במשך כמעט שעתיים אל הבמה. ההפקה והעיבודים המוסיקליים בניצוחו של אסף אמדורסקי נצמדים לצליל של האלבום שמשוחזר בפדנטיות בעזרת חטיבת נגנים מוכשרת הכוללת את עמית יצחק בגיטרה, רן שמעוני על התופים, ניצן חן רזאל בכינור, ונחמן אלביט בבס. בין השירים שולי מספר על הפחד שתקף אותו שמא ההופעה תתבטל, על הדרך שבה הפסיק לעשן בשבת ועל ההיכרות שלו עם חנוך לוין ז"ל שעליו נכתב השיר "המשורר". סיפוריו ארוכים ומרתקים. מופע מוסיקלי וסטנדאפיסטי בכרטיס אחד. אך לפני הכל שולי רנד הוא שחקן - איש תיאטרון ורב מג של מילים כמו שהוא מכנה את לוין. העברית של רנד נדירה. אוצר המילים, הפעלים והחריזות ששוזרים בתבונה בין קודש לחול מותירים את המאזין נפעם.

באותה הופעה הוענק לרנד ולשאר חברי הלהקה אלבום פלטינה. "נקודה טובה" מכר למעלה מ- 50 אלף עותקים והוא עדיין לא סגר שנה על המדפים. הצלחה מסחררת שאולי לחלקכם לא גלויה לעין, אבל שולי רנד הוא אחד האמנים הכי המצליחים כרגע במוסיקה הישראלית. זה מסוג המקרים הבודדים שהיושר האמנותי מנצח בזכות עצמו ומגשר בין האוכלוסיות והמגזרים השונים. מפגש נדיר בין איכות פנטסטית לכמות מרשימה.

אז אולי בכל זאת בעשר השנים האחרונות צמח כאן אלבום מופת על זמני ראוי? אולי זה מוקדם מדי כדי לפסוק ורק ממרומי 2019 נוכל לקבל פרספקטיבה מפוכחת יותר, כל זאת בתנאי שהטכנולוגיה לא ניפצה סופית את הערך "אלבום" לרסיסי קבצים שמפזורים באייפוד רנדומאלית. וגם אם כן, לשם כך יש הופעות. שם תקבלו את המנה במלואה. באמת שלא משנה אם יש לכם כיפה או שמלה קצרה. כל עוד זיהיתם אצלכם מצפון בין הריאות זה מספיק בשביל להתחבר.

תגובות

  • אני לא ממש מתפעל משולי רנד

    אולי בגלל השורשים הדתיים שלי והכרותי עם הפסוקים (אז פתאום זה לא כל כך עמוק) שהם בסך הכל די נדושים ונפוצים. רוצים עומק, לכו לש"י עגנון, הוא מפלרטט עם הכתובים בעומקים שגם רבנים מתקשים להכיר או להבין למרות הידע הרב שלהם בכתובים. אני לא מתלהב מהמוזיקה או מהמלל... הוא כנראה נהנה מקשרים יוצאי דופן בתעשיה ולכן דוחפים אותו בכל במה אפשרית. מצטער, לא אוהב.

    אלון, 04-02-2009 17:46

  • פרספקטיבה הומודיכוטומית טראנס ישראלית

    זה ממש מרגש לשמוע מישהו כותב ככה על מוסיקה אני עדיין לא מכיר את האלבום ממש אבל עכשיו אין לי ספק שאני ילך לבדוק את זה ממש בקרוב :) קבל איתור הפרספקטיבה הרחבה אל הצרה ובחזרה עשה חייל :) והמון תודה !

    זק שירק, 11-02-2009 13:07