מגזין

המיקרוגרוב - מופע שנות ה-70

דניאל קיסלוק חוזר אחורה עם שרון ג'ונס שמחייה את העבר ואת הנוסטלגייה לגרוב של שנות ה- 70

מאת דניאל דוני קיסלוק. 24-01-2009

תגיות: המיקרוגרוב

המיקרוגרוב - מופע שנות ה-70

בתוך המרחב המוזיקלי הקיים, המרדף אחרי ההמצאה, החידוש והיצירתיות הם תהליכים בלתי נפרדים מהיוצר המוזיקלי. הקדמה היא חלק אינטגרלי של החברה, וכך גם במוזיקה. בתוך כל אלה נמצאים האמנים, שעמלים ומנסים להביא את הדבר הבא אל חובבי המוזיקה, להלחין את היצירה הבאה, ליצור עוד אלבום מרענן, ואולי אפילו להמציא עוד ז'אנר חדש באמצעות פיוז'ן (היתוך) סגנונות. במציאות שבה החדש הוא "אין" והישן כבר "אאוט" אלו שיעיזו, יהיו החלוצים ואחריהם, כל השאר.

אך בשביל לשדרג את המוזיקה וליזום את החדשנות, צריך לחזור לאחור, ליסודות, למה שהביא אותנו עד לכאן. לכן תמיד צריך שיהיה ערך למוזיקה של פעם. לתקליטים המאובקים, לרטרו, לצלילים של אז, לנוסטלגיה. שרון ג'ונס ו"הדאפ-קינגס" הבינו את זה יותר טוב מכולם, והחליטו פשוט לעשות את זה כמו פעם.

הזמרת שרון ג'ונס ביחד עם להקת הליווי שלה "הדאפ-קינגס" (Sharon Jones & Dap-Kings) הם הרכב סול-Fאנק שלוקח את העבר כמו שהוא ופשוט משמר אותו, לא מחפש שום דרך לשנות משהו מתוואי ההרמוניה של פעם. הסול הטהור הועתק בדיוק רב, והכול בכדי ליצור את האווירה הגרובית של תחילת שנות ה70 באמריקה.

ג'ונס, הייתה זמרת סול וגוספל חובבנית שניסתה את מזלה במשך שנים, אך כשזה לא ממש הלך לה היא פנתה לחיי קריירה של 20 שנה כסוהרת בבית כלא, עד שבשנת 1996 הקליטה מספר סינגלים של קאברים לשירים משנות ה- 60. שני מפיקים מהלייבל Desco Records שמעו את ההקלטות שלה כשהם בטוחים שאלו הן הקלטות סול נדירות וישנות, וכאשר גילו את העובדות, היא קיבלה תפקיד קבוע כזמרת ליווי בחברת התקליטים שלהם. לא עבר זמן רב והיא הגיעה אל אור הזרקורים ואיתה, להקת ליווי חדשה בשם "הדאפ-קינגס".

אלבומם הראשון Dap Dippin' with Sharon Jones and the Dap-Kings יצא ב- 2002 בלייבל Daptone Records ואיתו גם הגיעה התהילה. המוזיקה עם הסאונד הישן והטוב, ההופעה עם האווירה הייחודית של שנות ה- 70 שכללו לבוש ותפאורה מתאימים. הקליפים שצולמו בשחור לבן, כל זה גרם למי ששומע או רואה אותם לחשוב שמדובר בלהקה מלפני כארבעים שנה.

בשנים האחרונות ג'ונס נחשבת לאחד מזמרות הסול האיכותיות החיות היום, וביחד עם להקתה הוציאו שני אלבומים מעולים נוספים Naturally ב- 2005 ו- Days 100 Nights 100 ב- 2007. ההופעות שלהם קיבלו חשיפה תקשורתית רבה והם מופיעים בכל רחבי אמריקה ואירופה, ובכל אולם בו הם מופיעים הכרטיסים נמכרים עד אפס מקום.

אולי זה הכישרון הרב של ההרכב, אולי זה הקול המדהים של ג'ונס, ואולי זה החשק של המעריצים לחזור אחורה אל מנהרת הזמן, ולבקר בעבר לערב אחד. ביחד, כנראה, אלו הסיבות שבזכותן ההרכב הזה כל כך מצליח.

להמציא את החדש וליצור את הדבר הבא במוזיקה, זה אתגר לא פשוט, אבל זה יהיה הרבה יותר קל עם לעיתים קרובות יותר נחזור אחורה ונהנה מהנוסטלגיה. שרון ג'ונס והדאפ-קינגס מראים לנו שלפעמים כל מה שצריך זה להחיות את העבר.

תגובות

 • ג'ונס ווקאליסטית ענקית ודאפ דיפין הוא תענוג של אלבום

  פרלה, 25-01-2009 01:31

 • Sharon Jones

  קול ענק ומדהים והרגשה שזאת באמת מוסיקה של שנות ה- 60!

  alkis, 25-01-2009 23:42

 • אלבום מדהים!!!

  גל, 26-01-2009 01:34

 • YES MAMA YEAH

  GOOD MUSIC

  שימי, 26-01-2009 16:50

 • They are an amazing live act

  an explosion of pure soul and groove energy on stage

  Ori, 26-01-2009 17:43

 • שרון ג'ונס המלכה!!!

  אחלה כתבה! ממש נהנתי מהאלבום!

  קיפוד, 28-01-2009 13:07

 • שורשים

  אנחנו חייבים לשאוב מהעבר כדי להבין למה אנחנו כאלו היום, כנראה שזה מה שג'ונס השכילה לעשות. למיטב ידיעתי, בשנים החובבניות שלה היא גם ליוותה גם את הסנדק- ג'יימס בראון הענק!!!

  גלית גרינר, 17-03-2009 17:15