מגזין

נוד ישראלי

שמונה אנשים, אקורדיון, שופר ושמחה רבה. גיא כהן תפס את חברי ההרכב "נ.ו.ד" לשיחה קצרה

מאת גיא כהן. 12-12-2008

תגיות: ראיון, NOD

נוד ישראלי

אם תנסו לשאול בסצנת ההיפהופ הישראלי מתי יוצא האלבום של אמ.סי כלשהו, סביר להניח שתקבלו תשובה כמו: "עוד שבועיים". הסיבה לביטוי הזה טמונה בתחילת העשור, כאשר קהילת הראפ חיכתה לאלבום הבכורה של סאבלימינל ובמשך שנה, כל שבוע מישהו מטעמו סיפר שהנה זה קורה ובעוד שבועיים האלבום יצא. אומנם מאז חלפו המון שנים, אך עדיין צריך לחכות הרבה זמן עד שיוצא אלבום. לרוב עד שיוצא אלבום, הזמר או אנשים מטעמו דואגים לשחרר סינגלים וליצור ציפיה לפלסטיק. כך התנהלו הדברים עד כה. אך השבוע, שמעתי פתאום שיש להקת היפהופ שאני לא מכיר ולא רק שלא שמעתי עליה, מסתבר שיש לה גם אלבום.

N.O.D - Niggers of Detroit הוציאו אלבום בכורה בשם "חיים משוגעים" (הניתן להורדה חינם). האלבום עוקב אחרי חיים של אדם בישראל והשירים עוסקים בשלבי החיים כשכל רצועה מתארת שלב אחר. מהברית מילה - בר מצווה - חתונה - גירושין ועד המוות. באלבום משולבים הרבה קטעים הומוריסטים ו"נ.ו.ד" אף מגדירים את המוזיקה שלהם כ"ראפרודיה", אך בין שיר על החבר הדימיוני ("מיסטר תעלול") לבין שיר על הבחירה הקשה בין ערבית לצרפתית בחטיבה ("שפה שנייה") ניתן למצוא גם טקטסים יותר בועטים כמו בשיר על תקופת הצבא: "הם עוברים לי במחסום כמו עכברי מעבדה, אם אין לי מצב רוח- הם לא ילכו לעבודה... תקבלו גם קת לעין, כי ת'אכלס מי ידע...("צבא").                                                                                                   

"נ.ו.ד" הוא הרכב של זוג חברים מאיזור רחובות, כשלאט לאט הצטרפו אליהם עוד חברים, והיום הלהקה מונה שמונה אנשים ואקורדיון אחד. על המיקרופון נמצאים  יוסף סירטיש, ג'ימבו ג'יי, אם.סי ג'אפר וויקטור נודים, באקורדיון ובגיטרות ויקטור יא-גמיש, על הבונוגוס נלסון, ואיציק פצצתי על  הביט בוקס, התקליטים וההפקה המוזיקלית . תפסתי את חברי ההרכב לכמה לראיון קצר.

מאיפה הגיע השם?

השם N.O.D - Niggers of Detroit מגיע מאיציק פצצתי, שבצעירותו חיי כמה שנים בדטריוט, ומאוד אהב היפהופ. בעברית זה תופס את האוזן אבל מתקשר לכיוון היותר הנמוך וגורם להרבה אנשים לתהות על קנקנו. יש לו פירוש נוסף, אין עוד אי - No Other Island. זה שם שרץ איתנו מגיל 15 והוא דבוק ללהקה.

איך הגחתם משום מקום עם אלבום מוכן ואף אחד לא שמע על זה?

אף אחד לא שמע עלינו בגלל שלא רצינו להוציא את האלבום מבלי שתהיה לנו את האפשרות להוציא אותו על במה, ורק אחרי שעלינו על הקונספט הפצנו את הבשורה. 

אז איך מעבירים דבר כזה לבמה?

פצצתי המפיק עבד על זה הרבה זמן, עד שהוא הצליח להעביר את המיקסים ואת כל הרצועות מהאולפן למשהו שישמע כמו הדיסק על במה. לפני זה היינו עושים הופעות אקוסטיות שזה היה סבבה, אבל לא משהו ששווה להזיז את התחת בשבילו - יותר לבתי קפה. עכשיו זה הדבר האמיתי. 

למה אתם לא מפיצים את האלבום בצורה מסודרת?

אנחנו עכשיו מנסים להשתפר בהופעות ולהגיע לקהל. אחרי שיהיה לנו קהל ותיהיה דרישה לאלבום, נחשוב מה לעשות עם זה. האלבום נמצא אצלנו כבר הרבה זמן ואנחנו מאוד אוהבים אותו, אבל מה שיותר חשוב לנו הן ההופעות. ההופעה בסאבליים ביום שישי היא בסך הכל ה-12 בסיבוב הופעות הנוכחי, וחשוב לנו להריץ את ההופעה הזו ולהשתפשף איתה.

מאיפה הגיע הרעיון לקונספט של האלבום?

הרעיון הגיע מכמה שירים שהיו לנו, כשיום אחד, שמנו לב שהם עוסקים בתקופות בחיים והתחלנו לאסוף עוד שירים בנושא עד שסגרנו את האלבום. ביום שישי ההופעה תהיה כמו הדיסק, עם כל מיני חידושים - שופר ואקורדיון ובכלל תיהיה חגיגה על הבמה.

12.12 - N.O.D - ראפואטיקה וראפארודיה. סאבליים. 21:30

תגובות

 • ואוו

  היתה הופעה בת זונה להקה אדירה

  מעריץ, 13-12-2008 22:08

 • N.O.D

  I was at the show last night and I thought it was magnificent. The beats were on Que. and the singing real shock me up. keep on keeping on. C.

  Charles brown, 14-12-2008 00:35

 • ההופעה הייתה אדירה!

  גם אני הייתי בהופעה ביום שישי, קיבלתי כרטיס ברדיו - היה אדיר!!!

  רחל ברכה, 14-12-2008 23:15

 • ההופעה

  the bigidi smith! besthepickEnderS!

  moni Shikly, 15-12-2008 00:18

 • sublime

  היה ענק!!!!

  נודית, 15-12-2008 10:11

 • אחלה הופעה אחלה סאונד אחלה וייב

  תצטרכו לחזור לבמה בסאבליים אבל הפעם עם החוטיני והגברה לשופר

  מיקה, 16-12-2008 00:21