מגזין

ראש בלטה

רגע אחרי שהשיקה תערוכת צילום ורגע לפני שתעלה לבמה עם להקתה Githead, אודי ניב תפס את מלכה שפיגל לשיחה קצרה

מאת אודי ניב. 18-12-2008

תגיות: אודי ניב, ראיון, מלכה שפיגל, Githead

ראש בלטה

מלכה שפיגל, אמנית רב תחומית, הגיעה לביקור נוסף בישראל, הפעם יחד עם ההרכב הנוכחי שלה, Githead. את שפיגל רובנו מכירים כבסיסטית להקת "מינימל קומפק" האגדית, שערכה לפני מספר חודשים איחוד נוסף שכלל ארבע הופעות.

מלבד שפיגל, Githead כוללת בתוכה גם את בעלה, מפיק וחבר להקת wire, קולין ניומן, את המתופף מקס פרנקן, שהיה אף הוא חבר בלהקת "מינימל קומפקט" ואת המוזיקאי רובין רמבו (סקאנר). Githead הגיעו להופעה אחת ויחידה בארץ, את ההופעה יחמם עמית ארז, שגם חימם את "מינימל קומפקט" בהופעותיהם האחרונות.

פרט להופעתה של הלהקה, נפתחה השבוע תערוכת צילומים של שפיגל בנושא תל אביב, המוצגת במועדון האברקסס. רגע לפני ההופעה ורגע אחרי השקת התערוכה, תפסנו את המלכה לשיחה: 

מלכה שפיגל, ברוכה השבה לישראל. מה שלומך?טוב תודה. כיף לי להיות פה שוב. מבחינתי, לבוא לבקר כמה שיותר.

את עדיין מרגישה פה בבית?

זו שאלה טובה כי האמת היא, שבאיזשהו מקום אני מרגישה פה יותר בבית מאשר בלונדון. למרות שאני רואה את הדברים גם קצת מזווית אחרת, זה גם מוכר וגם חדש באותו הזמן, מה שהופך את החוויה לעוד יותר מהנה. כל פעם דברים מעט משתנים אבל הכי חשוב שהאוויר נשאר אותו אוויר. מצד שני, אני גרה שם עם המשפחה שלי והפינה שלי שם, אז אי אפשר להגדיר את ישראל כבית. 

בביקור האחרון שלך בישראל זכינו אחרי שנים רבות לאיחוד של מינימל קומפקט. איך הייתה ההרגשה להתאחד שוב אחרי כמה שנים טובות?היה באמת מדהים כמו שרק בארץ יכול להיות. יש משהו בישראליות שהוא מאוד מיוחד. יש משהו בחמימות הזו של הקהל הישראלי שלא ניתן למצוא אצל קהל אחר.

שמעתי ש"גיטהד" הייתה אמורה להיות בעצם הופעה חד פעמית.נכון. קולין, רובין ואני ניגנו יחד לקראת הופעה חד פעמית, לכבוד עשור ללייבל שלנו - Swim. היה לנו כיף, הייתה בנינו כימיה ונשארו כלהקה. אחר כך גם מקס הצטרף ומאז אנחנו ביחד.

איך הולך גיטהד בגולה? הולך טוב, למרות שכולנו מוכרים מהרכבים שונים אנחנו מתחילים למעשה כלהקה חדשה, על כל מה שמשתמע כך; מוציאים תקליטים ויוצאים לסיבובי הופעות בשביל לקדם את עצמנו.

האם זה חלק מהסיבות לכך שאלבומכם השני - Art Pop, שונה מאוד באווירה ובסאונד מקודמו?בוודאי. אנחנו מנסים להתקדם ולהתפתח כל הזמן. אנחנו כבר עובדים על האלבום הבא, שגם הוא יהיה שונה בסאונד ובאווירה. אני לא רוצה להגיד יותר מדי כי אנחנו עדיין בשלבי עבודה, אבל ישנה הרגשה שהוא נשמע דינאמי וחי יותר כמו בהופעה, אבל זה בשלבים ראשוניים ויש עוד הרבה עבודה. בסך הכול קשה לי לדבר על מוסיקה, תמיד עדיף לשמוע ולשפוט. אבל בארץ Art Pop יצא רק עכשיו כך שיש לנו קצת זמן.

לא מזמן הלך לעולמו הקטור זאזו, אחד ממפיקי האלקטרוני הגדולים של האייטיז ותחילת הניינטיז, איתו שיתפת פעולה באלבום שהוקדש לשירים של המשורר הצרפתי רמבו. איך את מסכמת את שיתוף הפעולה שלכם?האמת היא שאני לא מכירה אותו אישית כל כך טוב. נפגשו כמה פעמים בחברת התקליטים, הוא רצה שאני אקליט קטע בשביל האלבום שהזכרת. אני הקלטתי קטע של דיבור יותר משירה, ששולב יחד עם השירה של שב חאלד. אבל הקלטנו את זה בנפרד. הוא באמת היה מוסיקאי מוכשר, אבל לעצרי לא הכרתי אותו מספיק טוב.

מעבר למוסיקאית את גם ידועה באהבה שלך לצילום. השבוע נפתחה תערוכת צילומים שלך, שעוסקת בתל אביב. ספרי לנו קצת על התערוכה.התערוכה נפתחה ביום שבת ותוצג במשך חודשיים-שלושה באברקסס. היא צולמה במשך הביקורים שלי בתל אביב בשנים האחרונות. אני מוצאת בעיר הזו השראה; האור, המתרחש ואיך שזה נראה. למרות שיש לי תמיד מצלמה בתיק ואני מצלמת בכל מקום בו אני נמצאת בעולם, הנושא הפעם יהיה תל אביב.

למרות ש "ראש בלטה", אלבום הסולו הראשון שלך, הצליח באופן יחסי ואף זכה בהוצאה מחודשת של "האוזן השלישית". מאז, הוצאת רק עוד אלבום סולו אחד לפני כעשור.מאמצע שנות התשעים הייתי מעורבת יותר בניהול הלייבל ועשינו בעיקר מוסיקה אלקטרונית, שלא כל כך הלכה עם עבודת הסולו שלי. מאז, אני בלהקה וכיף לי להיות בלהקה. מצד שני, לכל אחד מאיתנו יש תמיד את החומרים האישיים שלו, ואני בטוחה שבשלב מסוים משהו יקרה ויום אחד יצא תקליט נוסף. אני שמחה שאנשים אוהבים את האלבום. הוא הוקלט באולפן ביתי ויש בו השפעות חזקות מהילדות שלי, מהמקום ממנו אני באה וגם מבחוץ, מאיפה שאני באה. נוסף לכך, נסענו לרוטרדם, לעבוד עם מפיק בשם מייקי ,שהתגורר תקופה בארץ ועבד עם להקות כמו "טוקסידומון" ו"מינימיל קומפקט".

מה מצפה לנו בהופעהננגן תערובת של שירים מכל האלבומים, כולל שירים חדשים שעוד לא נוגנו מעולם בהופעה. אולי ננגן גם איזה משהו מ"ראש בלטה".

Githead בהופעה, 18.12.08, יום חמישי ב- 22:00. מועדון הברזילי, רחוב הרכב 13, תל אביב

תגובות