מגזין

מונית הקסם

"אלטנויבנד" מציגים מופע שכולו מסע הזוי בזמן, מברלין של שנות השלושים ועד רמת גן של שנות האלפיים. אודי ניב תפס מונית

מאת אודי ניב. 16-12-2008

תגיות: אודי ניב, אלטנוילנד

מונית הקסם

עם השיח הגועש על המיתון הכלכלי-עולמי שעשוי לבוא עלינו לרעה, נראה כי הויכוח המיושן בסוגיית גורל המוסיקה בעידן האינטרנטי חוזר להיות עדכני מתמיד לכל הצדדים המשתתפים; מאמנים מוכרים ומזוהים עם הנושא כמו NIN שכבר הודיע שהוא מבטל את הפרויקט החינמי הבא שלו, דרך סגירת מועדון ההופעות "בלום בר" ועד האזרח הקטן, חובב המוסיקה הממוצע שצריך להגביל את כיסו.

כיאה לשנות האלפיים, הרומן המיוחד שלי עם "אלטנויבנד" החל באינטרנט (ולמעשה בזכותו) ועל כן מקבל זווית נחמדה; בפעם הראשונה שנכנסתי לעמוד האמן שלהם במייספייס, עדיין היו להם פחות מעשרים צפיות. המספרים הקטנים לכל הדעות, כיוונו לעובדה שמדובר בלהקה חדשה. (ותאמינו לי, אפילו לאמנים גרועים ממש יש מספר גבוהה יותר של כניסות).

השיר הראשון, Running Person, תפס אותי כבר בשמיעה ראשונה והחלטתי ליצור איתם קשר בכדי להשיג חומרים לצורך השמעה בתחנה. אז, הוא עוד היה צריך להכין עותק מיוחד לצורך כך. היום, כארבעה חודשים אחרי אותה הודעה וירטואלית, ורגע אחרי הופעה שנייה שלהם בפחות מחודשיים בלבונטין, פגשתי לראשונה את ניר ליכטיג, האדם שעומד מאחורי השירים והרעיון של ההרכב

"אלטנויבנד" נוסדה בשנת 2007. אל ליכטיג הצטרפו באותה העת הצטרפו המוסיקאים לירון משולם ואיתמר אשפר. לאחר שמשולם המשיכה לקריירת סולו, התחלף הרכב הנגנים של ליכטיג כולו; את עמדת התופים תפס אושיק ניזרי (בוסר), שגם אחראי על ההפקה המוסיקלית ובעמדת הגיטרה אוחז מאז יניב איצקוביץ'.

"אחרי כל זה איך הגלגל יכול לחזור אחורה? / הכול נראה מוזר,תלוש ומסוכן.

מאה שנה הצטמצמו להחלטה של רגע / דורות שלמים ואלף מוניות זמן."

המופע "מונית הזמן" מתאר מציאות על ציר הזמן בחיי אדם, משפחה וחברה ובו גם מסע אל מקומות שמהווים צמתים חשובים. ההתרחשות במופע מדמה נסיעה במונית שהופכת להיות מעין בועה על זמנית כשהשירים הם מחשבותיו של אדם בזמן הנסיעה. הנסיעה הזו יכולה להפוך להרת גורל מבחינתו של האדם כשכל שיר מתאר הזדמנות נדירה לשינוי. כך למשל שיר הנושא "מונית הזמן" עוסק ברגע ספציפי בו זוג בתחילת דרכו מבין שבמעשיו הוא קובע כיצד יראו שלושים השנים הבאות ו"שיר שכונה" מתאר אדם שמביט כיצד האוטובוס שאמור לקחת אותו לעבודה חולף על פניו ומבין שחייו צריכים להשתנות.

הנהג מפעיל מונה ואנחנו יוצאים לדרך. כסאות ישיבה מסודרים בסדר אחיד וצפוף, מרוכזים בדיוק באמצע, בקרוב לקדמת הבמה. עליהם יושבים אנשים חבוקי ידיים, שממוצע הגילאים שלהם עולה על 40, בארשת פנים רצינית וקשובה. לא בדיוק מופע רוק ממוצע, אלא שזה לא הפך אותו לפחות מעניין. באופן אירוני, החלק המפתיע, היה לראות כיצד גם אותם נוכחים, שייתכן וחלקם לקה בהלם תרבות כשנפגש עם הלבונטין, ידעו להעריך קטע נגינה חזק ומתפרץ, גם אם הדיסטורשיין הצורם של הגיטרה חלחל לאוזניהם והתופים הלמו בראשם. אחרי הכול, הסיום הרועש של השיר הטרי ביותר שלהם, "אם היה לך", היה הפעם הראשונה שהקהל הפנים שאת שביעות הרצון על השירות משלמים במחיאות כפיים סוערות ולא בתשר ביציאה. ובכלל, נראה שזו הייתה נקודה המפנה של ההופעה שקיבלה מאותו הרגע התייחסות אחרת מצד הנוכחים שעד לאותה העת היו שקועים בלראות את מכריהם על הבמה ומאותה הרגע היו עסוקים בהופעה ובמוסיקה עצמה.

למזלם של הנוכחים, המופע היה ברובו שקט והמוסיקה הייתה נעימה וקליטה. ליכטיג דילג בין הקלידים והאקוסטית במהלך ההופעה, דבר שגרם לי להרגיש מעט בחסרונו של הכלי הקודם, במיוחד כשליכטיג עזב הקלידים שנראה שהוא כל כך מחובר אליהם (לו רק יכול היה לשכפל עצמו). איצקוביץ השתמש בלא מעט אפקטים בכדי ליצור סאונד נפוח ומלא לצלילי הרקע שהפיק מהגיטרה וניזרי, שטיפל בקצב, היה אחראי גם על הלפטופ שהשמיע במהלך כל ההופעה רחשי רחוב ותנועה.

הנהג מכריז על התחנה האחרונה. אלטנויבד מסיימים את המופע עם "ואולי", שירה של רחל, שאחריו חוזרים לעוד הדרן של שיר אחד, Running Person. המסע הקצר וההזוי שלהם מגיע לקיצו. אבל קצת כמו תחנה מרכזית, נראה שהתחנה הסופית היא גם התחנה הראשונה במסע הארוך שלכם.

נסיעה טובה

תגובות

 • הייתי ונהניתי, ועכשיו אני גם ממליץ.

  כיף לראות הופעה שופעת בשירים כנים ולא מתחנפים. היה שילוב מצויין בין בשלות של מבצעים וגישה נסיונית. בוסריות קלה שהורגשה בחלק מהחומרים רק הוסיפה לטעם הטוב. הכי טוב אל-דנטה. לכו לראות. שלא תבכו לי אחר כך שהפסדתם את ההתחלה.

  הרצוג, 17-12-2008 04:03

 • מעולה

  היתי בהופעה והיה מצוין מומלץ...

  אלי נחום;, 17-12-2008 09:17

 • הופעה מחשמלת

  הופעה מדהימה! העיפה למקום אחר. אין כמו לראות להקות ענקיות בתחילת הדרך. מתי התקליט?

  אבי גולדנברג, 17-12-2008 18:55

 • מונית הזמן

  שירים יפים אחד אחד למרות התחכום בחלק גדול מן השירים הם קלים לעיכול לכו לראות

  יותם, 17-12-2008 18:55

 • הופעה מעולה

  נכחתי בהופעה של "אלטנויבנד" בלבונטין ואני רוצה לומר לכם שנהנתי מכל רגע. החברים שהבאתי איתי רצו לשמוע עוד ועוד והתפלאו איך ההרכב הזה עדיין לא פרץ. החומרים מצוינים, ההגשה מרגשת! לא נופל מאמנים מוכרים בארץ שזוכים לתהילה. ממליץ בחום להגיע להופעה הקרובה בחודש ינואר (תעקבו אחר הפרסומים במייספייס) ותיווכחו בעצמכם. לעמוד המייספייס של אלטנויבנד: http://www.myspace.com/altneuband

  מעריץ נלהב של ההרכב, 17-12-2008 19:48

 • מוסיקה עם תוכן

  מומלץ ביותר. מוסיקה טובה עם תוכן אינטלגנטי ונוגע ללב. לא תתאכזבו.

  יעל, 17-12-2008 20:52

 • RzAJEZpoKyObOXQDf

  A good many vaulables you've given me.

  Elmira, 04-10-2011 01:53