מגזין

שיר שבא אחרי המלחמה

רונה קינן, רפי פרסקי, מירה עוואד ואחינועם ניני, הם רק חלק מהאמנים שיתכנסו ביום שישי הקרוב בלבונטין 7, באירוע שמטרתו לגייס תרומות לקניית ציוד רפואי לתושבי עזה שנפגעו במלחמה

מאת גבריאלה דוידוביץ'. 20-01-2009
שיר שבא אחרי המלחמה

זהו, השגרה מתחילה לחזור. הנה נגמרים להם סימני המלחמה, סדר היום חוזר להיות פנימי ואישי, אנשים חוזרים להיות עסוקים בסביבתם הקרובה ולאט לאט ממשיכים ומתקדמים הלאה. חיילים שבים הביתה, אמהות נרגעות. מערכת החינוך בדרום מנסה לאמוד את הנזקים אותם ספגה. כל הנפגעים מטופלים ונתמכים. פתאום כולם נזכרים, זו היא שנת בחירות והן כבר מאוד קרבות, לכן כל אותם קמפיינים ושיחות מופנות כעת לכלל המפלגות.

אך ברור לכולם שאין כך הדבר, המציאות אינה כזאת וזהו הזמן להתחיל להתמודד עם העובדות. אותו מבצע, "עופרת יצוקה" יצר מציאות חדשה שלא ניתן להתעלם ממנה. מציאות שלשני הצדדים ייקח זמן להסתגל אליה. בזמן הלחימה לא היה כל עיסוק אמיתי בהשלכותיו. כמה אמיצים הרימו ראשם וטענו את הטענות המתבקשות, אך היה זה זמן של "אחדות" ללא מקום רב להתבטאות. אופי המציאות מראה כי אין שום דרך להתחמק מיום המחר, הוא עלול להיות קרוב יותר או פחות אך לבסוף הוא מגיע ואין כל ברירה אלא להתמודד עמו.

הפגיעה שנעשתה בעזה בפני כל אמות מידה הינה הרסנית, אזרחים רבים איבדו את כל מה שמלכתחילה לא היה להם. רבים נהרגו ורבים יותר נשארו פגועים ופצועים כאשר כעת הם זקוקים לטיפול רפואי ממושך. זה ברור לחלוטין כי גם בצד הישראלי הפגיעה הייתה קשה והשיקום גם הוא יהיה ממושך, אך הבדלי המימדים הינם ברורים.

כעת עולה שאלה קשה מאוד: על מי נטל האחריות לכל אותם נפגעים? ומה תהיה ההתייחסות להשלכות הקשות שחייבים להתמודד עמן כעת? זו אינה שאלה פוליטית אלא שאלה אנושית. כיצד כל אדם מגיב למצב הקשה שנוצר כעת.

מדינת ישראל בהיותה מדינה מתקדמת ובעלת אמצעים רואה את עצמה כאחראית לכלל אזרחיה, היא חייבת להעניק את הטיפול ההולם ביותר שניתן להעניק לכל אלה שנפגעו בשבועות האחרונים. אך מה יהיה על הצד הפלסטינאי? גם כאן, התשובה חייבת להיות ברורה לגביי הצורך במתן עזרה עבור כל אותם אנשים וילדים שנפגעו. ישנה אחריות ישראלית להשלכות ולתוצאות שהתרחשו.

ביום שישי הקרוב יתקבצו מספר אמנים ואנשי תרבות בלבונטין 7 בתל אביב, למען העלאת מודעות למצב הפרובלמאטי שנוצר. לפיו, ישנם המונים מתושבי עזה שזקוקים לטיפול רפואי ממושך ואין ביכולתם שום פתרונות כלכלים או מדינים למען קבלתו.

את האירוע מארגנים קבוצת אנשים שלא רוצה להיחשף יותר מדי מאחר ומבחינתם באמת מדובר במחויבות מוסרית כלפי בני אדם ולא בהשמת עוד במה לדעות פוליטיות לכל צד שלא יהיה. המטרה היא לא לכמת סבל, אלא להבין ששני הצדדים, הישראלי והפלסטינאי שרויים במצב רע, אך לנוכח המציאות בצד העזתי אין להם כל יכולת להעניק טיפולים רפואיים ראויים.

מטרת הערב תהיה לגייס כספים בכדי לקנות ציוד רפואי לתושבי עזה ומארגני האירוע טוענים כי אין כאן רצון להעניק כספים ללא פיקוח, אלא המטרה היא באמת להעביר ציוד ממשי למען מתן טיפולים רפואיים באופן מיידי.

ישנו רצון ליצור שיח פתוח ולא דיבור קלישאתי, זהו ערב שירה ושיחה שמטרתו תהיה להעלות את המודעות למצב שנוצר לסדר היום, כאשר על כל אחד ואחת מאיתנו להבין את המשמעות המוסרית שנוצרה כעת. זאת לנוכח העובדה כי מימדי הפגיעה הקשה רק מתחילים להתברר. ישנה קריאה לכל אדם לצאת לרגע מהתבצרות דעותיו לכאן או לכאן ופשוט לקום ולעזור, לממש את התכונה האנושית הבסיסית ביותר ולעזור לאדם אחר במצוקה בה הוא נמצא.

האירוע יתקיים ביום שישי הקרוב, ה-23/01/09. בלבונטין 7 מהשעה 15:00 ועד 19:00. התרומה תנוע בין 50 ל-100 ₪ למען קניית ציוד רפואי.

 

האמנים שישתתפו באירוע הם: רונה קינן, רפי פרסקי, מירה עוואד ואחינועם ניני, סיסטאם עלי ועוד רבים, זהו אירוע פתוח ומבורך להצטרפות כל אדם ואדם.

תגובות

 • עופרת יצוקה

  נושא אכן חשוב אך מדוע אין שום התיחסות לזה שילדים בכל עוטף עזה שמונה שנים מרטיבים במיטות מתוך פחד? מדוע כאשר נרצחה חמוטל היא וילדה ועוברה בביטנה אף אחד לא צעק שהפלשתינאים רוצחים עוברים . רק כאשר זה קרה לפלשתינאים צעקו הישראלים רוצחים עוברים את מצינת שאנחנו מדינה עם אמצעים ומה קורה לכל מדינות ערב ומדינות הנפט ולא תמכו באחיהם ויתרה מזו הם לא מוכנים לומר בכל רם שאנחנו עשינו עבורם את המלאכה מדוע כל האומנים שמופיעים לא עושים את אותה מחווה עבור תושבי הדרום לעסקים שהתמוטטו בתים שנהרסו וילדים שצריכים טיפולים קל מאוד ליכתוב וקל מאוד לגייס כספים אם לכל האומנים המופיעים או לכל אלה שחושבים כך שילכו לעזה ויעזרו שם והמצב הפרובלמטי שנוצר כפי שאת מציינת לא נוצר כך סתם פשוט היגעו מים עד נפש ומה קורה לכל האמל"ח שהיה ועוד יגע ברור לחלוטין שבפעם הבאה הטים יגיעו גם לעוטף תל אביב מתי תשכילו ותבינו שהם לא רוצים אותנו בשום צורה ודרך מצפה לתשובה [בטלפון]

  זהבה כנען, 21-01-2009 10:10

 • אולי תתגייסו למען תושבי הדרום שסבלו וימשכו עוד לסבול כנראה(כשיש בשורותינו אזרחים כמוכם)????

  יפי נפש. אתם חיים בסרט , הבראנג'ה התל-אביבית. אם לא תתעוררו - אתם הבאים בתור.

  ל., 22-01-2009 22:08

 • 106? מקדמים את השמאלנים שהורסים את ארצנו או שפשוט האומנים היו אטומים מספיק כדי להתארגן למען האנשים הלא נכונים?

  למה לי פוליטיקה עכשיו?, 22-01-2009 22:11

 • זה לא להיות שמאלני

  זה להיות אנושי...

  יאנו, 24-01-2009 13:40