מגזין

טובות השתיים מן האחת

אסף קפלן לא התפשר ופקד את שתי הופעותיו של פיטר האמיל, סולנה של Van Der Graaf Generator, שהגיע אלינו למופע אינטימי

מאת אסף קפלן. 07-12-2008

תגיות: Peter Hammill, Van Der Graaf Generator

טובות השתיים מן האחת

 

השבועות האחרונים שלי סבבו סביב ענק המוסיקה פיטר האמיל, אחרי שהיה לי הכבוד והעונג לראיין אותו בטלפון, לעשות עליו תוכנית ספיישל בת ארבע שעות ולבלות שעה מרתקת במיוחד בחברתו, כאן בקול הקמפוס. אני עדיין אחוז תזזית, לא מעכל את מהלך האירועים ונרגש ונפעם מחוויית שתי ההופעות הנדירות ביותר שראיתי מימיי.

אחד הדברים שהאמיל אמר לי כשראיינתי אותו בטלפון, הוא שחשוב לו להשיג את האימפקט הרגשי. האמיל לא רק השיג בעצמו את האימפקט הרגשי (כשבכה בסוף הופעה השנייה- פרטים בהמשך), אלא גם הצליח להנחיל עמוק עמוק מקצה האצבעות ועד אחרון העצבים במוח, את הבגרות, הכישרון והייחודיות הנדירה שנמצאת במוסיקה שלו.

האקלקטיות של האמיל היא אחד הדברים הבולטים במוסיקה שלו. כאמן שיוצר ומייצר כבר 40 שנה ומאחוריו עשרות אלבומי סולו ופעילות ענפה עם להקתו Van Der Graaf Generator, קשה היה לדעת למה לצפות. לבד על הבמה עם הפסנתר והאקוסטית שלו הצליח האמיל לכבוש את הקהל. בשתי ההופעות האמיל שזר ים של עוצמות ואנרגיות, זעק, צעק, לחש, המציא את עצמו מחדש בכל שיר שיר (רפרטואר השירים היה שונה), הוציא את הקהל מגדרו והשאיר אותם פצועים ומרוצים.

את הערב הראשון פתח האמיל עם My Room, קטע משובח מימי VDGG ובעודו מכה בפסנתר, הוא פורש את פילוסופיית החיים כשהוא נאנח וצועק, לוחש ומאלתר. הוא מכשף עם אצבעות הקסם שלו ולפתע הוא עוצר את הכול ומספר על השיר הבא Meanwhile My Mother, שיר שמדבר על ההתמודדות עם הזדקנותה של אמו. נדמה שבאותם רגעי דממה אותם האמיל יוצר תכופות, גם לבבות הקהל עוצרים מלכת ונכנסים לדריכות ולריכוז גבוה לקראת האלתור הבא על הפסנתר. לפני שהוא עוזב את הפסנתר הוא מבצע את Vision, שיר אהבה יפהפה מתקליט הסולו הראשון שלו.

את כוס היין האדום ממנה לוגם האמיל בשתי ההופעות, הוא לוקח מכסא הפסנתר לכסא הגיטרה וחוזר חלילה. גם כיוון הגיטרה המתבקש וההתנצלות בסגנון בריטי על כך שמחמת הגיל הוא משתמש בדפי תווים, חזרו על עצמן בצורה חיננית. כשהוא מתחיל לפרוט על הגיטרה ההפנוט מתחיל, האמיל שואב את הקהל לעולם שלו ומטלטל בחוזקה, הוא לא מרפה לרגע, הוא זועק ומתפרע על הגיטרה, עולה גבוה עם קולו הכריזמטי והממכר ולוחש בשקט את משפטיו הטוטאליים.

האמיל לא מרבה לדבר, הוא קופץ משיר לשיר מלטף ונושך נותן ביצוע מדהים ל Patient ומפתיע את הקהל עם THis Side of the Looking Glass. שנייה אחת לפני שהקהל כבר מדמם. הוא מכה על הפסנתר בחוזקה עם Stranger Still וחוזר להדרן על הגיטרה עם Modern כשהוא צועק שוב ושוב את מילות השיר האחרונות I can't Live Under Water יתד המנעד שלו כבר נמצאת עמוק בפנים וגורמת לדימום פנימי ואקסטאזה בו זמנית.

ספוג באנרגיות ומלא התרגשות אני חוזר למועדון המעוצב, אוחז בידיעה שאני הולך לקבל חוויה אחרת לגמרי. האמיל, עולה לבמה והוא נראה רגוע יותר. הוא מתיישב על הפסנתר והנה זה בא, העצב מתחיל להשתחרר, הפסנתר מתחיל לחדור והמסע המרתק ממשיך. מהפסנתר לגיטרה, לכיסוח המתון והמענג, להתמסרות הטוטאלית וללחישות השובות. האמיל נתן ביצוע מדהים ל- Primo on the Parapet שיר שמספר על חייו ומותו של פרימו לוי (סופר יהודי איטלקי, ניצול שואה שהתאבד). את התדהמה והתהודה המשיך האמיל עם Still Life החריף.

לפינאלה, חזר האמיל לפסנתר לעוד שיר אחד, ביצוע שייחקק חזק בפנתיאון העשיר שלו. האמיל מספר לנו שבתו תחגוג מחר (יום חמישי), יום הולדת 21 מה שהופך אותה למבוגרת מן המניין ומותיר את אחריות האב כ"לא נחוצה". באותה נשימה הוא מוסיף, "אני מקווה שעדיין יש לי נחיצות בשבילכם כאמן". הקהל מחזיר לו אהבה והאמיל מנגן את Sleep Now השיר שחותם את האלבום And Close As This.

לפני 20 שנה האמיל הוציא את האלבום וכתב את השיר המרגש הזה Your Father Loves You שר האמיל, שר ומתחיל להתרכך. לפתע הוא נחנק טיפה ולא מצליח להמשיך, דמעות ממלאות את גרונו, הוא מחזיק את פניו, נכנע לדמעות ויורד מהבמה. הקהל כולו קם ומוחא כפיים בתקווה שהוא יחזור אך לשווא. השבירה וההיחשפות של אמן כל כך גדול, היא דבר שאי אפשר להסביר אותו במילים ומחזה נדיר בעולמו של פיטר האמיל. מה שנותר לעשות זה פשוט להתחבר ליצירה שלו ולנגב את הדמעות.

תודה לאסף כרמלי דדי יצחייק ונעמה מס שהיו חלק מהחוויה הנפלאה הזאת.

צילום: עמית סלונים

פיטר האמיל, 2.12 ו 3.12, רידינג 3.

תגובות

  • זה הכמעט הכי קרוב שהיה לי

    ללהיות שם באמת. כתבה מרתקת ומרגשת, כתיבה משובחת ורהוטה כתב שמבין דבר או שניים במוסיקה נשמע לי כמו מתכון מנצח :) חוצמזה אתה חתיך הורס אבל זה בלי קשר. :)

    א.פלד, 08-12-2008 07:57