מגזין

עוף ברודווי

ציניות, בנאליות ואפס "אילתוריזציה". דן בסמן מסרב לקחת חלק בקונצנזוס סביב הופעתו של מארק רונסון בארץ

מאת דן בסמן. 08-12-2008

תגיות: Mark Ronson

עוף ברודווי

לפני כמה ימים הייתי ממש נרגש, היה ממש כיף לדעת שאמן שנמצא בשיא הקריירה המוסיקלית שלו מגיע לארץ. לא עוד חבורה של זקנים ששרה פאנק, לא עוד בובה חיוורת על חוטים שמביאה לפארק הירקון 50 אלף איש לתצוגת על של בנאליות. לא עוד המראה המחריד של משפחות שלמות יחד במופע "רוק".

הפעם היה מדובר בדבר האמיתי, משהו שקורה כאן ועכשיו, בכל רגע נתון שתפתחו "אם טי וי" תראו את פרצופו המחייך של מארק רונסון או של אחת מכוכבות הפופ שהוא יצר מרצדות על גבי המסך. ללא ספק סיפור הצלחה אמיתי. באמת שאני אוהב את המוסיקה שרונסון מפיק ובכלל את כל מה שהוא עשה לעולם הפופ, אני גם מאוד מעריך את הכישרון שלו ואת הסכמתו לבוא ולהופיע בשיא הקריירה במקום אזוטרי כמו מדינת ישראל.

אני חייב לציין שההופעה שעליה אפרט בהמשך, הייתה הפעם הראשונה שראיתי פה מופע שמופק כמו שצריך. אני שנמנתי עם קבוצת הספקנים שחששה שמטעמי חסכון של ההפקה רונסון בטח יופיע עם זמרת ליווי בינונית ועוד איזה בחור עם סקסופון, הופתעתי לגלות שאכן הזאפה טרחו להביא את כל ההרכב שאיתו מופיע מארק רונסון ברחבי הגלובוס. מדובר בהמון אמנים כיוון שכמעט כל שיר במהלך המופע מבוצע על ידי אמן אחר. מיותר לציין שמדובר במבצעים שאולי עוד טיפה אנונימיים היום, אך כנראה שחלק ניכר מהם יהיה הדבר הבא בז'אנר המוסיקלי אליו הוא משתייך.

עד כאן החלק של המחמאות, שבאמת מגיעות לכל מי שעסק בהפקה ובארגון של ההופעה הביזארית. אולי אני לא רגיל להופעות של אמני פופ, יכול להיות שהיה קשה לי עם אווירת בית הקפה ללא עישון ששררה במועדון הזאפה, אבל ההופעה הנחמדה של מארק רונסון הייתה רחוקה מלהעיף אותי, לפחות כמו ש"דפש מוד" רחוקים מלעניין אותי.

אם הייתי בן 13 אולי הייתי נהנה מהמופע המצועצע, יכול להיות שאפילו הייתי מאמין למארק רונסון כשהוא צעק כל דקה לקהל היבש והעייף בזאפה, אתם ה-Fucking קהל הכי טוב שראיתי בחיים שלי. מי יודע, אולי גם הייתי נרגש מהמחווה המאולתרת שהוא עשה ל"גאנס אנד רוסס" ואפילו מהליכת הירח שהוא שלף מהאצבע.

את כל אחת מהפעולות שצוינו הוא עשה בכל שלושת ההופעות שלו וגם במיליון האחרות שערך בכל חור אחר בעולם. מפחיד היה לראות עד כמה חד פעמי כל אחד מ"האלתורים" נראה והרגיש. וזה בדיוק מה שצרם לי בהופעה, התכנות. שום אלתור, שום כניסה לאיזה ג'אם מוסיקלי סוחף עם 14 הנגנים שליוו אותו ובטח שום רגש אמיתי שיצא מהבמה.

מישהו אמר לי שההופעה הזו הייתה כמו בברודווי, חיוכים מזויפים, חליפות מאובקות והכי נורא אפס "אילתוריזציה", מונח שתבעתי זה עתה. מה שהדהים אותי יותר מכל, הוא עשרות האנשים שיצאו מההופעה במלמולים שזו הייתה ההופעה הכי טובה שהם ראו בחיים שלהם.

לכל אותם אנשים אני חייב לומר שבהופעה טובה וסוחפת באמת, הסולן לא צריך לבקש כל שנייה מהקהל למחוא כפיים בקצב המוסיקה, הוא גם לא צריך לבקש ממנו שיקפוץ וישיר את המילים כאשר הוא מתחיל לנגן והוא בטח שלא צריך להגיד לקהל: תרימו ידיים אני הולך לקפוץ עליכם. בהופעה אמיתית כל הדברים האלה מתקיימים לבד, בלי שום תכנון וכחלק מהדינאמיקה והאנרגיות המטורפות שהמוסיקה והכריזמה של הלהקה יוצרות. מהופעה טובה באמת יוצאים אילמים ונרגשים ולא נפעמים מהביצועים המדויקים. מוזיקה היא לא תחרות התעמלות אומנותית.

מה שצרם לי מכל הוא שלרגע באמת האמנתי לרונסון כששמעתי אותו משתפך על הקהל המעפן שמילא את הזאפה. הבחור כנראה עלה על השיטה, מדובר ללא ספק בשלב האחרון של הפיכת המוסיקה למוצר, אתה לוקח את הבנאליות והציניות לכזו נקודת קיצון שבה התוצר כבר נראה אמיתי לגמרי.

אני לא רוצה לחשוב איך "רדיוהד" היו מגיבים אם הם היו נתקלים בנמושה שביצעה את הביצוע האיום ל- Just. כבר שנים "שרדיוהד" עצמם לא מבצעים אותו בהופעות מכיוון שהם נרדמים במהלך הביצוע. הביצוע של רונסון וחבריו לקטע היה הדבר הכי משעמם ובנאלי, שלא לדבר על העיבוד הכי חסר רגש ששמעתי ליצירת המופת הנושנה הזו.

ת'ום יורק אמר פעם שציניות היא בית קברות לרגשות. ביום רביעי ראיתי את הקבר הטרי של עולם המוסיקה, ממש באותו בית קברות. זו הייתה הלוויה ממש מוזרה, כולם היו נראים נורא שמחים.

תגובות

 • כתבה לעניין

  יואב, 09-12-2008 18:49

 • כל הכבוד למי שיוצא נגד העדר

  אלחס, 10-12-2008 01:46

 • ביקורת שמריחה ממרמור יתר..

  הבעיה היא אצלך, לא אצל מארק. הייתה הופעה גדולה.

  טיילר, 10-12-2008 06:28

 • כתבה ענקית

  אני בכלל לא מבין מה ההתלהבות סביב הרונסון. באלבום של ווינהאוס זה עוד היה מקורי (בעיקר בזכות הצבעוניות של הווינהאוס), באלבום סולו השתעממתי. חוץ מזה הבנתי שבאלבום ה"קטע" היה שכוכבים כמו לילי אלן ורובי וויליאמס השתתפו. בלעדיהם זה לא קצת כמו הופעה של להקה ללא סולן? (אם כל הכבוד למפיק..)

  גורלי, 10-12-2008 06:36

 • אחלה, אתה גורם לי להרגיש טוב עם עצמי שלא הייתי

  אם אתה יכול לרשום גם ביקורת על אריקה באדו ורוג'ר ווטרס , אני מאוד אשמח

  גיאכו, 11-12-2008 21:23

 • וואלאכ - הייתי בהופעה - כל מילה בסלע

  קוד, 14-12-2008 04:11

 • חחח שתוק-->הייתי והיה טובבב!!!

  לא יודעת מה איתך אבל אני הייתי שורה ראשונה באמצע וכל פעם שמישהו התקופף לקהל או הושיט יד זה היה לכיון שלי :) והיו הרבה צעקות מהקהל אני לא שמעתי את עצמי בכלל אז אתה בטח הייתה מאחורה ולא עשיתה כלום אבל כל שאר הקהל נהנה...אני אפילו קיבלתי את המקל של המתופף ותמונה עם מארק אלכס והמתופף אז אל תוציא את המרמור שלך על זה שאתה בן 30 ולא נהנה מהחיים !!!!( חחח אל תיקח את זה אישי)

  ענבר, 14-12-2008 07:20