מגזין

חבורה של ליצנים

חברת הנסיעות של "חבורת אטומיק" תיקח אתכם למחוזות רחוקים. ירון זהבי הצטרף לקרקס

מאת אסף פרידמן. 17-12-2008

תגיות: חבורת אטומיק

חבורה של ליצנים

הופעה בבארבי היא חוייה מאוד מעורבת. מצד אחד, אין הרבה מועדוני הופעות המארחים הופעות בסדר גודל בינוני וקטן שמסוגלים לספק מפרט טכני עשיר ותפאורה כמו בבארבי. אין גם לשכוח למועדון החבוט את זכותו ארוכת השנים של פעילות תרבותית ואומנותית. אבל בשנים האחרונות נדמה שחלה קצת שחיקה במקום. היחס הלא כל כך נעים לו אתה זוכה מעובדי המקום ביותר מדי מקרים קצת ממאיס את הביקור שם. הנטייה של המקום לכפות עליך הזמנת מינימום בהופעות מסוימות (מבלי לידע אותך בכניסה ולאחר שרכשת כרטיס) ומעל הכול האיחורים. נכון שלמעט מקונצרטים בהיכל התרבות אין הופעות שמתחילות בזמן. אבל נדמה שהבארבי הצליחו למתוח גם את זה לגבולות חדשים. באמת שאין שום סיבה להתחיל הופעה באיחור של שעה ורבע במוצאי שבת נינוחים. חבל.

המזל הגדול הוא שאחרי כל התסכול עלתה לבמה "חבורת אטומיק" ששטפה ממני את כל המירורים. החברה האלה, אם לומר בשתי מילים, הם פשוט חמודים. החספוס העירוני, המציאות הדוקרת והציניות שהפכה מנת חלקי גורמים לי להימנע בכל מחיר מסוג ההופעות הרכות והמלטפות. למזלי העדר ידע מוקדם הפגיש אותי עם מדעני הגרעין הללו.

מדובר באסקפיזם מזוקק. האווירה והתחושות הם הכול רק לא תל אביב, 2008. אז מה כן? או יותר נכון מה לא? בתי קפה בפריז, פיורדים איריים, המערב התיכון האמריקאי, מילונגה בבואנוס איירס ושיירות קרקס באשר הן שם. אלו חלק משלל הדימויים שצפים לך בראש בהופעה של אטומיק.

כבר מהפתיחה ברור לך שמשהו אחר קורה פה. חמישה ליצנים עולים לבמה או לפחות כך הם לבושים. הלצים  העצובים, שמחים, נוגים הללו הם ירון פישמן בגיטרה, שירה ויוקליילה, טום קלנר שמנגנת יפה יפה על צ'לו, ניב הרמטי במלודיקה, גיטרה וחליל, אמלי בנט עלה כינור ומרב מירון על הקונטרה בס. בנוסף עלו על הבמה אורחים מזדמנים שתרמו בקלרינט, גיטרה שירה וקטעי משחק השזורים לאורך המופע. כבר מבחירת הכלים ניתן להבין את הייחוד של ההרכב הזה. הקצב הוא הקצב שלהם. ללא מתופף כאשר הקונטרה בס והרגליים הם האחראים הבלעדיים על הביט.

המופע במוצ"ש האחרון היה לרגל צאת אלבומם השני של "חבורת אטומיק" העונה לשם "12 שירים מאוירים ומבוארים", הכולל, כמו ההופעה קטעים מקוריים של החבורה בתוספת קאבר ל"עץ הכוכבים" של חווה אלברשטיין. את ההופעה גם סיים קאבר מתורגם לשיר "הבורגנים" של ז'אק ברל. אם עוד היו בי יסודות של אמביוולנטיות כלפי החבורה, הרי שהם הוסרו למשמע ולמראה הביצוע היפה לשיר הזה.

אם בכוונתכם ליהנות מהמופע הזה בעתיד חשוב שתבואו מוכנים. תהיו רגועים ונינוחים. אולי תצטיידו בדרכון שלכם כדי להיכנס לאווירת הניכר. בימים כאלו, בהם כולם מספרים לנו על מיתון (למרות שהמינוס שלי בבנק זהה לזה של תקופת הפריחה הכלכלית ולא שמתי לב שהשכר דירה שלי הוזל), תנו ל"חבורת אטומיק" לקחת אתכם לטיול קטן ונעים בחו"ל.

תגובות

  • הייתי ואני מגבה כל מילה, כל אחת חצובה ביוקללי!

    אורי אשי, 19-12-2008 03:33

  • נשמע טוב

    שיר, 19-12-2008 03:49