מגזין

צועד בשוליים

אסף קפלן עושה לכם קצת סדר במה שיצא בביצה האלטרנטיבית הפסיכדלית והמתקדמת של ישראל 2008. מבחר המלצות מבית היוצר של "שחרזאדה"

מאת אסף קפלן. 07-01-2009

תגיות: Lemmus Lemmus, Tree, Solstice Coil, Teliof, zingale, הארנב הלבן, Ephrat, Eggroll, אריק חייט, Maqama

צועד בשוליים

מוסיקה יש בשפע ומכל הסוגים. בעידן הנוכחי, מלבד הקושי להוציא את המוץ מן התבן, גם הסבלנות לשבת ולשמוע אלבומים שלמים הולכת ומתכלה. הגיחות למועדוני ההופעות של להקות שאת שמן שמענו בדרך לא דרך מפה לאוזן ומשם למועדון, תוך כדי שאנחנו צפים בבריכה המקוונת עשויות להיות די מעייפות. וכל מאמץ וערנות של קהל המאזינים הרחב במה שמתרחש בביצת התרבות בכלל והמוסיקה בפרט ראוי להערכה.

השנה האחרונה הייתה מוצפת באלבומים ישראלים בכל סגנון שרק תחשבו עליו. האם זה טוב או לא? מהו כוח הקנייה? מהי עוצמתם של חברות התקליטים, או כושר שרידותן של הלייבלים הקטנים והעצמאיים? מהו נפח הקהל והשפעת המדיה על מוסיקה ותרבות הישראלית? כל אלו הן שאלות מצוינות שעליהן ניתן להתדיין ימים כלילות ונשאיר אותן לפעם אחרת.

אז מה בכל זאת היה לנו השנה בז'אנר הנ"ל? אותו ז'אנר שנמצא לעיתים בשול של השוליים בלי שפסים צהובים או נצנצים אדומים מחזירים ממנו אור שמגיע לכולם. האמת היא שהיה עמוס, אולי אפילו מוצף באלבומים רשמיים יותר או פחות שיצאו השנה, מספר הרכבים שהוציאו EP's, וסך הכול הייתה כאן תנובה יפה. מוסיקה שנעה בין רוק מתקדם לקטעים רועשים ומטאליסטים, ספוגה בהשפעות ארצישראליות, חוטאת לעיתים בהרמוניות ובכלים קלאסיים, מילים שחותכות בבשר, או כאלה שרק גורמות למחשבות. קטעים אינסטרומנטאליים קצרים וארוכים, הופעות ארוכות ומג'ומג'מות. ותחושה מספקת ואופטימית לקראת 2009. 

הסיכום הבא מקביל לסיכום שעשיתי בתוכניתי שחרזאדה

זינגלה - משנות ה-70 ועד הצד הבהיר

להקת "זינגלה" הוציאה בשנת 1977 את התקליט הראשון והמעולה Peace, שיצא בשנת 2002 בהוצאה מחודשת של האוזן השלישית. ברוח התקופה ההיא הם כתבו על גב התקליט "Soon the war is over on a star where music is playing", מספר שנים אחר כך הלהקה התפרקה. זינגלה כיום: אפרים ברק ואודי טמיר הודיעו ב-2007 על איחוד מחדש ויחד עם המתופף ברק בן צור הם הוציאו את התקליט The Bright Side, אותו ניתן לקנות בינתיים רק באינטרנט. באלבום ישנם קטעים אינסטרומנטאליים לצד שירים באנגלית. "זינגלה" :"אנחנו מרגישים שביצירתנו החדשה פרצנו דרך חדשה במוסיקה שמהותה "התקדמות לאין סוף" Progressus in Infinitu (ג'אנר חדש בפרוג) ואנחנו מקווים שתמשיכו להוות אכסניה למוסיקה של להקת "זינגלה"

Ephrat- מבאר שבע ועד לונדון

אלבום הבכורה של להקת "אפרת" - No One's Words. יצא בחברת התקליטים - InsideOut הגרמנית. הכיוון של סולן הלהקה - עומר אפרת הוא חו"ל וכך גם נעשה הפרויקט המיוחד הזה שספוג בהשפעות מטאל, רוק קלאסי ותיבול אתני. סטיבן וילסון מנהיג להקת "פורקיופיין טרי", סייע בשלב המיקס והמסטרינג של האלבום וכמו כן בהפקה המוסיקלית. אמנים נוספים שלקחו חלק בפרויקט הם מנהיג להקת "פיין אוף סלביישן", דניאל גילדנלואו, הזמרת Petronella Nettermalm, מלהקת Paatos וסולנה של להקת "אגרול" ליאור סקר.

 Solstice Coil-  מרשמים לאלבום שני

"סולסטיס קויל" הוציאו את תקליט הבכורה שלהם - Prescription for Paper Cuts, בהוצאה עצמית ב-2005 האלבום זכה לביקורות חיוביות בארץ ובעולם. כיום הלהקה נמצאת בדרך לאלבום שני וב- Ep החדש שלהם ממשיכים חברי הלהקה - שיר דויטש, עופר וישניא ושי ילין, עם הכיוון הרועש והאלטרנטיבי. טקסטים קודרים ונוקבים, עיבודים מוקפדים, משחק עם מבני השירים וחקירת צדדים וכיוונים חדשים במוסיקה.

Teliof- גלגלי עזר?

לשם "טליאוף" אין שום משמעות כך מעיד יובל אביגיא גיטריסט הלהקה, שהוקמה ב- 2006. הצטלבות הדרכים בה הכירו חברי הלהקה, מקרית או יד הגורל הניבה את תקליט הבכורה Is It?. אלבום צבעוני, הרמוני ומושקע עם טקסטים הומוריסטיים וקטעים אינסטרומנטאליים רבים. באלבום ישנם כלים מגוונים כגון: חליל צד, סקסופון, כינור, עוגב כנסייתי, כלי הקשה מגוונים ועוד. כל אלה לצד הדובדבן שבקצפת, קטע הנושא באלבום - It is! שאורכו יותר מ-20 דקות מצליחים להרים את טליאוף גבוה מאוד.

 

Eggroll-  דינוזאורים וסיפורי פיות

להקת "אגרול" נמצאת כבר הרבה שנים בשטח. ב- 2006 הם הוציאו את תקליט הבכורה שלהם  Fairytale יחד עם השייקס. ב-2007 הם חיממו בהופעה אקוסטית את להקת "ג'טרו טאל" בכל שלושת ההופעות שלהם בארץ, והם התחילו לעבוד על חומרים חדשים שאותם הם מבצעים בהופעות. ה- Ep החדש שלהם מכיל שישה שירים כמו No rules, open mind ו- Blame שיצא לו גם קליפ. נכון להיום ליאור סקר מתגורר בלונדון כך שלא כל כך ברור מתי הם ישלימו את התקליט השני, נקווה שזה יקרה בקרוב.

 

אריק חייט זיכרונו לברכה !

כשאני כותב מילים אלה עוברת בי תחושה עצובה והגוף מקבל צמרמורות. גם בזמן השידור הרגשתי את אותה תחושה עצובה. ביום שבת 27.12 המוסיקאי אריק חייט שם קץ לחייו, אריק חייט היה חבר בלהקות, "סימפוזיון", "סנהדרין" ו"קוביאשי פורצלן". ואחד מעמודי התווך בסצנת הרוק המתקדם בישראל. הוא הוציא שני אלבומי סולו אותם הוא נתן להורדה חינם. האלבום הראשון נקרא - Cooch . אלבומו השני- Doing Life יצא מספר ימים לפני ששלח יד בנפשו. מתוך הבלוג של אריק חייט:

I am a musician. Music is what I do, it is what I live for and what I care most about. So just keep in mind that I'm serious. Sometimes it feels like I'm not.

 אריק חייט נוח על משכבך בשלום יהי זכרך ברוך!

הספד מתוך הגלוג אטמי אוזניים

כתבה על אריק חייט מאתר עכבר העיר

Maqama- יצירה קצרה ועמוקה בשפת הקודש

להקת "מקאמה" הוקמה ב- 2006, על ידי האחים עידו ונועה לוויט. תקליט הבכורה הנושא את שם ההרכב, מכיל בתוכו הרמוניות קוליות, השפעות קלאסיות וארצישראליות ,קטעים אינסטרומנטאליים רבים, גיבוב מילים משעשע ורצועות קצרות עשירות ודחוסות בכל טוב. כל אלה מתפרשים על קצת פחות מ -40 דקות של מוסיקה מרתקת שפשוט כיף לשמוע.

Lemmus Lemmus -פנינה פסיכדלית

הלמוסים. יואל רון ואדי רון (אב ובנו) על הגיטרות והשירה ונועם רפפורט על הקלידים, יוצרים מוסיקה כבר שבע שנים. המוטו שלהם הוא-  "מינימום מגבלות ומקסימום חרות יצירתית". אלבומם הראשון - Chameleon Mood Swings, יצא ב-2004. האלבום השני - Lemmus Lemmus, מהול בסאונד פסיכדלי וינטג'י עשיר. מגוון הכלים הצבעוניים: טמבורה, סיטאר, חליל,טאבלה ומלוטרון שהיה שייך לפינק פלויד, נותנים תחושת ריחוף ולוקחים את המוח למסע ביקום אחר.

Tree- בעזרת הג'אם 

"טרי" הם: בן גולן (גיטרה ושירה), יאיר וורמוט (קלידים), נווה קורן (תופים), ודור קורן (בס). הם מנגנים כבר מספר שנים ופועלים בעיקר באזור עמק חפר. בשנה האחרונה הם מרבים להופיע והחלו לפרוץ קצת יותר להכרה. הסגנון המוזיקלי של "טרי" נע בין רוק'נרול, פסיכדליה בלוז וג'אז. והמוסיקה היא תרכובת של ג'אמים המשתלבים לחומרים מקוריים. כל הופעה של טרי היא חוויה בפני עצמה. יש להם Ep חדש דנדש שאורכו כ- 30 דקות המכיל קטעים מהופעות וקטע סטודיו אחד.

הארנב הלבן - בדרך לאלבום בכורה

"הארנב הלבן" הם: יובל אור (קלידים ושירה), ירון גילעד (גיטרות), יואב מירום (בס), גיל אידן (תופים). הארנבים הוקמו ב1995 על ידי האחים יובל אור וירון גילעד, בתחילת הדרך הם נקראו "חותמת הזהב". הארנבים עושים רוק מקורי בעברית והמוזיקה שהם יוצרים מושפעת מהרוק הקלאסי, והרוק מתקדם של שנות ה-70, בשילוב עיבודים של מוזיקה עכשווית. הטקסטים של "הארנב הלבן" אותם כותבים יובל ומאיה אור, הזויים בחלקם, הסאונד מצוין, וכל מה שנשאר זה לחכות לתקליט.

 מידע נוסף על הלהקות הנ"ל ועוד אינפרומציה ניתן למצוא באתר מתקדם.

תגובות

  • ובפרס לכתבת הסיכום הטובה ביותר לשנת 2008 הזוכה הוא...

    אסף קפלן!!! :))) "בעלות על מאגר של ידע, זהו אושר לא קטן" ~ סוקרטס

    עיקבית, 12-01-2009 21:26