מגזין

מים מתוקים חודרים עמוק

הרכב הרוק הפסיכדלי הנשכח Sweetwater פעל לתקופה קצרה והופיע לצד גדולי האמנים של שנות ה- 60-70. גיל מטוס ממליץ ללגום את המשקה הטבעי

מאת גיל מטוס. 09-01-2009

תגיות: Sweetwater

מים מתוקים חודרים עמוק

 

מדהים לגלות בכל פעם מחדש כיצד ההיסטוריה פוסחת על אמנים קטנים, כאלה שלא זכו להיכנס להיכל התהילה של תודעת ההמונים ולא שרדו את הברירה הטבעית, למרות שאינם נופלים בהכרח מאמנים גדולים אחרים. גם ההרכב Sweetwater נופל תחת אותה הקטגוריה. הלהקה שנוסדה בלוס אנג'לס פעלה במשך תקופה קצרה מאוד בין השנים 1968-1971 בהן הוציאה שלושה אלבומים בלבד. יחד עם זאת, וודאי תופתעו לגלות שהיא הופיעה לצד גדולי האמנים של אותה התקופה כמו: "הדלתות", ג'ימי הנדריקס, "המי", פראנק זאפה, "ג'פרסון אירפליין", ג'ניס ג'ופלין, "גרייטפול דד" וזו רק הרשימה החלקית. אנקדוטה מעניינית נוספת היא שמדובר בהרכב ששובץ לפתוח את פסטיבל וודסטוק ב- 1969, למרות שבפועל היה החמישי לעלות לבמה.

Sweetwater מנגנים רוק פסיכדלי קלאסי עם השפעות של פולק, ג'אז ופיוז'ן שבדומה ל "האמהות והאבות", מהווה מעין חיבור מתוק בין הפופ העדין והתמים של תחילת שנות ה- 60 לפסיכדליה הכבדה יותר שהתפתחה בהמשך. אי אפשר שלא לעשות את ההשוואה הכל כך נדרשת להרכב "ג'פרסון אירפליין", הן במוסיקה והן בסגנון השירה של הסולנית Nancy Nevins, שמזכיר מאוד את זה של גרייס סליק.

ההרכב מנה לא פחות משבעה חברים שהוסיפו לחגיגה חליליי צד, צ'לו ותופי קונגו שתרמו להוויה הפסיכדלית ויצרו את האווירה הקסומה הזו שאנו משייכים לדור ילדי הפרחים, אותו Vibe שמכונה "הסאונד של שנות ה- 60" שכל כך מורגש במוסיקה שלהם. אלבומם הראשון Sweetwater שראה אור ב- 1968 הוא בהחלט חוליה חסרה במדף אלבומי הרוק הגדולים (או אם תרצו ב- Folder) של שנות ה- 60.

לאחר ההצלחה והביקורות המצוינות על אלבומם הראשון הם החלו לעבוד על האלבום השני Just for You שיועד להיות נקודת מפנה חשובה בקריירה של הלהקה. אולם ההקלטות שובשו והעניינים החלו להסתבך כיוון שנבינס, נפגעה בתאונת דרכים קשה על ידי נהג שיכור והייתה בתרדמת של שבוע. לאחר שהתעוררה גילתה שהיכולות הווקאליות שלה נפגעו בצורה קשה שלא אפשרה לה לחזור לשגרת הלהקה.

חברת התקליטים נתנה להם הזדמנות נוספת להוציא את אלבומם השלישי - Melon שזכה לביקורות טובות והיו מי שראו בו שילוב של "ג'פרסון אירפליין", "ג'טרו טאל" ו- "סנטנה", אולם ככל שחלף הזמן הפופולאריות שלהם ירדה ו- Sweetwater הבינו שהצלחתם תלויה בנבינס.

ב- 1971 החלום התנפץ והלהקה התפרקה. נבינס הוציאה אלבום סולו אחד ב- 1975 שלא נחל הצלחה. הזמן כהרגלו עשה את שלו ושחק את תודעת ההמונים, אם כי בשנות ה- 90 החלה התעוררות נוספת סביב הלהקה בעיקר בעקבות האיחוד של חברי ההרכב הנותרים בפסטיבל וודסטוק השני ב- 1994 ובזכות הסרט Sweetwater: A True Rock Story שסקר את סיפורה של הלהקה האבודה.

קשה לדלות מידע רב על הלהקה או להשיג את האלבום השני והשלישי שלהם (בקובץ Zip). אך אלבומם הראשון והטוב ביותר Sweetwater זכה לחיים חדשים בקרב בלוגרים נברנים רבים שחולשים על עולמות פסיכדליים ב- Web והוא נמצא ממש כאן במרחק הקלקלה. אז קחו שלוק מן המים הקדושים.

תגובות

  • גדול מטוס.....

    איזה כיף לשמוע פנינה כזאת.....

    הרלב, 10-01-2009 10:29

  • תודה רבה

    הורדתי והאלבום מדהים

    מיכל, 11-01-2009 01:12